W dniu 13 czerwca 2018 r. o godz. 14.00 w auli nad kościołem seminaryjnym przy ul Drzymały 1 a o. Adam Żak SJ poprowadzi sesję szkoleniową dla księży diecezji opolskiej pt: „Odpowiedź Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych"

1. wykład: Historyczno-teologiczne przesłanki odpowiedzi Kościoła

2. wykład: Dlaczego i jak działają sprawcy i jakie skutki ponoszą ofiary i co z tego wynika dla Kościoła?

Dzięki takiemu rozłożeniu akcentów prelegent będzie się starał pokazać zarówno szerszy horyzont kryzysu i jego znaczenie dla Kościoła jak i zejść do konkretu, czyli do sprawców i do ofiar.

O. Adam Żak został mianowany w 2013 r. przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ma koordynować realizację różnych wychowawczych programów prewencyjnych w zakresie ochrony przed pedofilią.
Wcześniej o. Żak przez 9 lat był doradcą generała jezuitów i jego asystentem ds. Europy Wschodniej, a od 2008 r. także ds. Europy Środkowej. Współpracuje m.in. z prof. Hansem Zollnerem z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie – współorganizatorem międzynarodowego sympozjum dla biskupów w Rzymie nt. rozwiązywania problemów pedofilii w Kościele oraz inicjatorem utworzonego wówczas w Krakowie Centrum Ochrony Dzieci.