„Powstaje tu – nie boję się tego skojarzenia – miejsce na kształt duchowej jadłodajni, w której pokarmem dla ludzkiej duszy, pokarmem zawsze nasycającym, będzie sam nasz Pan obecny w Najświętszym Sakramencie” – mówił bp Waldemar Musioł, w poniedziałek 30 czerwca, podczas Mszy św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Głubczycach, po której została uroczyście otwarta Kaplica Wieczystej Adoracji pw. św. Fabiana i Sebastiana.
Biskup Musioł w homilii zaznaczył, adoracja Najświętszego Sakramentu zaspokaja „jeden z największych i często nie do końca uświadomionych głodów współczesnego człowieka: głodu bliskości i pragnienia doświadczania obecności Boga”.
Przypomniał, że adoracja to nie rytuał, ale osobiste spotkanie z Bogiem. „Gdy adorujemy Najświętszy Sakrament, zdajemy sobie coraz bardziej sprawę, że wiara nie jest doktryną, ale spotkaniem z żywą Osobą, którą się kocha – i to z wzajemnością” – mówił. Podkreślił, że dzięki temu „sami stajemy się monstrancją, w której znajduje On swoje mieszkanie”.
Adoracja, jak podkreślił bp Musioł jest również „lekcją pokory i umiejętności stawiania Pana w centrum naszego życia”. Przestrzegł jednocześnie przed niebezpieczeństwem adorowania „swojego ego, swoich braków, swoich oczekiwań”, wskazując, że „wspaniałość życia nie polega na posiadaniu, ale na miłowaniu”. „Niech adoracja będzie naszym sposobem na odzwyczajenie się od wielu rzeczy bezużytecznych, od uzależnień, które znieczulają serce i zamraczają umysł” – wskazał.
Hierarcha polecił także wiernym modlić się w intencjach tych, którzy z różnych racji nie uczestniczą już w kościelnych nabożeństwach. „Adoracja to dobry czas i miejsce na okazanie miłości bliźniemu, zwłaszcza jeśli sam drogi do Pana nie znajduje, albo przez głębokość zadanych mu przez życie ran nie ma siły wędrować przed Jego oblicze” – mówił. Prosił także, aby przychodzący na adorację Najświętszego Sakramentu modlili się także w intencjach Kościoła lokalnego.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Wieczystej Adoracji pw. św. Fabiana i św. Sebastiana. „Z dumą i wzruszeniem pobłogosławimy cudowną jadłodajnię Bożej miłości i łaski” – powiedział bp Musioł. „Zachodźcie, proszę, do niej jak najczęściej, spożywajcie zachłannie, odkrywając przy tym, jak ewangeliczni Mędrcy – sens Waszego pielgrzymowania nadziei i doświadczając przy tym – jak Oni - „bardzo wielkiej radości” (Mt 2, 10)” – zachęcał.
W okresie wakacyjnym Kaplica Wieczystej Adoracji pw. św. Fabiana i Sebastiana (dawna kaplica przedpogrzebowa) będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–18.00. Dodatkowo, możliwa będzie adoracja nocna z czwartku na piątek. Po zakończeniu wakacji kaplica będzie dostępna całodobowo.
„Nauczcie się poznawać i kochać Świętą Matkę Kościół oraz brońcie jej zgodnie z kryteriami prawdy, sprawiedliwości i miłosierdzia” – mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, w niedzielę 29 czerwca, podczas Mszy św. sprawowanej na Górze św. Anny w ramach pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców oraz jubileuszowej pielgrzymki Bractwa św. Józefa.
W homilii nuncjusz apostolski zauważył, że pielgrzymi przybyli na Górę Świętej Anny „nie tylko po to, aby kontynuować tradycję lub przeżyć chwilę przerwy w codziennym życiu”. Jak zaznaczył, prawdziwym celem pielgrzymki jest „przede wszystkim po to, aby modlić się i zastanawiać się, jak coraz bardziej stawać się tym, kim powinniśmy być”. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II i św. Katarzyny ze Sieny, przypomniał: „Jeśli będziecie tym, kim powinniście być, zapalicie cały świat!”.
