Drodzy Diecezjanie
W Wigilię Bożego Narodzenia Papież Franciszek otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Rzymie rozpocznie w Kościele powszechnym obchody Roku Jubileuszowego 2025. Wybrane przez papieża hasło „Pielgrzymi nadziei” jest nam światłem do owocnego przeżycia Jubileuszu i realizacji zasadniczego zadania: podsycania chrześcijańskiej nadziei w sobie i stawania się znakiem nadziei dla innych.
Konkretną możliwość podjęcia zadania stwarza w najbliższym czasie tradycyjna w naszej diecezji kolekta podczas Pasterki na rzecz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. Tym konkretnym wsparciem materialnym możemy zapalić płomień nadziei w wielu sercach i serduszkach. Tak się już stało w mijającym roku, choćby przez to, że nasz Dom Matki i Dziecka w Opolu udzielił schronienia i kompleksowej pomocy 42 matkom i ich dzieciom, zaś Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy w Opolu otoczył wsparciem kolejnych 12 dzieci, które trafiły do szczęśliwych rodzin. Dodam jeszcze, że w ciągu 30 lat istnienia Ośrodka dom znalazło ponad 860 adoptowanych dzieci. W tym miejscu pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim Wam, którzy opowiadacie się za każdym poczętym życiem, staracie się pomóc na miarę sił i możliwości kobietom, które boją się przyjąć poczęte życie, a także dzieciom, które już są na świecie, a ich rodziny potrzebują wsparcia.
Drodzy Diecezjanie! W tegoroczną Uroczystość Świętej Rodziny 29 grudnia zapraszam Was wszystkich serdecznie do kościoła seminaryjnego w Opolu. O godz. 14.00 podczas uroczystej Mszy Świętej otworzę Rok Jubileuszowy w naszej diecezji. Serdecznie zapraszam do udziału w tej uroczystości przedstawicieli całego Kościoła opolskiego, a w szczególności duchownych, osoby życia konsekrowanego, członków wspólnot diecezjalnych oraz osoby należące do grup i wspólnot religijnych. Szczególne zaproszenie kieruję do wszystkich rodzin naszej diecezji. Chciałbym w Wasze patronalne święto modlić się razem z Wami i za Was, Kochani Małżonkowie i Rodzice, Dziadkowie i Dzieci, o świętość naszych rodzin i wzajemną w nich miłość.
Na czas przygotowań do Świąt i cały okres Bożego Narodzenia udzielam Wam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Wasz Biskup
† Andrzej Czaja
W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, 17 grudnia br., odbyła się 25. gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Opolskiego. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: „Animatorzy i Twórcy Kultury”, „Zabytek na medal” oraz „Wydarzenie Muzealne Roku 2023”.
Podczas gali uhonorowano osoby i instytucje działające na rzecz kultury, sztuki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. W kategorii „Zabytek na Medal” nagrody przyznano m.in.:
- Parafii Rzymskokatolickiej Bożego Ciała w Oleśnie za kościół pw. św. Anny w Oleśnie,
- Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach za kaplicę grobową rodziny Schaffgotsch w Kopicach.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał również Klasztor Zakonu Braci Mniejszych w Borkach Wielkich za kościół pw. św. Marcina i św. Bartłomieja w Borkach Wielkich.
W kategorii „Animatorzy i Twórcy Kultury” nagrodę otrzymała m.in. Dominika Gorgosz-Złoty, dziennikarka Diecezjalnego Radia Doxa, która znana z audycji takich jak Doxa Cafe, Dobre książki, Czytamy opolskich pisarzy oraz Być kobietą.
Monika Chrzanowska
fot. Jacek Złoty / Radio Doxa
Ze wzruszeniem spoglądamy dziś na to światło jako symbol braterstwa, jedności i pokoju, którego świat tak bardzo potrzebuje – powiedział bp Waldemar Musioł podczas Mszy św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, sprawowanej w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
Bp Waldemar Musioł zaznaczył w homilii, że Betlejemskie Światło Pokoju, będące symbolem nadziei i solidarności, w tym roku nie przybyło z Betlejem, ale rozpoczęło swoją podróż z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem. „Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz” – wyjaśnił, podkreślając trudności z przetransportowaniem płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem z powodu trwającej tam wojny.
