W dniu 9 lutego 2017 roku Komisja Diecezjalna przeprowadziła etap finałowy Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2017. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Orędzie Matki Bożej z Fatimy ciągle aktualne: 1917-2017”. Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów reprezentujących szkoły nie tylko naszej diecezji, ale i spoza niej. Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych do Wydziału Katechetycznego wpłynęło 265 prac, w tym 257 prac plastycznych oraz 8 fotografii.

Zgodnie z regulaminem, Diecezjalna Komisja Konkursowa w składzie: ks. dr hab. Jerzy Kostorz, dr Halina Fleger* oraz mgr Karolina Fromont, oceniła prace w następujących kategoriach:

1.    techniki malarskie: szkoła podstawowa kl. I-III, szkoła podstawowa kl. IV-VI, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, szkoła specjalna,
2.    fotografia: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna.

Zasadnicze kryteria, którymi kierowało się Jury przy ocenie prac, to zgodność z tematem konkursu, oryginalność i samodzielność wykonania, walory artystyczne i estetyczne, a także rodzaj zastosowanej techniki. Komisja zgodna była co do tego, że uczestnicy konkursu potraktowali temat bardzo różnorodnie. Większość nadesłanych prac cechował duży wkład pracy własnej, a także pomysłowość w podejściu do zaproponowanego tematu.  Po długich obradach Diecezjalna Komisja Konkursowa przyznała 29 nagród i 10 wyróżnień – zobacz listę.

Nagrodzonym i wyróżnionym uczniom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy wraz z opiekunami na uroczystą galę podsumowującą diecezjalne konkursy, która odbędzie się w dniu 18 maja 2017 roku w Opolu, w auli seminaryjnej przy ul. Drzymały 1a o godz. 11.00.
Wszystkim uczestnikom Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2017 składamy gorące podziękowania za trud włożony w wykonanie prac plastycznych i fotografii, a także życzymy dalszego rozwoju talentu artystycznego.

Lista wszystkich uczestników biorących udział w finale konkursu:
- szkoły podstawowe kl. I-III – zobacz listę.
- szkoły podstawowe kl. IV-VI – zobacz listę.
- gimnazja – zobacz listę.
- szkoły ponadgimnazjalne – zobacz listę.
- szkoły specjalne - – zobacz listę.

* Halina Fleger - doktor sztuk plastycznych. Należy do uznanych twórców opolskich. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, collage'em, malarstwem. Jest autorką plakatów artystycznych, wydawnictw teatralnych oraz scenografii. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Drodzy Katecheci! Podobnie jak w latach ubiegłych proponujemy akcję sprzedaży świec paschalnych dla pozyskania środków na realizację swoich działań w parafiach lub szkołach.

Termin nadsyłania zgłoszeń do dnia 28 lutego 2017 roku.

Zamówienie należy wydrukować i przesłać pocztą lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do Wydziału Katechetycznego do dnia 28 lutego 2017 r.

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu
ul. Książąt Opolskich 19
45-005 Opole
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Załączniki:
Pobierz plik (zamowienie.docx)Zamówienie[ ]13 kB

Serdecznie zapraszam wszystkich Katechetów świeckich i duchownych do udziału w konferencjach przedmiotowo-metodycznych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2016/17. W trakcie konferencji zostanie wygłoszony wykład pt.: „Katecheta w zwierciadle wirtualnego świata”. Prelegentem będzie ks. prof. Radosław Chałupniak, dziekan Wydziału Teologicznego UO.

Terminy konferencji:

  • 6 marca 2017 (poniedziałek), godz. 16.00 – STRZELCE OPOLSKIE, ul. Kołłątaja 9, Parafia pw. św. Wawrzyńca (Dom Katechetyczny),
  • 7 marca 2017 (wtorek), godz. 16.00 – NYSA, ul. E. Gierczak 2, Diecezjalny Dom Formacyjny,
  • 13 marca 2017 (poniedziałek), godz. 16.00 – RACIBÓRZ, ul. Starowiejska 152, Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego „Annuntiata”,
  • 14 marca 2017 (wtorek), godz. 16.00 – KLUCZBORK, ul. Jana Pawła II 7, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Dom Katechetyczny),
  • 15 marca 2017 (środa), godz. 16.00 – OPOLE,  ul. Drzymały 1a, Aula dolna (za kościołem).


Ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. UO
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Diecezjalnej w Opolu

Informujemy, że 2 część materiałów dydaktycznych do klasy VI szkoły podstawowej pt. „Kościół wspólnotą zbawionych” będzie dostępna w księgarniach od 1 marca 2017 r. Poniżej zamieszczamy 8 pierwszych katechez do pobrania – Pobierz katechezy 1-8.
Ponadto, w związku z dokonanymi w systemie oświaty zmianami (klasa VI będzie kontynuowała naukę w szkole podstawowej jako klasa VII), nastąpiła również modyfikacja tematów poszczególnych jednostek lekcyjnych w 2 części materiałów dydaktycznych dla klasy VI – Pobierz aktualny spis tematów.

Przypominamy, że termin składania prac w ramach Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – OPOLE 2017, który odbywa się pod hasłem „Orędzie Matki Bożej z Fatimy ciągle aktualne: 1917-2017”, upływa z dniem 31 stycznia 2017 roku. Regulamin oraz inne szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie: http://www.diecezja.opole.pl/index.php/katecheza/konkursy/plastyczny-opole-2016

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 5 stycznia 2017 roku odeszła do Pana, przeżywszy 59 lat, śp. Bożena Ziętek, katechetka z Głubczyc.
Patrząc na nasza drogą Panią Bożenkę myślimy o słowach św. Pawła, że choć nasze ciało niszczeje, to nasz duch odnawia się z dnia na dzień. Bieg ukończyła, wiary ustrzegła, a na koniec odłożono dla niej wieniec chwały. Zawsze będzie w naszym sercu jako wspaniała, radosna, ofiarna, pełna poświecenia i wewnętrznej radości, katechetka.
Ogarnijmy ją gorliwą modlitwą: Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Katecheci z Głubczyc
 

„Pamięć o zmarłych nie zginie,  póki pamiętać będą o nich żywi”

My będziemy pamiętać uśmiechniętą, życzliwą, skromną i zawsze pogodną Panią Bożenkę. Krótko była z nami, ale wykorzystała ten czas najlepiej jak potrafiła: niezwykła nauczycielka, życzliwa koleżanka, doskonała matka, wyrozumiała żona.
„Pani Religia” – jak mówiły o niej najmłodsze dzieci – była uosobieniem cierpliwości z duszą artysty. Spod jej dłoni wychodziły małe, cudne arcydzieła. Zawsze gotowa do pomocy, pogodzona z losem, ufna Bogu, z godnością do końca znosiła swoje cierpienie i ból. Myślę, że na niebie zaświeci kolejna gwiazdka i będzie ona przychylna osobom, które okazywały jej swoją życzliwość.
Puste miejsce przy stole w pokoju nauczycielskim napawać będzie smutkiem, żalem i ogromną pokorą wobec życia, a w sercu pozostanie pamięć o dobrym, serdecznym i bardzo życzliwym człowieku.
W imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników szkoły, emerytów, rodziców i uczniów składam wyrazy głębokiego współczucia mężowi, synom oraz wszystkim bliskim Jej sercu.

Jolanta Wojtuś
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z O. I. w Głubczycach

