Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie ogłosił termin planowanego naboru wniosków na prace termomodernizacyjne oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie użyteczności publicznej (kościoły i obiekty im towarzyszące, plebanie). 

Planowany naboru wniosków będzie trwał od 15.04.2019 r. – 15.05.2019 r. Poziom dofinansowania będzie wynosił 85 % kosztów kwalifikowalny przy pracach termomodernizacyjnych, a w przypadku połączenia termomodernizacji z użyciem OZE 95 % kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Prawdopodobnie będzie możliwość złożenia wniosku zbiorowego (tzw. partnerskiego) celem pozyskania dotacji. W przypadku wielu parafii zwiększa to szanse na otrzymanie dotacji, ponieważ ocenie podlegać będzie planowane ograniczenie emisji CO2 przez podmiot zbiorowy (w tym wypadku grupę parafii) a nie przez każdą parafię samodzielnie.

Diecezja Opolska jest gotowa na przygotowanie wniosku zbiorowego dla parafii, które planują lub chciałyby przeprowadzić prace termomodernizacyjne w obiektach, które pełnią funkcję budynków użyteczności publicznej w parafii.

W celu zakwalifikowania parafii do diecezjalnego wniosku należy uzupełnić ankietę termomodernizacyjną z określeniem zakresu inwestycji w parafii. Uwzględniając potrzebę zaoszczędzenia na kosztach: centralnego ogrzewania, kosztów energii elektrycznej oraz kosztów ciepłej wody użytkowej, łącznie min. 25% (co jest podstawowym wymogiem warunków złożenia wniosku), parafia powinna zdecydować się na wymianę źródła ciepła (węglowego pieca), wykonanie ustalonych prac termomodernizacyjnych oraz ewentualnego zastosowania OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.

Parafie zainteresowane przystąpieniem do wspólnego wniosku powinny złożyć wypełnioną ankietę termomodernizacyjną i złożyć ją w jak najszybszym terminie do dnia 6 marca w kurii diecezjalnej w Opolu w Wydziale Finansowo-Gospodarczym, III p. p. nr 34 lub parter p. nr 4 (księgowość). W sprawach wątpliwych można kontaktować się pod nr tel. 77 44 32 147 z p. Agnieszka Węsiora.

 

Załączniki:
Pobierz plik (Ankieta termomodernizacyjna.xlsx)Ankieta termomodernizacyjna.xlsx[ ]12 kBPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.