W przypadającą na ten dzień Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, abp Filipazzi określił ich mianem „prawdziwych mężczyzn”. „Byli oni bowiem młodzieńcami i mężczyznami prawdziwymi, dobrymi, a przez to wielkimi, tak jak z pewnością Wy wszyscy chcecie być” – zwrócił się do zebranych mężczyzn. Cytując św. Jana Chryzostoma, wskazał św. Pawła jako wzór męskiej odwagi i oddania Bogu. „Cieszył się miłością Chrystusa, którą uważał za największy dar. Jedno tylko było dla niego najwyższą katuszą, stracić ową miłość” – mówił. Dlatego, jak zaznaczył, również dla współczesnych młodych i mężczyzn bycie prawdziwie wierzącym oznacza stawianie Pana Jezusa na pierwszym miejscu.
Nuncjusz apostolski wskazał, że dojrzałość chrześcijańska i autentyczna męskość nie mogą istnieć bez umiłowania Kościoła. „Drodzy mężczyźni, drodzy młodzieńcy, kochajcie Kościół! Kochajcie go, ponieważ Chrystus go kocha!” – nawoływał. „Kochajcie ten Kościół, pozostańcie w tym Kościele, bądźcie tym Kościołem” – apelował. Przypomniał również, że obrona Kościoła musi opierać się na prawdzie, sprawiedliwości i miłosierdziu – a nie na emocjach czy interesach.
Arcybiskup Filipazzi odniósł się także do zachowań społeczeństwa, które coraz częściej nie rozumie i nie kocha Kościoła tak, jak polecił to Jezus. „Najbardziej bolesne jest, gdy się słyszy, że osoby należące do Kościoła, pełniące w nim różne funkcje i obowiązki, osoby o większym przygotowaniu w wierze, mówią o Kościele powierzchownie, jakby był on zwykłym stowarzyszeniem ludzkim, i chcą go zmieniać według czysto ludzkich kryteriów i środków” – mówił. „Taka krytyka czasami zniekształca intencje i fakty oraz ukrywa osobiste interesy, być może materialne, związane z władzą, sławą lub ideologią” – podkreślił.
Na zakończenie homilii nuncjusz apostolski powierzył uczestników pielgrzymek wstawiennictwu św. Anny i Najświętszej Maryi Panny. Modlił się o to, aby wierni potrafili coraz bardziej kochać Chrystusa i Jego Kościół – i by stawali się świadkami tej miłości wobec innych. Podkreślił, że Eucharystia jest i powinna pozostać pokarmem tej podwójnej miłości.
We Mszy św. uczestniczyli również biskup opolski Andrzej Czaja, biskup gliwicki Sławomir Oder, biskupi pomocniczy diecezji opolskiej – Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł – oraz biskupi seniorzy Jan Kopiec i Paweł Stobrawa. Tego dnia abp Antonio Guido Filipazzi był pierwszy raz na terenie diecezji opolskiej.
„Chciałbym, byśmy – mimo różnych trudnych okoliczności, które nam dziś towarzyszą – nie przestawali marzyć o przyszłości Kościoła, także przyszłości naszej diecezji i świadomie stawali się jej częścią” – mówił bp Waldemar Musioł, w sobotę 28 czerwca, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Sebastiana w Opolu, z okazji 53. rocznicy erygowania Diecezji Opolskiej.
