Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section


Seminaryjne Koło Misyjne w WMSD Opole
 
Seminaryjne Koło Misyjne działa w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu już od wielu lat.
Klerycy zrzeszeni w Kole (około czterdziestu), działają na wielu frontach. Trzonem działalności jest modlitwa za misjonarzy pochodzących z naszych diecezji. Klerycy modlą się szczególnie za misje w każdą sobotę w czasie brewiarzowej modlitwy południowej oraz w czasie specjalnych nabożeństw, które organizowane są kilka razy w roku. Na co dzień w intencji misji modli się misyjna róża różańcowa.
 
Obok modlitwy, klerycy starają się nieść konkretną pomoc materialną. W zeszłym roku udało się przeprowadzić zbiórkę różańców, dzięki której ponad 700 różańców zostało przekazane do Czadu i Kongo. Przez cały rok trwa zbiórka znaczków pocztowych, które odkupują filateliści, a dochód przeznaczany jest na misje. Nasze seminarium objęło także swoją pomocą dwójkę dzieci, w ramach programu „Adopcja na odległość”, którą prowadzi Ruch Maitri. Z dziećmi mamy kontakt listowny. Listy i życzenia piszemy także do wszystkich naszych diecezjalnych misjonarzy, którym - jak sami podkreślą - sprawia to wielką radość. Koło stara się także nieść doraźną pomoc finansową misjonarzom. Fundusz koła stanowią składki członkowskie kleryków, stypendia mszalne z Mszy świętych odprawianych przez księży - wychowawców seminaryjnych, oraz ofiary kleryków, księży emerytów i profesorów zbierane w ramach kolędy misyjnej, którą co roku klerycy przeprowadzają.
 
Przyszli księża starają się włączać także w akcje diecezjalne i ogólnopolskie, np. na początku roku 2013 włączyli się w pomoc dzieciom z Sudanu. Nie brakuje okazji, by nieść doraźną pomoc przy różnych okazjach. W czasie pobytu w naszym kraju ks. Roberta Dury, misjonarza pracującego w Togo, Koło Misyjne, korzystając z pomocy sponsorów, zakupiło monstrancję. Z zebranych ofiar udało się także wspomóc Dom Dziecka w zambijskim Kasisi, który prowadzą polskie siostry zakonne.
 
Klerycy z całego Seminarium mogą poznać misje z bliska, dzięki spotkaniom z misjonarzami. Koło Misyjne stara się zapraszać do Seminarium wszystkich misjonarzy, którzy przebywają na urlopie w Polsce. W ostatnim czasie udało się zorganizować spotkania z s. Dolores Zok SSpS, ks. Robertem Durą, ks. Leonardem Deją OFM z Albanii, o. Piotrem Bielewiczem OMI z Białorusi, ks. Pawłem Chudzikiem oraz ks. Gerardem Tyrallą pracującymi w Peru . Do innych elementów misyjnej działalności kleryków możemy zaliczyć rozprowadzanie książek o tematyce misyjnej, dostarczanie prasy misyjnej, jak również udział w Diecezjalnych Rejonowych Spotkaniach Misyjnych oraz Ogólnopolskiej Sesji Misjologicznej w Częstochowie. Przy różnych okazjach klerycy mają możliwość oglądania filmów o misjach.
 
Koło Misyjne wspiera misjonarzy konkretną pomocą i modlitwą, ale także ubogaca samych kleryków, kto wie, czy któryś z jego członków w przyszłości nie podejmie się pracy na misjach.
 
 
Klerycy Koła Misyjnego