Już po raz piąty w Opolu miał miejsce Orszak Trzech Króli. Tegoroczne hasło orszaku to "Pokój i dobro.  W tym roku Orszak Trzech Króli w Opolu powiązany był z obchodami 800-lecia miasta. W pochodzie przeszło ponad pięć tysięcy osób.
Orszak wyruszył z Placu Jana Pawła II, gdzie została odegrana scena Zwiastowania Pańskiego. Tradycyjnie na przedzie orszaku niesiony był baner, a za nim na przedzie, za gwiazdą Maryja na osiołku oraz Józef. Za Świętą Rodziną w drogę wyruszył książę Kazimierz I Opolski wraz ze swoją małżonką Wiolą oraz książę Jan Dobry. Następnie na koniach jechali mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar za nimi ich orszaki: zielony, niebieski i czerwony.
Tegoroczne orszaki tworzyły dzieci z następujących szkół: PSP 1, PSP 7, PSP 9, PSP 21, PSP 24, PSP 28, PG 4, PG 5, PG 6, PG 8 oraz ze szkoły katolickiej.
Na scenie na pl. Wolności grupy teatralne z MDK pokazały sceny z życia średniowiecznego Opola, a na Rynku każdy z trzech królów w mieniu jednego kontynentu złożył Dzieciątku hołd i dary.
Prezydent Opola podziękował mieszkańcom za liczną – mimo mrozu – obecność: „Pogoda jest taka, że chciałbym życzyć wam dużo ciepła w sercu, dużo nadziei, wiary, siły, wszystkiego dobrego” - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Następnie głos zabrał ordynariusz opolski Andrzej Czaja: „Przed nami 800-lecie miasta. Chciejmy spojrzeć na to 800-lecie jako na swoistą gwiazdę. Gwiazda dała mędrcom do myślenia i ruszyli w drogę i powitali Jezusa, a potem o tym Jezusie mówili. Dla nas tego typu gwiazdą jest 800-lecie miasta. Obchód tej rocznicy odnosi nas do początków Opola. A początki są piastowskie i chrześcijańskie, co ujawnia się w herbie naszego miasta: połowa Orła Piastowskiego, połowa krzyża. Otwórzmy drzwi i Jezusowi i wszystkim naszym bliźnich – zachęcał Ordynariusz diecezji opolskiej.
Po błogosławieństwie Biskupa Opolskiego rozpoczął się koncert zespołu "Universe" i wspólne kolędowanie.
Nie byłoby tego pięknego wydarzenia, gdyby nie mnóstwo ludzi, którzy włączyli się w tworzenia tegorocznego orszaku.
Wraz ze współorganizatorami: Panem Prezydentem Miasta Opola, Pracownikami Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Opola oraz pracownikami i animatorami Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu pragniemy wszystkim i każdemu z osoba z serca podziękować za  zaangażowanie i poświęcony czas i wysiłek.
W pierwszej kolejności dziękujemy dzieciom i rodzicom z opolskich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1, Nr 7, Nr 9, Nr 21, Nr 24 i Nr 28; Publicznego Gimnazjum Nr 4, Nr 5, Nr 6, Nr 8 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum – na czele z ich dyrektorami i nauczycielami.
Bardzo dziękujemy wszystkim wspólnotom parafialnym wraz z księżmi i siostrami zakonnymi.
Pragniemy podziękować za pomoc w organizacji: Wydawnictwu Św. Krzyża w Opolu i Radiu Doxa. Dziękujemy również za organizacyjną pomoc wolontariuszom z PG Nr 5 i Katolickiego Gimnazjum, dziękuję stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz opolskim chorągwiom ZHR i ZHP, Bractwu Rycerskiemu.

W sposób szczególny dziękujemy służbom porządkowym: Komendzie Miejskiej Policji w Opolu, Straży Miejskiej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu oraz Agencji Ochrony S.A. „Gwarant”. Za pomoc medyczną dziękuję grupie Ratownictwa Medycznego Opolskiego Oddziału PCK.
Tegoroczny Orszak uświetniła Orkiestra Dęta Górażdże-Cement S.A. z Górażdży za co składamy serdeczne Bóg zapłać.
Raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok na VI Orszak Trzech Króli.

Biuro krajowe Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary zaprasza katechetów, którzy pracują z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną, do współpracy w ramach Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego i przedstawia plan 3-letniej formacji, którą można wykorzystać w ramach pracy z młodzieżą w szkole czy przy parafii. Szczegóły propozycji nakreślone zostały w liście, jaki sekretariat PDRW kieruje do katechetów. Treść listu dostępna jest tutaj: zobacz list.
Więcej informacji odnośnie 3-letniego programu formacyjnego znaleźć można na stronie:
http://pdrw.missio.org.pl/mlodziezowy-wolontariat-misyjny-pdrw

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu ogłasza plebiscyt, w którym przyzna tytuł „Bohatera Katechezy”. Celem plebiscytu jest docenienie katechetów pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie diecezji opolskiej, którzy jak najlepiej wykorzystują czas lekcyjny i pozalekcyjny, by wychowywać młodzież w wierze.
Szczegółowe informacje - zobacz PDF.

Istotnym etapem konkursu „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” realizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej była konferencja pt. „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”. W konferencji uczestniczyli laureaci konkursu wraz z nauczycielami. Prelegentami byli m.in. prof. Bartosz Molik – reprezentujący AWF Warszawa, Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Rio de Janeiro.
Po części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem medalistów igrzysk olimpijskich w Rio (Barbara Niewiedział, Jacek Gaworski, Rafał Wilki, Joanna Mendak, Tomasz Kunecki).
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu: „Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni” oraz wręczenie nagród. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 1300 uczniów z 110 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Atrakcyjne nagrody otrzymało 55 laureatów. Nagrodzenie zostali również nauczyciele oraz szkoły.
Już teraz możemy zapowiedzieć, że w przyszłym roku szkolnym odbędzie się 4. edycja konkursu, której tematem będzie piłka ręczna.
Wyniki etapu finałowego Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie – zobacz listę.

Serdecznie zachęcamy uczniów szkół szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w Olimpiadzie Myśli Jana Pawła II. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Totus Tuus – Maryjny Papież Jan Paweł II”. Termin zgłaszania szkół upływa z dniem 22 grudnia 2016 r.
W tym roku koordynatorami Olimpiady są: Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce oraz Zespół Szkół w Sokółce. Szczegółowe informacje, takie jak: regulamin, harmonogram, sposób zgłaszania szkół, zakres tematyczny oraz pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej koordynatora: http://gim1sokolka-olimpiada.blogspot.com bądź Kuratorium Oświaty w Białymstoku:
http://www.kuratorium.bialystok.pl/kuratorium2/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=5872

Dokładnie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w dniu 30 listopada 2016 r. wzięło udział w finale "Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie 3 edycja konkursu: Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni”, który odbył się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Olimpiada cieszyła się rekordowym zainteresowaniem uczniów. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1300 uczniów z 130 szkół z całej Polski.
Uczestnicy Olimpiady po zakończeniu testu, spotkali się z Jankiem Melą, zdobywcą dwóch biegunów Ziemi z Markiem Kamińskim i oraz zdobywca wielu szczytów wysokogórskich,
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież zadawał pytania dotyczące Jego wypraw na bieguny czy też zdobywania takich szczytów jak Kilimandżaro, albo Elbrus.  Mela opowiadał o swojej fundacji "Poza Horyzonty", która stara się wielopłaszczyznowo pomagać osobom po wypadkach, które czekają na protezy. Sam Jan Mela ma protezę nogi, protezy ręki nie używa.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 55 najlepszych uczniów „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”.

Zamieszczamy listę podsumowującą etap finałowy (protokół) – zobacz listę.

W konkursie zostało nagrodzonych 55 uczniów, 30 szkół oraz 30 opiekunów.
Lista z nagrodami dla laureatów – zobacz listę
Lista z nagrodami dla nauczycieli – zobacz listę
Lista z nagrodami dla szkół – zobacz listę

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 8 grudnia 2016 r. podczas konferencji pt.: „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”, która odbędzie się w Opolu, w II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 9a (Hala Sportowa) – aula wykładowa. Początek o godz. 10.00.
Dokładny program na plakacie – pobierz plakat-zobacz plakat.
Na uroczystość zapraszamy laureatów konkursu wraz z opiekunami – obecność obowiązkowa na całości konferencji.
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje, a nauczycielom gorące podziękowanie za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów.
Szczegółowe informacje: koordynator konkursu Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu, ks. prof. UO Jerzy Kostorz, tel. 664-477-422.

 

