Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

„Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie”

3 edycja: Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, wraz z Urzędm Marszałkowskim Województwa Opolskiego oraz Urzędem Miasta Opole organizują konkurs wiedzy „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” – 3 edycja Paraolimpiady-sportowcy niepełnosprawni. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polega na zaprezentowaniu posiadanej wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów. Pytania w teście ułożone zostaną z zakresu wiadomości podanych w literaturze przedmiotu. Celem konkursu jest propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem, jak również tematyki związanej z paraolimpiadami i sportowcami niepełnosprawnymi. Celem olimpiady jest również propagowanie wśród młodzieży idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz czerpania radości z działań wymagających zespołowej współpracy. Konkurs wpisuje się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, czy też „Stop zwolnieniom z WF-u”.

Konferencja i wręczenie nagród laureatom konkursu

Istotnym etapem konkursu „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie” realizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wraz z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej była konferencja pt. „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”. W konferencji uczestniczyli laureaci konkursu wraz z nauczycielami. Prelegentami byli m.in. prof. Bartosz Molik – reprezentujący AWF Warszawa, Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Rio de Janeiro.
Po części naukowej miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem medalistów igrzysk olimpijskich w Rio (Barbara Niewiedział, Jacek Gaworski, Rafał Wilki, Joanna Mendak, Tomasz Kunecki).
Na zakończenie konferencji odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu: „Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni” oraz wręczenie nagród. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 1300 uczniów z 110 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Atrakcyjne nagrody otrzymało 55 laureatów. Nagrodzenie zostali również nauczyciele oraz szkoły.
Już teraz możemy zapowiedzieć, że w przyszłym roku szkolnym odbędzie się 4. edycja konkursu, której tematem będzie piłka ręczna.
Wyniki etapu finałowego Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie – zobacz listę.


 

Finał Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie

Dokładnie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w dniu 30 listopada 2016 r. wzięło udział w finale "Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie 3 edycja konkursu: Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni”, który odbył się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Olimpiada cieszyła się rekordowym zainteresowaniem uczniów. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1300 uczniów z 130 szkół z całej Polski.
Uczestnicy Olimpiady po zakończeniu testu, spotkali się z Jankiem Melą, zdobywcą dwóch biegunów Ziemi z Markiem Kamińskim i oraz zdobywca wielu szczytów wysokogórskich,
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież zadawał pytania dotyczące Jego wypraw na bieguny czy też zdobywania takich szczytów jak Kilimandżaro, albo Elbrus.  Mela opowiadał o swojej fundacji "Poza Horyzonty", która stara się wielopłaszczyznowo pomagać osobom po wypadkach, które czekają na protezy. Sam Jan Mela ma protezę nogi, protezy ręki nie używa.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 55 najlepszych uczniów „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”.

Zamieszczamy listę podsumowującą etap finałowy (protokół) – zobacz listę.

W konkursie zostało nagrodzonych 55 uczniów, 30 szkół oraz 30 opiekunów.
Lista z nagrodami dla laureatów – zobacz listę
Lista z nagrodami dla nauczycieli – zobacz listę
Lista z nagrodami dla szkół – zobacz listę

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 8 grudnia 2016 r. podczas konferencji pt.: „Igrzyska paraolimpijskie – sportowcy niepełnosprawni”, która odbędzie się w Opolu, w II Kampusie Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76, budynek nr 9a (Hala Sportowa) – aula wykładowa. Początek o godz. 10.00.
Dokładny program na plakacie – pobierz plakat-zobacz plakat.
Na uroczystość zapraszamy laureatów konkursu wraz z opiekunami – obecność obowiązkowa na całości konferencji.
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje, a nauczycielom gorące podziękowanie za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów.
Szczegółowe informacje: koordynator konkursu Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu, ks. prof. UO Jerzy Kostorz, tel. 664-477-422.

UCZESTNICTWO

Do konkursu może się zgłosić każda szkoła ponadgimnazjalna. Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolny i finał wojewódzki. Za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje ilość punktów zgodną z formularzem odpowiedzi. W przypadku, gdy uczeń poprawia odpowiedź błędną, odpowiedź prawidłowa musi być opatrzona własnoręcznym podpisem. W przypadku braku podpisu odpowiedź uznaje się za nieważną.
Wyniki poszczególnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www.diecezja.opole.pl (w zakładce Katecheza/Konkursy) w terminie czternastu dni od zakończenia danego etapu.