Biskup Musioł przypomniał, że decyzja o ustanowieniu Diecezji Opolskiej została ogłoszona przez papieża Pawła VI bullą Episcoporum Poloniae coetus. „Dziś razem dziękujemy Bogu za wszystkich ludzi, którymi posłużyła się Boża Opatrzność przez wieki, a zwłaszcza przez ostatnie 53 lata” – mówił, wspominając zmarłego bp. Franciszka Jopa oraz abp. Alfonsa Nossola, bp. Andrzeja Czaję, duchownych, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy swoją wiarą, modlitwą i cierpieniem jako „żywe kamienie” wznosili budowlę wspólnoty diecezjalnej.
W homilii nawiązał również do trwającego Roku Jubileuszowego 2025, przeżywanego pod hasłem Pielgrzymi nadziei. „Szanując minioną historię chciałbym – zachęcony tym mottem – wzmacniali w sobie tożsamość pielgrzyma nadziei”. Hierarcha podkreślił, że świadectwo Apostołów Piotra i Pawła pokazuje, iż „Pan jest zawsze z nami, idzie z nami i nigdy nas nie opuszcza”, nawet gdy człowiek doświadcza słabości i upadków.
„Co to znaczy być dziś uczniem Chrystusa?” – pytał biskup. Jak wskazał, odpowiedź ta zawiera się w trzech postawach: „Po pierwsze: trwać przy Jezusie; po drugie: kochać Kościół; i po trzecie: dawać odważne świadectwo swojej wiary”. Podkreślił również, że „bez trwania przy Chrystusie, Credo staje się zwykłą formułą, a metryka chrzcielna niewiele znaczącym dokumentem”.
Na zakończenie homilii bp Musioł przypomniał, że świadectwo wiary nie musi być spektakularne. „Chodzi o codzienność i zwyczajność, ale Chrystusową” – podkreślił. Wyjaśnił, że polega to na „odważnym geście gest dziecięcej pobożności, walce małżonków o wierność i świętość ich sakramentu, wsparciu osoby starszej i schorowanej, przeżegnaniu się przed obiadem w restauracji i rozpoznaniu w drugim człowieku Chrystusa”.
Monika Chrzanowska fot. dzięki uprzejmości Daniela Rothera
„Dzieło ochrony trzeba rozwijać, by chronić dzieci, osoby bezbronne w Kościele i społeczeństwie przed krzywdą, przed złem” – mówił biskup opolski Andrzej Czaja na rozpoczęcie szkolenia dla Osób Zaufanych, które odbyło się w sobotę 28 czerwca w ramach systemu ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej.
Podczas spotkania bp Czaja wyraził wdzięczność za tak liczne i konkretne odpowiedzi ze strony uczestników. Jak zaznaczył, udział w tej formacji to znak poważnego podejścia do aktualnych wyzwań Kościoła.
W centrum szkolenia znalazła się rola Osoby Zaufania – funkcji w systemie ochrony dzieci. „To osoba wyznaczona przez przełożonego danego dzieła duszpasterskiego, ciesząca się zaufaniem i odpowiednio przygotowana. Jej zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń dotyczących przemocy, nadużyć lub naruszeń standardów ochrony dzieci” – tłumaczył Biskup Opolski.
Hierarcha wskazał również na duchowy wymiar tej odpowiedzialności. „Chciałbym, żebyście tym bardziej mieli i odmawiali nabożeństwo do Ducha Świętego – On was prowadzi, On daje czas na natchnienie” – wyraził.
Głównym prowadzącym spotkanie dla Osób Zaufanych był ks. Radosław Radziwoń, Koordynator ds. Prewencji w Ochronie Małoletnich i Bezradnych. Część wykładów poprowadziła dr Ewa Kiełek-Rataj, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego oraz wykładowca Instytutu Psychologii UO. W spotkaniu wziął udział także ks. Sylwester Pruski, Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Szkolenie zostało współfinansowane ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP, a materiały dla Osób Zaufania zweryfikowało Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.
