Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Zapraszamy Wszystkich Katechetów: świeckich, siostry zakonne, księży do udziału w projekcie: "Razem przepisujemy Biblię"
 
OPIS PROJEKTU
Chcemy Cię zaprosić do niezwykłej przygody z Pismem Świętym. Szczególnie w tym czasie, kiedy jest w nas tyle lęku i niepewności związanej z koronawirusem. Szukajmy nadziei i pocieszenia w Słowie Bożym.
• Celem projektu jest zetknięcie się, rozczytanie i poznanie ksiąg Pisma Świętego. Kiedy przeżywamy w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, chcemy zjednoczyć się wszyscy razem w naszej diecezji, zawiązać wspólnotę, która łączy się poprzez czytanie i przepisywanie Biblii.
• Teraz, kiedy wykonujemy ministerialne zalecenia, aby pozostać w domu, mamy więcej czasu - wykorzystajmy ten czas na poznanie „listu Pana Boga do człowieka”, jakim jest właśnie Biblia.
• Nie możemy również przejść obojętnie wobec apelu papieża Franciszka, który skierował do każdego z nas takie słowa: „Ilu z Was spędza dwie minuty dziennie na czytaniu Ewangelii? Dwie minuty! Weź małą księgę Ewangelii. Noś ją w kieszeni lub torebce. Kiedy jesteś w autobusie, metrze lub pociągu, gdy jesteś w domu, otwórz i czytaj przez dwie minuty. Spróbuj! Zobaczysz, jak zmieni się Twoje życie, ponieważ spotkasz Jezusa. Spotkasz się ze Słowem”.
 
ZGŁOSZENIA
Każdy Katecheta zgłasza się do projektu przez wypełnienie formularza, w którym podaje ilość uczniów, którzy chcą uczestniczyć w projekcie. Od ilości uczniów zależy ile zostanie przydzielonych rozdziałów do przepisania (księgę oraz numery rozdziałów do przepisania prześlemy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego).
• Link do formularza zgłoszeniowego https://forms.gle/Hfj1LtL2T7JbXots7
• W Starym Testamencie jest 1068 rozdziałów, a w Nowym Testamencie 260. Biblia liczy więc 1328 rozdziałów i tyle osób powinno wziąć udział w projekcie (jeden uczeń jeden rozdział).
 
KTO MOŻE UCZESTNICZYĆ W PROJEKCIE?
W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z diecezji opolskiej. Fragmenty Pisma Świętego, oprócz uczniów, mogą również przepisywać Katecheci świeccy, Siostry Zakonne oraz Księża.
 
WYMOGI
Uczeń (bądź Katecheta) odręcznie przepisuje tekst na białą kartkę papieru formatu A4 (kartka czysta – bez kratek czy linii). Obowiązuje tekst z Biblii Tysiąclecia www.biblia.deon.pl Można również namalować dodatkowo jakąś scenę z danej księgi – będzie to wtedy wykorzystane jako zakładka.
 
KOLEJNOŚĆ
Zgłoszeni uczestnicy (uczniowie, Katecheci świeccy i duchowni) przed przystąpieniem do przepisywania czytają cały rozdział, który mają przepisać.
Dobrze byłoby, gdyby przeczytanie danego fragmentu miało charakter uroczystego przeczytania w domu wraz z najbliższymi.
 
CO DALEJ?
Katecheci po zakończeniu projektu wysyłają pocztą do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu przepisane fragmenty. Każdy Katecheta, jak również uczeń, otrzymuje certyfikat udziału w projekcie.
Następnie, kiedy zostaną dostarczone wszystkie rozdziały Biblii, projekt zostanie złożony w jedną księgę i oprawiony przez wydawnictwo i introligatora. Wstęp do Pisma Świętego zostanie opatrzony słowami Biskupa Opolskiego.
 
FINAŁ PROJEKTU
Podczas wydarzenia ogólnodiecezjalnego z udziałem Biskupa Opolskiego zostanie podsumowany projekt „Razem przepisujemy Biblię”. Księga Pisma Świętego będzie użyta podczas uroczystej procesji i w Liturgii Słowa.
 
TERMINARZ
Katecheci mogą zgłaszać udział w projekcie do końca marca 2020 r.
Młodzież przepisuje wyznaczone fragmenty Pisma Świętego do końca kwietnia 2020 roku.
Następnie do 22 maja br. Katecheci przesyłają do Wydziału Katechetycznego kartki z fragmentami Biblii.
 
INNE INFORMACJE
Każdy uczeń po przepisaniu wyznaczonego fragmentu, w kilku zdaniach w swoim zeszycie do religii, pisze o tym, co go poruszyło, co w tym fragmencie było dla Niego ważne. Katecheci mogą wykorzystać zadanie w ramach pracy zdalnej i po powrocie do szkoły mogą ocenić pracę.