Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

      
Światowy Dzień Misyjny, który obchodzimy corocznie w przedostatnią niedzielę października, ustanowił papież Pius XI w roku 1926. Dzień ten wedle zamierzeń papieża oraz jego następców ma służyć wszystkim wierzącym do budowania świadomości misyjnej a zwłaszcza do ożywienia ducha zaangażowania i współpracy. O tych atrybutach aktywności chrześcijańskiej wspominali niejednokrotnie papieże w dorocznych orędziach na Światowy Dzień Misyjny oraz w wielu innych dokumentach Stolicy Apostolskiej.
Bardzo wyraźnie nt. zaangażowania misyjnego mówi papież Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Missio (77): Wszyscy chrześcijanie..., na mocy chrztu św. są współodpowiedzialni za działalność misyjną. Udział wspólnot i poszczególnych wiernych w tym prawie i obowiązku nazywa się „współpracą misyjną”... Udział w misji powszechnej nie ogranicza się zatem do niektórych szczególnych działań, ale jest oznaką dojrzałości wiary i życia chrześcijańskiego, które przynosi owoce. W ten sposób wierzący rozszerza granice swej miłości..., modli się za misje i o powołania misyjne, pomaga misjonarzom, śledzi z zainteresowaniem ich działalność...

Zatem celem ożywienia misyjnego jest wywołanie u wszystkich chrześcijan postawy gotowości do brania udziału w powszechnym posłannictwie Kościoła. Cały Lud Boży musi się czuć odpowiedzialny za ewangelizację wszystkich narodów. Jedną z oznak dojrzałości życia chrześcijańskiego Kościoła lokalnego jest obecność ducha misyjnego. Prawdziwe ożywienie prowadzi więc do owocnego zaangażowania, zwłaszcza w modlitwie, ofierze, wspieraniu powołań misyjnych, współpracy ekonomicznej oraz koordynacji działań w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych.

Niektórzy myślą o misjach jedynie jako akcji dobroczynnej, zwłaszcza podczas Tygodnia Misyjnego. Taka jednak postawa niewiele różni ich od niewierzących, którzy także wspierają finansowo ludzi tzw. trzeciego świata. Takie pojęcie misji kreśli w naszej wyobraźni swoisty i jednostronny obraz misjonarza pracującego w trudnych warunkach tropikalnych wśród wężów, komarów i skorpionów, o którym często z końcem Tygodnia Misyjnego zapominamy. Dlatego Jan Paweł II podkreśla, że misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i wzywa do zaangażowania w jej służbie wszystkie nasze siły.

Misyjność to nie teoretyczne hasło Kościoła, ale podstawowe zadanie do wypełnienia. To otwarcie własnych granic i gotowość dzielenia się skarbem wiary. Zatem, misje będąc sprawą naszej wiary, powinny być zasadniczym elementem pasterskiego posługiwania i nie mogą stanowić jedynie egzotycznej akcji duszpasterskiej, zwłaszcza wtedy, kiedy gościmy w parafii misjonarza lub obchodzimy Tydzień Misyjny.

Światowy Dzień Misyjny jest okazją do przypomnienia o naszej współodpowiedzialności misyjnej, którą powinniśmy żyć przez okras całego roku, nie tylko w Tygodniu Misyjnym, podobnie jak powinniśmy zaradzać potrzebom naszych bliźnich nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia.

Módlmy się o ducha zaangażowania i współpracy dla wszystkich chrześcijan na całym świecie, aby stale towarzyszył im zapał misyjny, a Bóg błogosławił im ich wysiłkom, by kiedyś nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz.
 
Ks. Stanisław Klein