Sąd Diecezji Opolskiej jest trybunałem pierwszej instancji  i rozpoznaje sprawy o nieważności małżeństwa jeśli:

- małżeństwo sakramentalne zostało zawarte na terenie diecezji opolskiej;

- jeden z małżonków na stałe lub tymczasowo mieszka w granicach diecezji opolskiej;

- większość dowodów musi być faktycznie zebrana na terenie diecezji opolskiej.

W ramach kościelnego wymiaru sprawiedliwości pracownicy Sądu Diecezji Opolskiej są kompetentni także do przeprowadzenia procedur specjalnych:

- o dyspensę od małżeństwa zawartego a niedopełnionego (rato et non consummato);

- rozwiązania małżeństwa na korzyść wiary (in favorem fidei).

Adres:

ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole
tel. 77 44 32 125, kom. 504 331 177, fax 77 453 79 61

Godziny urzędowania:

Od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem wtorku,  w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00.

Korespondencja urzędowa z Sądem jest prowadzona za pośrednictwem operatora pocztowego. Droga elektroniczna służy wyłącznie do bieżącej komunikacji z Trybunałem, np. w celu zmiany terminu przesłuchania.

Sąd nie odpowiada na pytania dotyczące przebiegu procesu osobom trzecim.

Trybunałem apelacyjnym jest:

Sąd Metropolitalny w Katowicach
ul. Jordana 39, 40-951 Katowice
tel. 32 201 75 84; kom. 519 546 098

Trybunał Apostolski Roty Rzymskiej

Piazza della Cancelleria 1

00186 Roma / Italia

Przestrzegamy zainteresowanych przed szukaniem informacji na temat przebiegów procesów kościelnych w niesprawdzonych źródłach w Internecie, które bardzo często mogą zawierać informacje nieprawdziwe i wprowadzające w błąd. W konsekwencji mogą one utrudnić zainteresowanym osobom rozpoczęcie lub udział w procesie.