Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym jest projektem, który w Kościele Katolickim w Polsce jest realizowany od 2009 r. 16 maja 2011 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania «Wytycznych» dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Dokument ten zobowiązał Episkopaty całego świata do przygotowania wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski w dniu 14 marca 2012 r. przyjęła „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia", zaś 8 i 9 października 2013 r. biskupi polscy przyjęli trzy aneksy do owych „Wytycznych. Powyższe dokumenty, po tym jak zostały poprawione na wniosek Stolicy Apostolskiej, a następnie przez nią zaakceptowane, są obowiązujące dla Kościoła w Polsce od października 2014 r. 6 czerwca 2017 r. przyjęto aneks do „Wytycznych” dotyczący nowelizacji art. 240 Kodeksu Karnego.
Na potrzeby systemu Ochrony dzieci i młodzieży powołano w naszej diecezji Delegata Biskupa ds. Ochrony dzieci i młodzieży, Duszpasterza oraz Kuratora.
Zadaniem Delegata, który działa z wyraźnego polecenia Biskupa Ordynariusza, jest przyjmowanie zgłoszeń o nadużyciach seksualnych osób duchownych względem osób małoletnich, czyli tych, które nie ukończyły jeszcze 18-tego roku życia. Delegat wysłuchuje osobę zgłaszającą nadużycie seksualne, pomaga poszkodowanym w uzyskaniu niezbędnej pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej oraz przeprowadza dochodzenie wstępne w danej sprawie.
Duszpasterz ma za zadanie wspierać osoby pokrzywdzone, ich najbliższych oraz środowiska dotknięte przestępstwem wykorzystania seksualnego małoletnich ze strony duchownych.
Zadaniem kuratora jest czuwanie nad tym, by osoba duchowna oskarżona o popełnienie przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, dostosowała się do obowiązujących w Kościele przepisów prawa kanonicznego oraz wytycznych, jakie otrzymała ze strony przełożonego.
Delegat: ks. Sylwester Pruski
Pełni dyżury w każdą środę w godzinach 8:00-13:00 oraz 14:00-16:00 w Kurii Diecezji Opolskiej.
Możliwy jest też kontakt:
mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefoniczny: 77 546 64 22
- Duszpasterz: ks. Łukasz Knieć
tel. 505 804 634
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Kurator: ks. Marcin Marsollek
Przydatne linki:
- Centrum Ochrony Dziecka przy „Ignatianum”: www.cod.ignatianum.edu.pl
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: www.fdds.pl
- Inicjatywa „Zranieni w Kościele”: Telefon 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych. Osoby niepełnoletnie zachęcamy do kontaktu z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111; https://zranieni.info/
- https://ochrona.episkopat.pl/
📄 Zasady ochrony dzieci - Dokument "Świadomość, Zapobieganie, Reagowanie"
Zamieszczamy elektroniczną wersję dokumentu: "Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji opolskiej" oraz poniżej 5 załączników do dokumentu (możliwych do pobrania w formie pdf i docx)