Wystawa Śląsk perły sztuki od gotyku po barok. Wystawa w jubileusz 1050-lecia chrześcijaństwa na ziemiach polskich 28.10.2016 r.
Tematem modernizowanej wystawy będą powszechnie mało znane zabytki gotyckich śląskich rzeźb oraz dzieł złotniczych wykonanych w warsztatach nyskich. W ramach zadania na wybranych obiektach zostaną przeprowadzone konserwatorskich.
Modernizacji zostaną poddane ponadto gabloty muzealne poprzez wymienię szkła nie hartowanego na szkło hartowane i laminowane, przez co zostanie poniesiony stopień bezpieczeństwa cennych zabytków.
W ramach zadania zostanie wymieniony na dwóch salach system ekspozycyjny malarstwa. Wystawa odbywać się będzie w dwóch salach. Obie z nich mają powierzchnie 290 m kwadratowych. Pierwsza sala na parterze poświęcona będzie rzeźbie gotyckiej, a ściany zostaną uzupełnione obrazami od XV do XIX wieku.
Tematem głównym drugiej sali będzie rzemiosło artystyczne, które powstało na Śląsku od XIV w. do XX w. W zmodernizowanych gablotach eksponowane będą kielichy, monstrancje, ampułki z warsztatów złotniczych z Nysy i Wrocławiu. Uzupełniłem ekspozycji na tej sali będą także obrazy na ścianach od XV do XIX wieku.
W rogach sal ekspozycyjnych staną kioski multimedialne stworzone ze specjalnych statywów i tabletów. W ramach tego zadania do powyższego sprzętu zostanie stworzona aplikacja na system Android, która będzie w ciekawy i innowacyjny sposób uzupełniać informacji o prezentowanych obiektach. Aplikacja składać będzie się ze zdjęć obiektów, informacji o miejscu pochodzenia zabytków, wiadomości o warsztacie obiektów.
W ramach zadnia do wystawy powstanie też nowy system podpisywania obiektów wykonany na plexi i przymocowany na dystansach do ściany. Uzupełnieniem wystawy staną się wydawnictwa w postaci katalogu i folderów, które spełnią rolę informatorów opracowanego zbioru zabytków.
W ramach zadania ukazany zostanie proces twórczy artystów różnych epok. Oprócz nowej koncepcji ekspozycji, planowane jest wydanie katalogu zbiorów oraz folderów dla zwiedzających.
 
Projekt dofinansowano ze środków: 
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Program: Dziedzictwo Kulturowe, priorytet I, Wspieranie działań muzealnych.
 Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.