„Największa bieda to życie bez Boga” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 17 sierpnia na polanie w Pietraszowie. 41. Opolska Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę dotarła 19 sierpnia.
Kaznodzieja przypomniał, że św. Jacek wybrał życie na miarę Bożego wezwania i do tego samego nas wzywa. „Z powołaniem związana jest bardzo konkretna obietnica, że możemy ratować ludzi, wydobywać z głębiny morskiej, która w Piśmie św. jest symbolem panowania mocy ciemności. Jeśli pójdziemy za Jezusem, sami nie zginiemy, a i wielu możemy uratować. Przede wszystkim podjęcie takiego życia nie będzie mdłe, mizerne i mierne. To życie budujące i święte. Św. Jacek podjął je z całym zaangażowaniem, nie szczędząc sił. Wiele trudu jest u podłoża tego świętego jego życia, a nade wszystko Boża łaska, której nie zmarnował i na którą stale otwierał swoje serce” – zaznaczył.
Opolski biskup wyjaśnił, że św. Jacek ratował Boże życie w innych ludziach poprzez zwiastowanie Bożego słowa, ogarnianie ich modlitwą wstawienniczą, a nawet poprzez cuda, dzięki ścisłej więzi z Jezusem. „Św. Jacek głosił Dobrą Nowinę ubogim. To też jest nasze zadanie – głosić tym, którzy o Chrystusie nie słyszeli albo odstąpili od Niego. Największa bieda to życie bez Boga” – podkreślił.
Hierarcha zachęcał również, aby zauważać potrzebujących, smutnych i opatrywać rany serc złamanych. „Ile tych serc jest dziś złamanych? Czasem nawet małych dzieci. Serca złamane, rany zadane, ogrom bólu i cierpienia. Jak wiele sobie dziś ran zadajemy i w tym jesteśmy nieopieszali. A tak trudno nam opatrywać sobie nawzajem rany” – ubolewał.
Ponadto, nawiązując do misji Jezusa i proroctwa Izajasza, ordynariusz wezwał także do pomocy innym w wyzwalaniu z uzależnień oraz do ogłaszania królowania Boga w świecie. „Obudźmy w sobie pragnienie świętego życia. Ono w nas jest, ale musi być żywe. Prośmy Jezusa, by nam dał taką łaskę wielkiego pragnienia świętego życia. Powołanie do świętości jest powszechnym powołaniem – pięknie o tym mówili ojcowie Soboru Watykańskiego II” – dodał.
Tegorocznej 41. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszyło hasło „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię Miłosierdzia”. Tematyka pielgrzymki jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017 „Idźcie i głoście” z rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego, który szczególnie wrażliwy był na potrzebujących i biednych, a także z 100. rocznicą objawień Matki Najświętszej w Fatimie. Pielgrzymi dziękują również za 300 lat koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.