„Rozwijajmy się bardzo harmonijnie, bo wtedy rzeczywiście będziemy mogli coś dojrzałego dać naszemu środowisku, społeczeństwu, państwu i Kościołowi” – życzył bp Jan Kopiec wszystkim pracownikom i studentom opolskich uczelni podczas Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku akademickiego w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.
Gliwicki ordynariusz przyznał, że początek roku akademickiego to dobry czas na snucie planów, wyznaczanie ideałów, refleksję nad sobą i zdobyczami intelektualnymi oraz współczesnymi standardami. „Tak było w starożytnych akademiach, średniowiecznych uniwersytetach i dziś w rozbudowanych placówkach, które w bardzo szczegółowych zarysach zajmują się zdobywaniem wiedzy o świecie, człowieku, wszechświecie i transcendencji, która jest ciągle otwierającą się przestrzenią, abyśmy tam także mogli naszym delikatnym umysłem zaglądnąć” – dodał.
Zdaniem hierarchy, najbardziej szlachetną pracą, jaką człowiek może wykonać, to zagłębianie się w szukaniu prawdy, poszerzanie swojej wiedzy i przybliżanie jej potem innym pokoleniom. „Myślę, że każdy z nas mógłby to przyznać, że taka jest istota wyższych uczelni” – podkreślił.
Biskup zachęcił do zastanowienia się, u progu nowego roku nauki, nad zapisaną w człowieku tęsknotą za dobrem, pięknem i harmonijnym rozwojem. „Czy ja obok prawdy, którą zdobywam i mądrości, którą się dzielę, potrafię bardzo mądrze kierować sobą? Może na wielkich akademiach ten temat nie będzie podjęty, ale przy ołtarzu myślę, że jest to zupełnie prawomocnie uzasadnione. Trzeba nam spojrzeć również na ten wymiar, który stawia na dojrzałość naszej postawy, zarówno tej wewnętrznej, jak i tej zawodowej” – zaznaczył.
„Buduje nas – mówił bp Kopiec – każdy człowiek, zwłaszcza uczony, który jest pięknie jakby zbudowany w swoim czasie, pracach, zadaniach. Człowiek, który na wszystko ma czas, ale równocześnie niczego nie zaniedbuje. Bowiem rozwijamy się tylko wtedy, kiedy możemy wszystko, co jest nam niezbędne, umiejętnie połączyć” – stwierdził.
We Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku akademickiego wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji.