W dniu 5 maja 2018 roku o godzinie 10.00 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu podczas uroczystej Mszy Świętej Opolski Biskup Pomocniczy Rudolf Pierskała udzieli opolskim klerykom V roku święceń diakonatu. Posługę diakona bardzo dobrze oddają słowa modlitwy święceń "Niech z Bożą pomocą tak spełniają te obowiązki, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć.” Diakonatu nie uznaje się bowiem za stopień kapłaństwa. Jest to raczej „stopień służby”. To właśnie obowiązek służby od samego początku wymógł na pierwotnym Kościele ustanowienie diakonów. Sobór Watykański II przypomina, że do diakonów należy między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji Eucharystii, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebu i poświęcanie się różnym posługom miłości (KK 29). W przypadku alumnów seminarium urząd diakona jest stopniem przejściowym do przyjęcia święceń kapłańskich.