Adres:
ul. Parkowa 1,
46-075 Kamień Śląski
Tel. 77 467 11 20,
fax 77 467 11 23

W niedzielę 14 sierpnia 1994 roku górnośląska prowincja kościelna (archidiecezja katowicka i diecezje opolska i gliwicka) otrzymała nowe Sanktuarium. Jest nim odbudowana i kaplica zamkowa w Kamieniu Śląskim koło Opola, miejsce narodzin św. Jacka, Patrona całej Metropolii. Tradycja mówi również o narodzinach w tym miejscu bł. Czesława i bł. Bronisławy. Trudu uratowania i odbudowy Sanktuarium i przylegającego do niego całego kompleksu zabytkowego w Kamieniu Śląskim podjęła się diecezja opolska z pietyzmu i czci do swojego świętego Rodaka.
Św. Jacek urodził się ok. 1200 r. Umarł i został pochowany w kościele dominikanów w Krakowie w 1257 r. Św. Jacek odznaczał się gorliwością apostolską, był słynnym misjonarzem i kaznodzieją, założył wiele klasztorów dominikańskich w Europie środkowej. Jest patronem pojednania i zjednoczenia chrześcijańskiej Europy.
Pałac w Kamieniu Śląskim wraz z dobrami w wyniku dziedziczenia i koligacji małżeńskich należał kolejno do różnych śląskich rodów szlacheckich. W XII wieku należał do rodu Odrowążów. Od XVI wieku stawał się własnością rodu Strzałów, Rokowskych, Larischów i Strachwitzów. W roku 1945 obiekt został upaństwowiony i zamieniony na dom dziecka. Po rozbudowaniu pobliskiego lotniska zamek w latach 50-tych zamieniono w obiekt wojskowy. Po pożarze w 1973 r. zabudowania pałacowe oraz kaplica św. Jacka uległy całkowitej dewastacji i ruinie. Po przekazaniu zabytkowego obiektu władzom cywilnym Wojewódzki Konserwator rozpoczął jego odbudowę. Z braku środków finansowych prace wstrzymano i bezskutecznie usiłowano sprzedać cały zabytkowy kompleks. Dopiero w 1990 r., na wniosek władz wojewódzkich, a przede wszystkim ze względu na kaplicę, odbudowy podjęła się diecezja opolska. W tym roku częściowo odbudowano oficynę i ruiny pałacu (bez dachu i wieży) wraz z parkiem zakupiła Kuria Diecezjalna w Opolu za sumę ówczesnych 240 milionów zł.
Obecna bryła pałacu pochodzi z czasów rozbudowy obiektu w XVII i XVIII wieku. Późnobarokowy kształt budowli uległ znacznej przebudowie w latach 1858 i 1891. W wieży na piętrze mieści się kaplica, dostępna zewnętrznymi, dwubiegowymi schodami. Kaplice przebudowano z pokoju, w którym według tradycji miał narodzić się św. Jacek. Dokonano tego w roku 1701, z polecenia baronowej Magdaleny von Larisch, z domu Kotulińska, a dokończył budowy jej syn Karol Ludwik Jacek von Larisch w 1774 r. Kaplicę bardzo hojnie wyposażyła w latach 1779-1799 kolejna pani na Kamieniu baronowa Zofia von Larisch, z domu von Strachwitz. Prace restauracyjne przeprowadzono również w latach 1841-1856. Z dawnego wyposażenia wnętrza pałacu i kaplicy nie zachowało się nic do naszych czasów. Obecny barokowy ołtarz pochodzi z pałacu w Siestrzechowicach.
Z wielkim nakładem środków i sił odbudowany Dom Rodzinny św. Jacka stał się znowu Sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym. Takiemu celowi służyła kaplica pałacowa do czasu militaryzacji obiektu. Natomiast odbudowany i odrestaurowany pałac i pomieszczenia w zabudowaniami służą celom formacyjno-naukowym dla wszystkich chętnych. Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego organizuje tu konferencje i sympozja naukowe. Obiekt jest również ośrodkiem rekolekcyjnym i miejscem spotkań ekumenicznych i międzynarodowych. Zgodnie z wolą sponsorów pragnie służyć idei pojednania polsko-niemieckiego i budowania jedności Europy. Po uprzednim zgłoszeniu istnieje możliwość przenocowania grup pielgrzymkowych.
Sanktuarium - Kaplica wraz z obszernym parkiem są dostępne dla pielgrzymów i zwiedzających przez cały rok. Wszyscy Goście są mile widziani!
Główne uroczystości odpustowe ku czci się Jacka odbywają się w Sanktuarium w najbliższą niedzielę Uroczystości św. Jacka - tj. 17 sierpnia, przy licznie zebranych rzeszach pątników Metropolii Górnośląskiej.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.