Diecezjalne Duszpasterstwo Dzieci Maryi zaprasza dziewczęta oraz animatorki wspólnot Dzieci Maryi do udziału w letniej ofercie formacyjnej. W programie znajdziemy warsztaty, rekolekcje oraz spotkania tematyczne, które będą odbywać się w różnych miejscach naszej diecezji.
(1) III edycja turnusu dla Animatorek Dzieci Maryi, który odbędzie się w dniach od 28 czerwca do 2 lipca br. w Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Prowadzący: ks. Łukasz Szuster. Zgłoszenia poprzez formularz na stronie: www.marianki.diecezja.opole.pl;
(2) rekolekcje dla dziewcząt od 7. klasy szkoły podstawowej, które odbędą się od 29 czerwca do 3 lipca br. w klasztorze św. Józefa w Nysie. Zgłoszenia: s. Barbara Panfil SSpS, tel. 668 008 409;
(3) Pielgrzymka Animatorek do Paryża i Kaplicy Cudownego Medalika, która odbędzie się w dniach 3-6 lipca br. Organizator: ks. Łukasz Szuster (lista zamknięta);
(4) turnus dla dziewcząt od 7. klasy szkoły podstawowej, który odbędzie się w dniach 27-31 lipca br. w Krzyżanowicach. Prowadzenie: siostry Franciszkanki MNP. Zgłoszenia: Leticja Rostkowska FMNP, tel. 785 253 946;
(5) turnus dla dziewcząt ze szkoły podstawowej i starszych, który odbędzie się w terminie 3-9 sierpnia br. w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jarnołtowie. Prowadzący: ks. Tomasz Gruca. Zgłoszenia poprzez formularz na stronie: www.marianki.diecezja.opole.pl.
Studia podyplomowe „Teologia Ciała”, realizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, są pierwszą w Polsce kompleksową propozycją akademicką poświęconą teologii ciała wg św. Jana Pawła II.
Program studiów koncentruje się na systematycznym i pogłębionym poznaniu chrześcijańskiej wizji człowieka, jego cielesności, płciowości, relacyjności oraz powołania do miłości. Studia mają charakter interdyscyplinarny, gdyż łączą refleksję teologiczną, filozoficzną i antropologiczną z analizą współczesnych wyzwań kulturowych, społecznych oraz bioetycznych.
Program obejmuje trzy komplementarne moduły: fundamenty antropologiczno-doktrynalne, analizę źródeł teologii ciała oraz moduł aplikacyjno-kulturowy, ukazujący praktyczne zastosowania nauczania św. Jana Pawła II w życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym, społecznym i zawodowym. Szczególne miejsce zajmuje interpretacja katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, stanowiących jedno z najważniejszych dzieł antropologicznych papieża Polaka.
Studia adresowane są do absolwentów studiów wyższych różnych kierunków – m.in. teologów, katechetów, pedagogów, psychologów, duszpasterzy, doradców rodzinnych, nauczycieli, osób pracujących w mediach, edukacji i formacji, a także wszystkich zainteresowanych pogłębioną refleksją nad człowiekiem i kulturą. Organizatorzy podkreślają, że teologia ciała nie jest jedynie refleksją nad małżeństwem czy seksualnością, lecz propozycją integralnego spojrzenia na osobę ludzką i relacje międzyludzkie.
Studia realizowane będą w trybie niestacjonarnym przez dwa semestry (270 godzin, 30 ECTS). Zajęcia będą odbywać się zarówno stacjonarnie w Opolu, jak i online za pośrednictwem platformy MS Teams, co umożliwia uczestnictwo osobom z całej Polski i z zagranicy.
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem platformy rekrutacyjnej Uniwersytetu Opolskiego bez egzaminów wstępnych – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt studiów to 1000 zł za semestr.
Szczegółowe informacje o programie studiów, zasadach rekrutacji oraz wymaganych dokumentach dostępne są na stronie: https://wt.uni.opole.pl/tc.
Zachęcamy do zapoznania się również z filmami promującymi opolską Teologię Ciała:
- https://www.youtube.com/watch?v=b1_zVbj5OlM;
- https://www.youtube.com/watch?v=q1ZCvOvkn7c
- https://www.youtube.com/watch?v=7MK0NQdkmY8&t

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Opolskiej z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sanktuarium św. Rity w Głębinowie przygotował dwie pamiątkowe publikacje:
(1) „Zasłyszane w Głębinowie – tom 2”, która zawiera świadectwa wyproszonych łask, homilie wygłoszone podczas uroczystości odpustowych i comiesięcznych czuwań oraz wiersze o św. Ricie;
(2) „Ze św. Ritą. Wśród świętych głębinowskiego sanktuarium”, która zawiera życiorysy i modlitwy do świętych czczonych w głębinowskim sanktuarium (m.in. do św. Rity, św. Peregryna, św. Ekspedyta, św. Mikołaja z Tolentino).
Publikacje są do nabycia w sanktuarium św. Rity w Głębinowie oraz w sklepie Drukarni i Wydawnictwa Świętego Krzyża w Opolu.


W dniach 6-12 lipca w Kokotku odbędzie się Festiwal Życia. To największy katolicki festiwal dla młodzieży w Polsce, wypełniony koncertami, konferencjami, warsztatami i innymi ważnymi treściami.
Jest to wyjątkowo wartościowe wydarzenie dla młodzieży, w organizację którego włącza się kilka diecezji (także diecezja opolska) i zakonów.
Zaproszenie skierowane jest do osób w wieku od 15 do 35 lat.
Szczegółowe informacje znajdują się stronie internetowej: www.festiwalzycia.pl.
W inicjatywę włącza się także Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Ławka”.

Biskup opolski Andrzej Czaja oraz duszpasterze parafii katedralnej w Opolu zapraszają wszystkich diecezjan, a szczególnie mieszkańców Opola, do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Opolskiej, Patronki Miasta Opola.
W sobotę, 20 czerwca, w wigilię Uroczystości Matki Bożej Opolskiej, o godz. 19.00 wyruszy procesja ulicami miasta z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha do kościoła katedralnego. Po jej zakończeniu zostaną odprawione Nieszpory Maryjne, którym przewodniczyć będzie bp Waldemar Musioł.
W niedzielę, 21 czerwca, w Uroczystość Matki Bożej Opolskiej, Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego.
O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Pawła Stobrawy.
O godz. 17.00 odbędzie się koncert odpustowy, podczas którego zabrzmi msza „Deo sit laus” Carla Juliusa Hoffmanna, kompozytora, dyrygenta i chórmistrza działającego przy parafii pw. Podwyższenia św. Krzyża w Opolu, w 1. połowie XIX wieku. Wystąpią: Chór mieszany Filharmonii Opolskiej oraz Opolska Orkiestra Kameralna. Przygotowanie chóru: Anna Sikora. Przygotowanie orkiestry: Hubert Prochota.
Natomiast o godz. 18.15 nastąpi powitanie uczestników IV Diecezjalnego Camino, a o godz. 18.30 biskup opolski Andrzej Czaja będzie przewodniczył Eucharystii na zakończenie pielgrzymki.