W dniach 23–26 czerwca w diecezji opolskiej odbyło się III Camino Diecezjalne, któremu przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Przez cztery dni pielgrzymi przeszli ponad 90 kilometrów – od sanktuarium św. Anny w Oleśnie do kościoła pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie. Na zakończenie diecezjalnego pielgrzymowania bp Czaja podkreślił, że hasło „Pielgrzymi nadziei – świadkami Wielkiej Nocy” jest głęboko zakorzenione jest w doświadczeniu biblijnym. „Jeżeli zgaśnie nadzieja, to mamy problem i z cierpliwością wobec Boga, i z wytrwałością w takiej postawie trwania na modlitwie przed Nim” – mówił w homilii kończącej ostatni dzień Camino.
W homilii bp Andrzej Czaja przypomniał, że modlitwa nie może być jedynie sporadycznym aktem. „Nie wystarczy od czasu do czasu przyjść na Mszę Świętą. Trzeba się modlić i, spoglądając na krzyż, kontemplować oblicze Chrystusa ukrzyżowanego” – mówił. Zwrócił uwagę na konieczność codziennego wysiłku, by „oglądać Boga oczyma wiary”. Jak podkreślił, modlitwa to przede wszystkim słuchanie Boga. W tym kontekście zachęcił, by jak najczęściej sięgać po Pismo Święte – zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.
Biskup zaznaczył, że wytrwałość w modlitwie nie jest łatwa, ale absolutnie konieczna. „Wytrwałość jest właściwie warunkiem tego, by dostąpić zbawienia. Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony – przekazywał to uczniom Jezus” – przypomniał. „Trwajmy mocni w wierze, trwajmy cierpliwie w ucisku przed Panem, wyczekując z nadzieją pociechy i pomocy” – zachęcał. „Trwajmy na modlitwie, bo wtedy wiara rośnie i jest żywa, a żyjąc miłością Pana, promieniujemy nadzieją” – wskazał.
Podkreślił również, że fundamentem życia chrześcijańskiego jest zaufanie do Bożej miłości. „Trzeba dać wiarę miłości Pana. Trzeba żyć Jego miłością, bo źródłem wszystkiego jest Jego miłość ku nam” – mówił. Dodał, że ta miłość nie jest jedynie uczuciem, ale siłą zdolną przemieniać codzienność i dawać nadzieję, nawet w trudnych chwilach.
Biskup Czaja zwrócił uwagę, że miłość Boga nie tylko przemienia serce, ale również uzdalnia człowieka do duchowego wzrostu. „To jest jednocześnie sprawdzian – trzeba tę miłość przeżywać jako drogę, która stale uwzniośla naszą nadzieję. Sprawia, że staje się ona coraz bardziej żywa i promieniująca. Tym, co ją ożywia, jest postawa płomiennego ducha: radość z nadziei, cierpliwość w ucisku i wytrwałość w modlitwie” – dodał.
Na zakończenie Mszy św. biskup opolski wyraził wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w pielgrzymowanie. III Camino Diecezjalne miało charakter otwarty – nie prowadzono zapisów, a każdy chętny mógł dołączyć do bp. Czai w dowolnym momencie. W pielgrzymce uczestniczyły rodziny, wspólnoty, kapłani, siostry i bracia zakonni, delegacje szkolne oraz osoby indywidualne. Podczas Camino pątnicy modlili się m.in. o odnowę Kościoła diecezjalnego i życia parafialnego, o pokój, miłość i zgodę w rodzinach, o łaskę wychowania dzieci w wierze, a także o liczne i święte powołania wśród młodego pokolenia. Pielgrzymi dziękowali także za pontyfikat papieża Franciszka, który ukierunkował nas na drogę nadziei w Roku Jubileuszowym, jak i za nowo wybranego papieża Leona XIV.
Monika Chrzanowska fot. Piotr Dobrowolski
Nauka - Dobrzeń Wielki, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Nauka - Czarnowąsy, kościół pw. Bożego Ciała i św. Norberta
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: [email protected];
Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: [email protected]), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu; 10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.