Komunikat Biskupa Opolskiego
w związku z beatyfikacją ks. Alfonsa Trackiego
 

Drodzy Diecezjanie,

W sobotę 5 listopada 2016 r., w archidiecezji Szkodra-Pult w Albanii odbyła się uroczy-stość beatyfikacyjna 38 męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa w okresie pano-wania komunistycznego reżimu w tym kraju. Jednym z księży zamęczonych
i zamordowanych w czasach komunizmu w Albanii, który został ogłoszony błogosławionym jest ks. Alfons Tracki pochodzący z naszej diecezji z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach (dekanat Branice). Razem z całą diecezją pragnę wyrazić radość i wdzięczność Bogu za beatyfikację Sługi Bożego.
Ks. Alfons Tracki urodził się 2 grudnia 1896 r. w Bliszczycach,  w rodzinie urzędnika Josefa Trackiego. Wbrew oczekiwaniom ojca wybrał drogę powołania kapłańskiego. Studiował m.in. w Wiedniu. Został wyświęcony na kapłana w 1925 r. w albańskiej Szkodrze. Pracował w północnej Albanii, wiele czasu poświęcając duszpasterstwu dzieci
i młodzieży. Założył dla nich m.in. kulturalno-sportowe stowarzyszenie „Viribus Unitis”.
Wyniesiona z domu znajomość języka niemieckiego pozwoliła mu w czasie
II wojny światowej negocjować uwolnienie wielu Albańczyków z rąk Wehrmachtu oku-pującego Albanię w latach 1943-44.
Po przejęciu władzy przez komunistów odmówił wyjazdu z Albanii. Pracował
w parafii Pulaj. Został aresztowany 25 czerwca 1946 r. za udzielenie sakramentu namaszczenia chorych jednemu z młodych parafian rannemu w walce z komunistami. Przez sąd wojskowy został skazany na karę śmierci za działalność antykomunistyczną i współpracę z okupantem. Wyrok wykonano 18 lipca 1946 roku. Wczesnym rankiem został rozstrzelany pod murem cmentarza w Szkodrze. Jego ciało wrzucono do dołu i zasypano wapnem. Miejsce jego pochówku nie jest znane.
W Bliszczycach z okazji beatyfikacji rodaka odbędą się specjalne uroczystości dziękczynne w sobotę, 12 listopada 2016 r. o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupów opolskich, na które serdecznie zapraszamy wszystkich Diecezjan. Homilię podczas Mszy św. wygłosi Biskup Gliwicki Jan Kopiec.
Niech to zbawcze wydarzenie ubogaci nas licznymi łaskami Nieba, zaś przykład
i wstawiennictwo nowego błogosławionego z naszej ziemi śląskiej, który oddał życie za braci,  pomoże nam w realizacji najważniejszego przykazania miłości Boga i bliźniego.
Wypraszając orędownictwa naszego nowego Patrona z serca Wam błogosławię

+ Andrzej Czaja
Biskup Opolski


Niniejszą odezwę należy odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych w niedzielę 6 listopada 2016 r.
W tym dniu w modlitwie eucharystycznej można wymienić imię nowego Błogosławionego.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.