W poniedziałek 13 maja w szpitalu w Nysie zmarł br. Jerzy Adam Marszałkowicz.

Miał 88 lat.

Brat Jerzy Adam Marszałkowicz pochodził z wioski pod Tarnowem. Po wojnie razem z rodzicami przeniósł się do Wrocławia, gdzie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i przyjął niższe święcenia kapłańskie.

Od 1969 roku pracował na furcie seminarium, gdzie miał ciągłą styczność z bezdomnymi, biednymi, alkoholikami, zwolnionymi z więzień, którzy przychodzili prosić o pomoc. Od niego ją dostawali.
W 1981 roku za zgodą przełożonych opuścił seminarium. Z grupą współpracowników oficjalnie założył Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego.
W grudniu 1981 r. grupa inicjatorów wraz z księdzem Jerzym Marszałkowiczem powołała do życia Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego. Głównym zadaniem Towarzystwa stało się tworzenie schronisk dla bezdomnych. Pierwsze, nazwane Schroniskiem Brata Alberta, powstało we Wrocławiu. Brat Jerzy Marszałkowicz zamieszkał w nim wraz z podopiecznymi, których liczba sięgała nawet ponad 100 osób. Później powstały w całej Polsce liczne schroniska dla mężczyzn, kobiet i matek z dziećmi, a także sierocińce i hospicja.
W 1988 roku Kuria Biskupia w Opolu przekazała towarzystwu pusty budynek klasztorny w Bielicach koło Łambinowic, gdzie powstała druga noclegownia towarzystwa. Br. Jerzy Marszałkowicz przeniósł się do Bielic i początkowo kierował miejscowym oddziałem towarzystwa. Towarzystwo prowadzi obecnie 40 placówek noclegowych w całej Polsce w tym między innymi w Bielicach, Jasienicy Górnej i Pępicach na Opolszczyźnie. Od 2010 roku br. Jerzy Marszałkowicz wycofał się z bieżącej pracy w stowarzyszeniu, ale do końca swoich dni mieszkał w Bielicach w jednym pokoju z innymi bezdomnymi. Był osobą niesłychanie skromną i głęboko uduchowioną.

Eksportacja zwłok śp. br. Jerzego odbędzie się w środę 15 maja 2019 r. o godz. 15.00 w Bielicach.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowane zostały na czwartek 16 maja na godz. 14.00 w Bielicach.
Brat Jerzy Marszałkowicz pochowany zostanie we Wrocławiu. Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.