Kazania

• bp Andrzej Czaja

Biskup Diecezjalny

Tekst do druku Odezwa_swiecenia_2012.pdf

Dzisiaj w Kościele przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, pamiątkę wydarzenia, które ostatecznie zamyka ziemską misję Pana Jezusa. Święty Marek opisał je bardzo krótko, odnotowując dwa etapy niebiańskiego uwielbienia Zmartwychwstałego Chrystusa: „Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga” (Mk 16,19). Zanim jednak Pan Jezus rozstał się ze swoimi uczniami, dał im bardzo jednoznaczne polecenie: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15). Apostołowie posłuszni nakazowi Boskiego Zbawiciela – jak zauważa św. Marek ewangelista – „poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan potwierdzał ich naukę niezwykłymi znakami” (Mk 16,20). Za ich przykładem podejmują to dzieło biskupi, kapłani, niezliczone rzesze misjonarzy duchownych i świeckich: idą i głoszą Ewangelię Jezusa Chrystusa, prawdę o zbawieniu.
Przeżywając radość Wniebowstąpienia Pańskiego i wsłuchując się w polecenie samego Pana Jezusa, pragnę podzielić się z Wami, drodzy Diecezjanie, radosną wiadomością, że w najbliższą sobotę 26 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego udzielę święceń kapłańskich piętnastu diakonom naszego Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, a potem poślę ich do wspólnot parafialnych, „aby głosili Ewangelię” i utwierdzali braci w wierze”.
A oto nazwiska i parafie pochodzenia naszych neoprezbiterów:
  1. Szymon Cała z parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu
  2. Tadeusz Dziedzic z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu
  3. Andrzej Flak z parafii św. Franciszka w Borkach Wielkich
  4. Piotr Herok z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni
  5. Artur Juzwa z parafii Trójcy Świętej w Korfantowie
  6. Wojciech Kępkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku
  7. Łukasz Knosala z parafii św. Bartłomieja w Głogówku
  8. Damian Kokurowski z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Nysie
  9. Tadeusz Komorek z parafii św. Anny w Gamowie
  10. Michał Krupa z parafii św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe
  11. Maciej Poznalski z parafii św. Judy Tadeusza i św. Antoniego w Obornikach Śląskich (archidiec. wroc.)
  12. Janusz Sobiś z parafii św. Józefa w Raciborzu
  13. Sebastian Szajda z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku
  14. Tomasz Szczeciński z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach
  15. Łukasz Szuster z parafii św. Jana Nepomucena w Kolnowicach
Drodzy Diecezjanie, w tych dniach bardzo Was proszę o modlitwę w intencji naszych przyszłych neoprezbiterów, którzy teraz, podczas rekolekcji, przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, aby byli kapłanami według Bożego Serca, a ich posługę „Pan potwierdzał niezwykłymi znakami”. W tej modlitwie chcemy dziękować za nowych kapłanów, ale również prosić, aby młodzi ludzie, zwłaszcza tegoroczni maturzyści, rozpoznali swoje życiowe powołanie, a jeżeli Pan Bóg wzywa ich do służby w swoim Kościele, aby na ten głos odpowiedzieli ochotnym sercem.
Zgodnie z tradycją, neoprezbiterzy diecezji gliwickiej i opolskiej wspólnie dziękują za dar kapłaństwa podczas dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę Świętej Anny, sprawując Eucharystię razem ze swoimi biskupami. Bardzo serdecznie zapraszam Was, drodzy mężowie, ojcowie i młodzieńcy na Górę Świętej Anny w niedzielę 24 czerwca na Waszą pielgrzymkę. Podczas tej pielgrzymki będzie można złożyć deklaracje członkowskie Bractwo św. Józefa, którego raktywacji dokonałem 1 maja br. w Jemielnicy. Przy okazji ponownie zachęcam do przyłączenia się do tego bractwa.
Przed nami jeszcze jedna szczególna okoliczność skłaniająca do dziękczynno-błagalnej modlitwy w intencji naszej diecezji, mianowicie 40. rocznica jej powstania. Centralnym obchodem tej rocznicy będzie uroczysta Eucharystia sprawowana w katedrze opolskiej w czwartek 28 czerwca o godz. 18.30, której będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Serdecznie zapraszam do licznego udziału we wspólnym dziękczynieniu kapłanów, wspólnoty zakonne i Was, drodzy diecezjanie. Zaś w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła chcemy wyśpiewać dziękczynne Te Deum laudamus w poszczególnych parafiach.
Podobnie jak w poprzednich latach w Uroczystość Bożego Ciała, 7 czerwca, odbędzie się w Opolu przy parafii Przemienienia Pańskiego Koncert Uwielbienia jako forma modlitwy o dar wiary dla dzieci i młodzieży. Będziemy prosili Ducha Świętego, aby odnawiał i umacniał wiarę w ludziach młodych, którzy są przecież przyszłością i nadzieją. Już dziś na ten szczególny koncert wszystkich Was, drogich diecezjan, serdecznie zapraszam. Przyjedźmy do Opola całymi rodzinami; zorganizujmy wspólny parafialny wyjazd. Początek wołania do Ducha Świętego o 19.30. Zakończenie przewidujemy w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zawierzając dzieci i młodzież, młode małżeństwa i rodziny Matce naszego Pana.
Na radosne oczekiwanie Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i przeżywanie naszych diecezjalnych wydarzeń z serca wszystkim błogosławię
Wasz biskup

Opole, 14 maja 2012 r.
--------------------------
Drodzy Współbracia Kapłani, proszę o odczytanie niniejszej Odezwy w niedzielę 20 maja br.
Zgodnie z postanowieniami synodalnymi (statut 135), w dniu święceń o godz. 11.00 powinny zabrzmieć w naszych świątyniach dzwony, przypominające wiernym o tym ważnym wydarzeniu..