Opole, 17 stycznia 2014 r.

EDYKT

Dnia 20 lipca 2013 r. postulator ks. Grzegorz Kublin zwrócił się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego księżniczki Eufemii (Ofki) raciborskiej, Piastówny, siostry profeski drugiego Zakonu św. Dominika. Urodziła się ona ok. 1299 r. jako córka księcia raciborskiego Przemysła i księżniczki mazowieckiej Anny. 9 kwietnia 1313 r. wstąpiła do klasztoru dominikanek w Raciborzu, gdzie w latach 1341-1346 i 1349-1359 pełniła urząd przeoryszy. Zmarła 17 stycznia 1359 r. w opinii świętości w tymże klasztorze. Pochowano ją w krypcie pod kaplicą św. Dominika, która niegdyś przylegała do kościoła klasztornego zakonnic. Wnet została otoczona kultem, który koncentrował się we wspomnianej kaplicy. W 1821 r. jej relikwie zostały przeniesione do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, gdzie do dziś jest czczona. Stosownie do ustawodawstwa papieża Urbana VIII i jego następców kult księżniczki Eufemii wymaga zatwierdzenia ze strony Stolicy Apostolskiej.

W związku z powyższym w październiku 2013 r., zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego, zwróciłem się do Konferencji Episkopatu Polski o opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księżniczki Eufemii raciborskiej. Opinia ta okazała się pozytywna (SEP – D/6.3-11).

Zwracam się więc z serdeczną prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma, zdjęcia, pamiątki lub wiadomości w przedłożonej sprawie, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Diecezjalnej w Opolu do dnia 31 lipca 2014 r.

bp Andrzej Czaja
biskup opolski