Po raz 5. w święto Świętych Młodzianków (28 grudnia) w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy sprawowana była Eucharystia w intencji diecezjan pracujących za granicą i ich rodzin. - Gromadzimy się, żeby prosić w intencji tych wszystkich, którzy doświadczają rozłąki z powodu pracy zarobkowej - mówił ks. Henryk Pichen, witając w jemielnickiej parafii bp. Andrzeja Czaję. Podkreślał, że ceną takiej rozłąki nieraz staje się poczucie odrzucenia, utrata rodziny, a nawet śmierć. - Jako wspólnota parafialna w ostatnim czasie żegnaliśmy ojca i syna, którzy wracali z pracy w Niemczech i zginęli na drodze - wspominał ks. Pichen.
W Mszy św. uczestniczyło kilkadziesiąt osób. - Przyszliście; bo cenicie modlitwę i Eucharystię, którą sprawujemy w waszych intencjach i za was - z wdzięcznością zwrócił się do obecnych bp Andrzej Czaja. - Modlimy się nie tylko za tutaj obecnych, bo można powiedzieć, że jest was najwierniejsza resztka, ale tej modlitwy potrzebują całe rzesze ludzi, którzy z naszej ziemi emigrują. Ten problem społeczny ciągle jest nierozwiązany i negatywnie wpływa zwłaszcza na dzieci - mówił ordynariusz. Podkreślał, że codziennej obecności rodziców w życiu dziecka, dobrych relacji pełnych miłości nie zastąpią telefony czy inne łącza.
W homilii biskup przypominał, że głoszoną ustami wiarę trzeba wyznawać całym życiem. Zachęcał do bycia człowiekiem pobożnym, a więc w codzienności żyjącym tym, co Bóg mówi. Prosił też, by doceniać sakrament pokuty i pojednania, który pozwala żyć w łasce uświęcającej. Zachęcał, by pracować i wszystko czynić na większą chwałę Bożą.
Biskup Czaja nawiązał też do sytuacji uchodźców. - To ludzie, którzy doświadczają o wiele więcej bólu, aniżeli wy, którzy udajecie się daleko za pracą. Ten problem jest bardzo trudny do rozwiązania - mówił. Podkreślił, że właśnie dlatego potrzeba modlić się za uchodźców. -I to co dnia - zakończył.

Anna KwaśnickaPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.