21 października 2012 r. Biskup Opolski Andrzej Czaja mianował czterech członków Kapituły Bractwa św. Józefa z siedzibą w Jemielnicy. Są nimi mieszkańcy Jemielnicy:

• Józef Swaczyna jako prepozyt
  • Ryszard Nocoń jako zastępca prepozyta
  • Józef Jałowy jako sekretarz
  • Roman Kus jako skarbnik
Szanując wybór dokonany na spotkaniach rejonowych członków Bractwa św. Józefa, 18 stycznia 2013 r. biskup opolski mianował 8 delegatów rejonowych do Kapituły Bractwa. Są nimi:
  • Józef Gadzicki z Raciborza-Ocic jako delegat rejonu Racibórz
  • Norbert Golla ze Schodni Starej jako delegat rejonu Ozimek – Jełowa
  • Wiesław Janicki z Pietrowic jako delegat rejonu Głubczyce – Braciszów
  • Marek Kartscher z Opola – Szczepanowic jako delegat rejonu Opole
  • Piotr Obrzud z Obrowca jako delegat rejonu Krapkowice - Obrowiec
  • Henryk Oleś z Sowczyc jako delegat rejonu Strzelce Opolskie - Jemielnica
  • Eugeniusz Sługocki z Kędzierzyna jako delegat rejonu Kędzierzyn-Koźle
  • Kamil Wocka z Wrzosek jako delegat rejonu Wrzoski
Zgodnie ze Statutem Bractwa św. Józefa, do zadań Kapituły należy:
  • wykonywanie zadań uchwalonych przez Zebranie Ogólne i zatwierdzonych przez Biskupa Opolskiego,
  • przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności Bractwa,
  • przygotowanie programu pracy na rok następny,
  • zatwierdzanie rocznego sprawozdania ekonomicznego i programu wydatków na rok następny, przygotowanych przez Skarbnika, zanim zostaną one przedłożone Zebraniu Ogólnemu,
  • ustalanie programu spotkania Zebrania Ogól­nego,
  • podejmowanie, na prośbę członka, decyzji o zwolnieniu go z opłacania składek członkowskich,
  • przyjmowanie nowych członków Bractwa,
  • podejmowanie decyzji o usunięciu członków Bractwa.
Inauguracyjne spotkanie Kapituły Bractwa św. Józefa odbyło się 18 stycznia 2013 r. w siedzibie Bractwa w Jemielnicy. W obradach wzięli udział wszyscy członkowie Kapituły oraz upoważniony, na mocy Statutu, do udziału w obradach Kapituły Rektor Bractwa, ks. Waldemar Musioł. Ustalenia podjęte w czasie obrad zostaną zaprezentowane przez delegatów rejonowych na marcowych spotkaniach członków Bractwa.
Członkowie Kapituły udostępniają swoje numery telefonów członkom Bractwa, oferując w ten sposób pomoc i gotowość odpowiedzi na pytania stawiane tak przez członków Bractwa jak i kandydatów do niego.
  • Józef Swaczyna – 698846156
  • Ryszard Nocoń – 695623042