Diecezjalny Moderator Apostolskiej Wspólnoty Bł. Karoliny Kózkówny:

Ks. Helmut Piechota

Adres:

Jełowa, ul. Wolności 20
 46-024 Łubniany:

Ze względu na swój charakter wspólnota przyjęła nazwę: Apostolska Wspólnota Bł. Karoliny Kózkówny, krócej Wspólnota Bł. Karoliny. Gromadzi ona przede wszystkim ludzi młodych, także dzieci, a nawet całe rodziny (rodzice, dzieci, młodzież, dziadkowie), chcąc w ten sposób umocnić wzajemne więzi, jak również otworzyć serca ludzi młodych na wartości, które budują dojrzałą osobowość: wierność ideałom chrześcijańskim, w tym szczególnie modlitwie i życiu łaski uświęcającej, czystości obyczajów z gotowością ich obrony, radosnej ufności w dzieleniu dobra, autentycznej miłości Boga i człowieka, odpowiedzialności za duchowe wzrastanie innych.

Przez dar tej Bożej wspólnoty pragniemy ożywiać zarówno poczucie własnej godności u dzieci i u ludzi młodych, pozytywne patrzenie na życie w czystości serca, duszy i ciała, szacunek względem tajemnicy życia, jaką każdy nosi w sobie, przygotowanie do przyjęcia i odpowiedzialnego przeżycia daru miłości, a także odpowiedzialność za wspólnotę rodzinną, wspólnotę szkolną, wspólnotę parafialną. Chcemy w ten sposób ożywiać ducha chrześcijańskiego w naszych społecznościach, w których żyjemy. Chcemy także budzić do życia właściwe podejście do wiary, do twórczej kultury i rozrywki, do służby ludziom potrzebującym pomocy, zwłaszcza zagubionym, uzależnionym na różny sposób ludziom młodym i dzieciom, których jest coraz więcej.

Wpatrując się w postać bł. Karoliny i w jej życie dostrzegamy, jak wiele dobrych rzeczy można zrobić bardzo prostymi środkami. Ona to potrafiła, ponieważ była zanurzona w miłości Jezusa i Jego Matki, Maryi Niepokalanej. Odczuwając bliskość Boga, doświadczając opieki Maryi, z którą była złączona przez św. Różaniec, potrafiła podejmować tak wiele dobrych dzieł na rzecz bliźnich: gromadziła dzieci, swoje koleżanki i kolegów, dzieliła radość wiary i serca, odwiedzała chorych, była iskrą Bożego dobra w domu rodzinnym i w szkole, a nawet swoją apostolską postawą wspierała swojego księdza proboszcza w zaangażowaniu na rzecz pracy apostolskiej wśród wiernych parafii.

Chrześcijańska aktywność Karoliny może być i dla nas przykładem na to, aby nasze życie stało się bardziej aktywne, czynne, szczególnie na rzecz odbudowania więzi rodzinnych, więzi społecznych, wreszcie więzi parafialnych, gdzie przecież ma się wypełnić nasze zbawienie. A czymżesz ono jest, jak nie spotkaniem z miłującym Bogiem, który oddał za nas swojego Syna, a wydobywając nas z ciemności grzechu przeprowadza nas przez światło wiary do radości wspólnoty dzieci Bożych, gdzie każdy (nienarodzony, żyjący, młody i dojrzały wiekiem, bliski i oddalony) jest obdarzony szacunkiem i miłością, która wiedzie do spotkania z Bogiem żyjącym, przez Serce Jezusa i Maryi.