Podsumowanie etapu szkolnego

Za nami pierwszy etap Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, 3 edycji: „Paraolimpiady – Sportowcy Niepełnosprawni”. Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu z Was odpowiedziało na nasze zaproszenie – ponad 109 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski uczestniczyło w etapie szkolnym.
Z tej racji, że wciąż spływają do nas protokoły z wynikami etapu szkolnego, a wielu z Was chciałoby zaplanować już przyjazd na etap finałowy, poniżej zamieszczamy dokładny program tego wydarzenia. Wszystkich uczniów, którzy zdobyli wymaganą liczbę punktów i zakwalifikowali się do etapu finałowego zapraszamy wraz z opiekunami na etap finałowy, który odbędzie się 30 listopada 2016 r. (środa) w auli seminaryjno-akademickiej w Opolu ul. Drzymały 1.
Z wielką radością informujemy również, że na ten dzień przyjął zaproszenie na spotkanie Jan Mela.

Program:
od godz. 10.00 rejestracja
godz. 11.00 test finałowy
godz. 11.45 przerwa na poczęstunek
godz. 12.30 spotkanie z Jaśkiem Melą.
Lista z dokładną ilością punktów zostanie opublikowana, gdy otrzymamy wszystkie protokoły.
Prosimy również o przywiezienie ze sobą „Zgody na przetwarzanie danych” każdego ucznia, który dostał się z Państwa szkoły do etapu finałowego.

W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1300 uczniów ze 110 szkół ponadgimnazjalnych. Poniżej zamieszczamy listę 420 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego, który odbędzie się 30 listopada 2016 r. (środa) w auli seminaryjno-akademickiej w Opolu ul. Drzymały 1. - zobacz listę.

 

ETAP SZKOLNY

1. Za przebieg etapu szkolnego odpowiadają nauczyciele, zgłaszający udział uczniów
w konkursie.
2. Nauczyciel zgłaszający uczniów w porozumieniu z Dyrekcją szkoły powołuje trzyosobową Szkolną Komisję Konkursową.
3. Do etapu finałowego kwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania i zajęli pierwsze pięć miejsc – każdą szkołę może reprezentować maksymalnie 5 najlepszych uczniów.
4. Szkolna Komisja Konkursowa przesyła protokół i formularze odpowiedzi uczniów kwalifikujących się do etapu finałowego na adres Wydziału Katechetycznego do pięciu dni od zakończenia etapu szkolnego (decyduje data stempla pocztowego).
 

ETAP FINAŁOWY - WOJEWÓDZKI

1. Etap finałowy odbędzie się jest w Opolu, aula seminaryjno-akademicka, ul. Drzymały 1a.
2. Za przebieg finału wojewódzkiego odpowiedzialne są osoby wyznaczone przez organizatora, które upoważnione są do powołania Komisji Konkursowej.
3. Komisja Konkursowa przedstawia protokół i wyniki testu na stronie www.diecezja.opole.pl (w zakładce Katecheza/Konkursy) w terminie siedmiu dni od zakończenia finału wojewódzkiego.

 

TERMINARZ KONKURSU

•    Do 23 października 2016 r. - przyjmowanie zgłoszeń szkoły poprzez wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie www.diecezja.opole.pl (w zakładce Katecheza/Konkursy)
•    Etap szkolny – 8 listopada 2016 r.
•    Finał Wojewódzki - 30 listopada 2016 r. aula seminaryjno-akademicka w Opolu, ul. Drzymały 1.
 

ZGŁOSZENIA

•    Zgłoszenie szkoły do udziału w „Olimpiadzie Wiedzy i Wartości w Sporcie” następuje przez wypełnienie formularza elektronicznego do 23 października 2016 r. Link znajduje się na stronie www.diecezja.opole.pl (w zakładce Katecheza/Konkursy)
Zgłoszenie udziału szkoły odbywa się tylko drogą elektroniczną. Zgłoszenia można dokonać w następujący sposób:
1.    klikamy w poniższy link
https://docs.google.com/forms/d/13TvsCfk58ykAKD2Aw6zqUouOeqwhXd_4OMLG6jQPkJI/viewform?usp=send_form
2.   wypełniamy wymagane pola formularza
3.   po wypełnieniu klikamy na dole formularza w ikonkę „Prześlij”
4. po przejściu tych kroków pojawi się informacja, że zgłoszenie zostało wysłane, co oznacza, że zostało przeprowadzone pomyślnie.
 

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu
Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Urząd Miasta Opola
MOSIR Opole
Kapelan Opolskich Sportowców
Energetyka Cieplna Opolszczyzny ECO

NAGRODY
Nagrody przeznaczone dla zwycięskich uczniów:
Zostanie nagrodzonych 30 uczniów.
-Indeksy Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej,
-podwójne zaproszenie na mecz VFL Wolfsburg wraz z hotelem i przejazdem,
-zestaw meblowy o wartości 2.000 zł,
-zestaw meblowy o wartości 1.500 zł,
-zestaw meblowy o wartości 1.000 zł,
-laptop,
-telewizor LG,
-piłki z autografami Reprezentantów Polski,
-vouchery na zakupy w Decathlonie,
-vouchery do Centrum rozrywki Kubatura,
-sprzęt elektroniczny: aparat fotograficzny, tablety i inne,
-rowery górski,
-i inne atrakcyjne nagrody.

