Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section



Paroisse Catholique
St. Antoine de Padoue
 B.P. 11 Tchamba/TOGO
 Tel.: 00228/552 00 21
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tchamba – 11 października 2014
 
„Drodzy Bracia i Siostry,
jeszcze dziś bardzo wielu ludzi nie zna Jezusa Chrystusa”, tak zaczyna papież Franciszek swe Orędzie do całego Kościoła na Światowy Dzień Misyjny. Papież kontynuuje, że „Światowy Dzień Misyjny jest szczególnym momentem, w którym wierni z różnych kontynentów modlitwą i konkretnymi gestami solidarności angażują się we wspieranie młodych Kościołów w krajach misyjnych. (…) Radość niesienia Jezusa Chrystusa wyraża się zarówno w trosce o głoszenie Go w miejscach najbardziej odległych, jak również w wyjściu ku peryferiom swojego terytorium, tam gdzie oczekuje najwięcej ubogich”.
 
Kilka lat temu szef jednej z wiosek w buszu wysłał po raz pierwszy swoje dzieci do kaplicy, gdyż, jak sam mówił, z powodu epidemii w całej okolicy brakowało dla każdego dziecka zwierząt na ofiary dla bożków. Po czasie wszystko znów powróciło do starego rytmu wierzeń, a kaplica opustoszała. I tak już po raz trzeci, garstka dorosłych osób oraz liczna ilość dzieci na nowo wybudowali szałas kryty słomą, w którym co niedzielę gromadzą się na wspólnej modlitwie – „Ojcze Nasz”, której tak naprawdę dopiero się uczą. Ludzie zakorzenieni w swoich wierzeniach i swojej tradycji mimo wszystko wyczuwają jakiś brak, niedosyt i ciągle szukają właściwej drogi, którą mogliby podążyć. Może tym razem prawdziwa wiara zagości na dobre w wiosce Bem.
 
Na terenie parafii, w środowisku zdominowanym przez Islam, istnieją wioski zamieszkiwane zarówno przez pogan, jak i przez chrześcijan. W Affem Kabyé od ponad 40 lat ludzie gromadzą się w swojej świątyni. Tamtejsi mieszkańcy stworzyli dużą i dynamicznie rozwijającą się wspólnotę, która już dzisiaj może stać się samodzielną parafią. Wierni są bardzo zaangażowani w życie swojej wspólnoty, jednak obecna kaplica nie mogła pomieścić wszystkich przychodzących na Mszę świętą.
 
W ubiegłym roku, w grudniu, Nuncjusz Apostolski Togo, bp Brian Udaigwe, poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła i pod koniec lipca tego roku rozpoczęliśmy budowę nowego dużego kościoła. Budując kościół z kamieni i cementu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym Kościele zbudowanym z żywych kamieni. Wspólnota afrykańska ciągle jeszcze potrzebuje modlitwy i wsparcia materialnego na budowę nowej misji, gdzie nie ma nawet jeszcze elektryczności.
 
W kwietniu, kilka dni przed kanonizacją Papieża Jana Pawła II, został uroczyście pobłogosławiony nowy kompleks szkoły katolickiej w Tchambie. Dwa piętrowe budynki zawierające 8 klas dla gimnazjum i 6 klas dla liceum, pokój nauczycielski i gabinet dyrektora uroczyście zostały oddane do użytku. 29 września rok szkolny 2014/2015 w nowo wybudowanej placówce rozpoczęło 330 dzieci ze szkoły podstawowej, 394 młodzieży gimnazjalnej i 110 licealistów. Ciągle jednak istnieje potrzeba otwarcia przedszkola dla małych dzieci oraz rozbudowa szkoły podstawowej. Wielu młodych ludzi z rodzin katolickich żyjących na wioskach w buszu chce podjąć naukę szkolną, jednak rodziców często nie stać na opłacenie im szkoły. Z tej racji stworzyliśmy fundusz stypendialny dla zdolnych, ale ubogich dzieci. Zapewne dzięki pomocy ludzi dobrej woli znajdzie się niejeden afrykański Janko Muzykant z szansą na lepszą przyszłość.
 
Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie, 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda mogąca stanowić źródło wody pitnej. Ciągle ponad 750 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej pitnej wody. W Togo brakuje jej głównie na wioskach w buszu, zaś 2/3 szkół nie ma żadnej studni.
 
Na północy Togo występują dwie pory roku: pora deszczowa (kwiecień – październik) oraz pora sucha (listopad –marzec). W porze suchej aż przez 5 miesięcy wszędzie brakuje wody. Z początkiem stycznia, dzięki pomocy ekipy Caritas z diecezji Sokodé, rozpoczęliśmy prace przy kopaniu pięciu nowych studni. Niestety, na jednej z wiosek po półtorej miesiąca kopania w skale, wody nie znaleźliśmy. Ale mimo tego, radość jest wielka, gdyż kilka kolejnych studni zmniejszy cierpienie kobiet w buszu, które codziennie przynoszą na głowach wodę w miskach dla całej swojej rodziny.

Radość Ewangelii rodzi się ze spotkania z Chrystusem i dzielenia się z ubogimi. Dlatego papież Franciszek zachęca wspólnoty parafialne, stowarzyszenia i grupy do intensywnego życia wspólnotowego opartego na miłości do Jezusa i wrażliwego na potrzeby najbardziej pokrzywdzonych. W swoim Orędziu, kontynuuje papież, „Światowy Dzień Misyjny to również czas ożywienia pragnienia i moralny obowiązek radosnego udziału w misji ad gentes. Ofiara finansowa jest znakiem ofiarowania siebie samych najpierw Panu, a następnie braciom. W ten sposób osobisty dar materialny staje się narzędziem ewangelizacji ludzkości, która tworzy się na fundamencie miłości”.
 
Niech obchody tegorocznego Tygodnia Misyjnego, będą wznoszeniem razem z Papieżem Franciszkiem dziękczynienia i wspólnej modlitwy, aby Kościół stał się domem dla wielu, matką dla wszystkich narodów i umożliwił narodziny nowego świata.
 
Ks. Robert Dura FD - Tchamba/TOGO