Drodzy katecheci!
Do każdego z nas niemalże codziennie docierają  informacje z dalekiej  Syrii gdzie toczy się  niezrozumiała  dla nas wojna, gdzie pod  gruzami  umierają ludzie i często także nadzieja na to, że  w tym kraju będzie bezpiecznie. W  wiadomościach docierających do nas  przewija się nazwa  Aleppo- miasta, które stało się symbolem cierpienia i płaczu niewinnych dzieci.
W Aleppo mieszka  i pracuje nasza opolska misjonarka s. Brygida  Maniurka, która  narażając życie służy ludziom  i  pokazuje, że  miłość do Boga i człowieka nie ma granic i zwycięża nawet lęk przez śmiercią. Siostra Brygida  poprzez profil na facebooku informuje o aktualnej  sytuacji i dzieli się inicjatywami, które podejmuje  jej parafia św. Franciszka w  Aleppo. Bezradność  tamtejszych  mieszkańców, a jednocześnie  wielka siła,  by się nie pododawać  i ufać  Bogu w każdej  sytuacji rodzi pomysły jak i gdzie szukać pomocy. Kilka dni  temu parafia  wystosowała  apel- prośbę  o modlitwę do dzieci z całego świata. By dołączyły się one do modlitwy o pokój i w duchowej łączności z dziećmi z Aleppo prosiły Boga o interwencję w tej tragicznej sytuacji.
My, mając  codziennie kontakt z uśmiechniętymi i pełnymi entuzjazmu polskimi  dziećmi,  wiemy ile jest w nich zapału i chęci by pomóc innym. Wiemy, ile  drzemie w nich  wrażliwości na cierpienie. Dlatego zwracamy się z prośbą, by w miarę  możliwości włączyć naszych  uczniów do modlitwy za dzieci z  Aleppo. Ojcowie  Franciszkanie proponują, by szczególnym dniem  łączności,  duchowej  komunii z nimi były  pierwsze niedziele miesiąca.
Każdy z nas  może wybrać i dostosować formę oraz sposób zaangażowania się dzieci. Ważne  jest tylko to, by  to wezwanie proszących o pomoc nie pozostało bez  echa. By  siostry,  ojcowie Franciszkanie, a przede wszystkim mieszkańcy i dzieci z Aleppo wiedziały, że nie są  sami, że wraz  z nimi  szturmujemy  niebo i wspieramy ich w dramatycznej walce o pokój.

Poniżej  znajduje się list – prośba z parafii z Aleppo.  
Modlitwa o pokój dla Aleppo i całego świata
Wojna w Syrii trwa już 6 lat…wszyscy jesteśmy nią zmęczeni…ile czasu to jeszcze potrwa??...Pociski spadają każdego dnia nie wiadomo kiedy i w jakim miejscu. Ludzie żyją nieustannie w lęku. W tej sytuacji najbardziej cierpią dzieci. Wielu z nich urodziło się w czasie wojny. Ich pokolenie nie zna innego życia. Niektórzy muszą pomagać wyżywić rodzinę. Tysiące z nich straciło swoich bliskich, opuściło domy, przemieściło się w inny region Syrii lub do sąsiednich krajów. Inni, często samotnie, udali się w niebezpieczną podróż przez morze z nadzieją dotarcia do Europy. Ich codzienne słownictwo to: bombardowanie, pociski, gruzy, ranni, śmierć…Ich zabawy to: sceny z wojny, walki, ranni, krzyk, płacz, rozpacz bliskich…Nauczyli się, ze słysząc nadlatujący pocisk trzeba uciekać i kryć się…czasami się nie zdąży…jak trzy dni temu kiedy pocisk uderzył w szkołę nauczycielka i dziesięcioro dzieci zginęło.
Nasza odpowiedź może być tylko pozytywna. Dlatego z sercem pełnym wiary zwracamy się do Boga prosząc Go o interwencję. Padamy na kolana i błagamy razem z dziećmi. Dlatego w naszej parafii św. Franciszka w Aleppo, rozpoczęliśmy modlitwę o pokój, ustami dzieci i wszystkich mieszkańców tego zniszczonego miasta. Zaczęliśmy gromadzić dzieci w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i razem z nimi modlić się o pokój dla Aleppo, Syrii i całego świata z ufnością, że Bóg swoją interwencją zatrzyma wojnę.
Nasza inicjatywa bardzo szybko, za pośrednictwem ojca generała Michael Perry i ojca kustosza Francesco Patton, stała się zaproszeniem dla całej rodziny franciszkańskiej i całego świata.
Jesteście zaproszeni wraz ze wszystkimi wierzącymi oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli z całego świata by przyłączyć się do modlitwy o pokój. By w waszych parafiach czy wspólnotach znaleźć czas i miejsce, dla wspólnej wraz z dziećmi modlitwy o pokój. Naszą propozycja jest, by była to, w komunii z nami, pierwsza niedziela każdego miesiąca.

Więcej informacji  można przeczytać na Facebooku pod  linkiem:
https://www.facebook.com/Children-in-prayer-for-peace-1226291644125867/?pnref=story
O sytuacji w  Aleppo  z perspektywy  opolskiej  misjonarki  regularnie  informuje Gość Niedzielny:
http://opole.gosc.pl/doc/3452047.Serdeczna-prosba-z-Aleppo

Strona 1 z 18Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.