Drodzy Diecezjanie!
Z niemałym zaskoczeniem przyjęliśmy – ogłoszoną 11 lutego br. – decyzję Papieża Benedykta XVI o zakończeniu Jego posługi Biskupa Rzymu i Następcy Św. Piotra. Towarzyszy nam przekonanie o tym, że została ona podjęta przez Papieża w duchu wielkiej odpowiedzialności i miłości do Kościoła, dlatego budzi wielki szacunek i motywuje do wdzięczności wyrażanej Bogu za dar trwającego niespełna 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI.
Do takiej modlitewnej wdzięczności gorąco Was zachęcam. Diecezjalne Te Deum laudamus zabrzmi w katedrze w Opolu w dniu zakończenia pontyfikatu, w czwartek 28 lutego podczas Mszy św. o godz. 18.30 z udziałem biskupów i kapłanów reprezentujących prezbiterium całej diecezji. Tego dnia zapraszam także wszystkie parafie diecezji do wspólnej modlitwy i duchowej łączności z nami. 
Parafialnym zaś dniem dziękczynienia za pontyfikat Benedykta XVI będzie III Niedziela Wielkiego Postu 3 marca 2013 r. Niech podczas Mszy św. nie zabraknie modlitwy, wdzięcznych wspomnień o minionym pontyfikacie oraz hymnu Te Deum laudamus wyśpiewanego na zakończenie liturgii. Modlitwę dziękczynną włączmy także w adorację Najświętszego Sakramentu podczas nabożeństwa Gorzkich Żali.
W pierwszy czwartek miesiąca marca lub w inny dogodny dzień powszedni zapraszam ponadto wspólnoty parafialne do sprawowania Mszy św. o wybór nowego papieża. Modlitwa w tej intencji niech nam towarzyszy każdego dnia do zakończenia konklawe, które wybierze nowego Następcę św. Piotra.
Na gorliwe przeżywanie czasu Wielkiego Postu z serca Wam błogosławię
† Andrzej Czaja
Biskup Opolski
 
Wskazania liturgiczne:
  1. Księżom przypominamy, iż podczas Mszy św. sprawowanych po 28 lutego a przed wyborem nowego Papieża w Modlitwie eucharystycznej opuszcza się imię Papieża. Wymienia się jedynie imię miejscowego biskupa.
  2. Formularze mszalne:
    • 28 lutego 2013 r. – Msza św. za Kościół, Mszał Rzymski s. 112”–116” i Te Deum laudamus
    • 3 marca 2013 r. – Msza św. z III Niedzieli Wielkiego Postu i Te Deum laudamus
    • 7 marca 2013 r. lub inny dzień powszedni – Msza św. o wybór papieża – Mszał Rzymski s 121”

 

Załączniki:
Pobierz plik (Komunikat_Benedykt-XVI_2013.pdf)Komunikat_Benedykt-XVI_2013.pdf[ ]196 kBPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.