Bp Andrzej Czaja

Jak budować relacje w codzienności. Głos w dyskusji panelowej

 
Mamy mało czasu, więc tylko w punktach. Pytanie, które postawiono: Jak budować wzajemne relacje w codzienności?, by we wspólnotach naszych, inaczej powiem, w domach naszych, w zgromadzeniu kształtowała się komunia i rozwijała się duchowość komunii rodzi najpierw taką myśl. Trzeba, byśmy każdy z nas postawili sobie, jako zasadę wręcz, że to ode mnie, jeśli nie wszystko, to wiele zależy. 

Czytaj więcej: Głos bpa Andrzeja Czai

 

Ks. Joachim Waloszek
 

Jak budować komunię w klasztorze? Jak budować wzajemne relacje w codzienności klasztornej?

 
Myśli:
1. Najpierw mała wizytówka: Moje osobiste doświadczenie komunii kościelnej (domu i szkoły komunii) łączy się z wielopokoleniowym domem rodzinnym – kościołem domowym, kształtowanym przez głęboko wierzących dziadków i rodziców, dalej ze wspólnotą parafialną, liturgiczną (byłem ministrantem i organistą w parafii), ze wspólnotą prezbiterium diecezjalnego (od 1978 r.), z zaangażowaniem w ruch i bractwo kościelnego ruchu Komunia i Wyzwolenie; a najbliższy klasztornemu wątek tego doświadczenia związany jest chyba z życiem i ponad ćwierćwieczną posługą wychowawcy we wspólnocie seminaryjnej (choć obok analogii do życia klasztornego można by pewnie wskazać również szereg różnic). 

Czytaj więcej: Wykład ks. Joachima Waloszka

 

Ks. Tomasz Rusiecki – Kielce 
 

„KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM” – PROGRAM DLA ŻYCIA KONSEKROWANEGO W POLSCE

 
„Kochasz ty dom, rodzinny dom?”
Od tego pytania Marii Konopnickiej, z wiersza „Pieśń o domu” rozpoczynając, chcę wszystkich zaprosić do pochylenia się nad Kościołem, jako naszym domem. Ale jeszcze mały fragment tego wiersza: 

Czytaj więcej: Wykład ks. Tomasza Rusieckiego

 

S. Leticja Celina Niemczura

CHARYZMAT ZAKONNY A REALIZACJA KOMUNII Z BOGIEM I CZŁOWIEKIEM

 
1. Wspólnota charyzmatów
2. Zjednoczenie z Bogiem – Panem jest Jezus
3. Jedność ducha – komunia z bliźnimi
4. Rozwój charyzmatu
5. Radosna posługa

Czytaj więcej: Wykład s. LeticjiPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.