Drogie Siostry i Bracia, Czciciele ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana!

Zbliża się druga rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Z tej okazji pragniemy włączyć się w ogólnokrajowe obchody tej rocznicy, koncentrując się przede wszystkim na modlitwie o rychłą beatyfikację naszego Ojca Świętego. Przecież tak wiele Mu zawdzięczamy. Jego długoletni pontyfikat umocnił wiarę w Kościele, a także przyczynił się do istotnych pozytywnych przemian w świecie i w naszej Ojczyźnie.
W tym roku dzień śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II przypada w bezpośredniej łączności z Niedzielą Palmową, dlatego z liturgią tej niedzieli pragniemy połączyć rocznicowe obchody. W naszej diecezji będą one miały potrójny wymiar: parafialny, rejonowy i ogólnodiecezjalny.

1. W każdej parafii proszę o odprawienie Mszy św. w niedzielę lub w poniedziałek
(1 lub 2 kwietnia) w intencji beatyfikacji Jana Pawła II oraz o dodanie do modlitwy powszechnej wezwania o rychłą beatyfikację.

2. Charakter papieski powinny mieć również tegoroczne spotkania rejonowe młodzieży odbywające się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową. Spotkania te zapoczątkował właśnie Jan Paweł II. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (zob. Kalendarz Liturgiczny 2007, s. 117), serdecznie zapraszam naszą młodzież, słusznie nazywaną Pokoleniem JP II, do licznego udziału w nabożeństwach organizowanych w poszczególnych rejonach, a mianowicie: w Kędzierzynie-Koźlu na godz. 15.00 do kościoła św. Mikołaja, w Nysie na godz. 15.00 do kościoła św. Jakuba i św. Agnieszki, w Raciborzu na godz. 18.00 do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, natomiast młodzież rejonu kluczborskiego zapraszam na spotkanie już dzień wcześniej, to jest w piątek, na godz. 18.00 do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.

3. Młodzież rejonu opolskiego oraz wiernych z całej diecezji, a zwłaszcza ze wszystkich opolskich parafii, zapraszam na obchód rocznicowy do Opola w Niedzielę Palmową (1 kwietnia). O godz. 15.30 zgromadzimy się w kościele OO. Franciszkanów, gdzie odbędzie się liturgia poświęcenia palm, a następnie przejdziemy w procesji do naszej katedry, aby tam uczestniczyć we Mszy św., odprawionej w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
W samą rocznicę śmierci, w poniedziałek 2 kwietnia, o godz. 18.00, odbędzie się modlitewne czuwanie w kościele seminaryjno-akademickim przy ul. Drzymały 1. Na to spotkanie, poświęcone pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, zapraszam przede wszystkim młodzież licealną i studentów, a także pozostałych mieszkańców Opola. W programie przewiduje się: adorację Najświętszego Sakramentu i okazję do spowiedzi św., Eucharystię (godz. 19.00), nabożeństwo „Światła”, Misterium Słowa i Obrazu nad nauczaniem Jana Pawła II do młodzieży, hołd milczenia (godz. 21.37), czuwanie modlitewne ze śpiewami Taizé, które zwieńczy o godz. 22.30 błogosławieństwo końcowe.

Zbliżający się obchód Triduum Wielkanocnego niech zatem będzie zachętą do licznego udziału w powyższych spotkaniach, a także niech pozwoli nam radośniej spojrzeć na paschalny wymiar śmierci, która nie kończy, ale rozpoczyna nowe życie ze zmartwychwstałym Chrystusem. Takiej perspektywy życia i płynącej z niej prawdziwej radości z głębi serca wszystkim życzę na zbliżające się Święta.


Wasz Biskup

Abp A. Nossol
Opole, 2 marca 2007 r.

-------------------------------
Powyższą Odezwę proszę odczytać w niedzielę 25 marca 2007 r.
Czcigodnych Księży proszę ponadto o umożliwienie wiernym, zwłaszcza młodzieży, licznego udziału w modlitewnych spotkaniach w swoich rejonach lub w Opolu.


 Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.