Nagrody przeznaczone dla szkół zwycięskich uczniów:
-sprzęt sportowy w postaci kompletów strojów siatkarskich dla całej reprezentacji szkolnej,
-piłki i inny asortyment sportowy,
-50% zniżki na wycieczkę szkolną zorganizowaną przez Biuro podróży „Sindbad”,
-projektor multimedialny,
-vouchery na zakupy w sklepie Decathlon na min. 1.000 zł,
-sprzęt sportowy (wartość 500 zł),
-kamera video,
-inne atrakcyjne nagrody.

Nagrody dla opiekunów zwycięskich uczniów:
-koszulki z autografami Reprezentantów Polski,
-piłki,
-vouchery do Centrum rozrywki Kubatura,
- inne atrakcyjne nagrody.
 

LITERATURA KONKURSU

1) „Życiorys św. Jana Bosko”,
http://www.oratorium-lodz.salezjanie.pl/jan_bosko/
2) Jarosław Stróżyk, „Rzeczpospolita”, „Walczą nie tylko z przeciwnikiem”,
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/X/XS/pk201235-para.html
3) „Znamy 10 najwybitniejszych sportowców niepełnosprawnych”,
http://sport.tvp.pl/14664271/znamy-10-najwybitniejszych-sportowcow-niepelnosprawnych
4) „Letnie Igrzyska Paraolimpijskie 2016”,
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Letnie_Igrzyska_Paraolimpijskie_2016
5) J. Kochel, „Wychowanie sportowe. Od kultury fizycznej do kultury spotkania”- pobierz z załącznika u dołu strony
6) Z. Dziubiński, „Sport w systemie wychowawczym księdza Jana Bosko” - pobierz z załącznika u dołu strony
7) K. M. Wolsza, „Trener jako wychowawca w refleksji papieża Franciszka” – pobierz z załącznika u dołu strony

Uwaga: w teście na etapie finałowym pojawią się także pytania dotyczące osiągnieć polskich sportowców na Paraolimpiadzie w Rio, która odbędzie się w dniach 7-18.09.2016 roku.

Literatura do pobrania ze strony www.diecezja.opole.pl (w zakładce Katecheza/Konkursy)
 

REGULAMIN KONKURSU

Postanowienia ogólne
1) Organizatorami konkursu są: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Opole.
2) Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany regulaminu w trakcie trwania konkursu.

Cel konkursu
1) Propagowanie wartości w sporcie.
2) Ukazanie specyfiki i relacji pomiędzy wiarą i sportem.
3) Poszerzenie zamiłowań sportowych młodzieży.
4) Zainteresowanie młodzieży wiedzą olimpijską.
5) Propagowanie zachowań fair play, propagowanie zainteresowania zdrowym trybem życia, uczęszczaniem na lekcje z WF.
6) Propagowanie gry w siatkówkę wśród młodzieży.
7) Propagowanie tematyki związanej z paraolimpiadami i sportowcami niepełnosprawnymi.

Warunki uczestnictwa, terminarz
1) Udział w konkursie jest dobrowolny.
2) Prawo do udziału przysługuje uczniom szkół ponadgimnazjalnych: liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, szkół zawodowych.
3) Zgłoszenia udziału w konkursie  następują poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 10 marca 2015 r.
4) Konkurs Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie odbywa się w dwóch etapach:
I etap szkolny: Test wiedzy – 08.11.2016 r. Do etapu finałowego kwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania i zajęli pierwsze pięć miejsc. Finał: Test wiedzy – 30.11.2016 r.
5) We wszystkich etapach konkursu uczniowie startują indywidualnie.
6) Uczestnicy podejmując decyzję udziału w konkursie zobowiązani są do ścisłego przestrzegania jej regulaminu.

Przebieg konkursu
1. Organizatorzy konkursu opracowują testy dla uczniów.
2. Wszyscy uczestnicy otrzymują do rozwiązania właściwy dla danego etapu zestaw zadań.

Uprawnienia i nagrody
Nagrody otrzymują zarówno uczniowie, którzy zwyciężyli w Konkursie jak również szkoły do których uczniowie uczęszczają.


Ustalenia końcowe
1. W przypadku zaistnienia sytuacji, które nie są przewidziane w regulaminie, decyzję podejmują organizatorzy konkursu.
2. Regulamin, aktualne informacje oraz wyniki konkursu dostępne są na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu  www.diecezja.opole.pl (zakładka Katecheza/Konkursy)
3. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatorów swoich danych osobowych w celu prawidłowego przeprowadzenia konkursu.

Informacje: koordynator konkursu Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu
Ks. prof. UO Jerzy Kostorz, tel. 664-477-422

Korespondencja: Adres do wysłania protokołu i testów z etapu szkolnego

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalne w Opolu
ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole
z dopiskiem „Olimpiada wiedzy i wartości w sporcie”Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.