Odwołując się do postaci św. Józefa, bp Musioł wskazał na cztery aktywności, które mogą być przewodnikiem na najbliższe dni Adwentu liturgicznego i całego naszego życia: „Jak nasłuchiwał i był otwarty na słowo Boga, jak wyruszył z Maryją w drogę do Betlejem, jak szukał godnego miejsca na narodziny Jezusa i jak trzymając światło, był źródłem ciepła i gwarantem bezpieczeństwa dla Maryi i Dzieciątka”. Biskup Musioł zachęcał, by jeszcze w tegorocznym Adwencie odważniej nasłuchiwać głosu Pana Boga skierowanego bezpośrednio do nas poprzez czytanie Pisma Świętego, aktywnie uczestniczyć w liturgii czy znaleźć chwilę na modlitwę osobistą w pobliskiej kaplicy Wieczystej Adoracji.
„Bądźmy wszyscy jak płonące pochodnie nadziei strzegące i ochraniające ludzi i świat, a w nim nasze rodziny oraz mniejsze i większe społeczności, przed dramatem wojny, niechęci i nienawiści” – mówił na zakończenie bp Waldemar Musioł. „Nieśmy to światło wraz z dobrym, nawet drobnym gestem i czynem życzliwości, serdeczności, pomocy do tych, którzy tracą nadzieję” – zachęcał.
Monika Chrzanowska
fot. ks. Paweł Chyla
Opolski Oddział „Gościa Niedzielnego” we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezji Opolskiej przygotował kolejną edycję wydania specjalnego „Gość na kolędę”. W 16-stronicowej publikacji znalazły się treści związane z Rokiem Świętym 2025 oraz życiem Kościoła opolskiego.
W „Gościu na kolędę” przeczytamy m.in.:
- życzenia bp Andrzeja Czai na nadchodzący Rok Święty,
- rozważania Biskupów Opolskich na temat nadziei, odpustów i pielgrzymowania w kontekście Roku Świętego,
- artykuły o posługach w diecezji opolskiej,
- historie pomocy niesionej powodzianom – świadectwa wspólnoty i solidarności,
- informacje o działalności Domu Towarzyszenia Duchowego „Nazaret” w Jemielnicy.
W specjalnym wydaniu „Gościa na kolędę” znajduje się także spis kościołów jubileuszowych, znajdujących się na terenie diecezji opolskiej, w których w trwającym Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacją, którą otrzymamy podczas najbliższych odwiedzin duszpasterskich! Mamy nadzieję, że stanie się ona źródłem inspiracji na cały najbliższy rok.
Monika Chrzanowska
fot. M. Chrzanowska
„Adwent wyraża treść chrześcijańskiego czasu i historii” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. w III Niedzielę Adwentu, Niedzielę Radości, w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku. W homilii zachęcał wiernych do refleksji nad sensem adwentowego oczekiwania, wskazując Jana Chrzciciela jako przewodnika na drodze przygotowania do przyjścia Zbawiciela i apelował o realizację jego wskazań w codziennym życiu.
Biskup pomocniczy diecezji opolskiej podkreślił, że Adwent to czas nadziei i duchowego przygotowania. „Skoro Bóg istnieje, nie ma bezsensownego i pustego czasu. Z Bogiem można się zawsze jeszcze czegoś spodziewać” – mówił. Bp Pierskała przypomniał, że chrześcijańska nadzieja jest głęboko zakorzeniona w Bożej miłości i nigdy nie zawodzi, bo jak pisał św. Paweł Apostoł: „Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”.
Odwołując się do Ewangelii (Łk 3,10-18), bp Pierskała przytoczył pytanie tłumów, celników i żołnierzy skierowane do Jana Chrzciciela: „Co mamy czynić?”. Biskup zwrócił uwagę na konkretne wskazania proroka, które pozostają aktualne również dziś: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni. (…) Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie”. Bp Pierskała podkreślił znaczenie dzielenia się, uczciwości i szacunku wobec innych w codziennym życiu.
Biskup Rudolf Pierskała przypomniał w homilii, że Adwent to czas radości, a jednocześnie refleksji nad tym, jak można być bliżej Boga i innych ludzi. „Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa. Niedziela Radości oznacza, że połowa Adwentu już za nami” – zauważył. Zachęcał także, aby nieść innym nadzieję i otuchę, naśladując postawę Jana Chrzciciela oraz uśmiech i pogodę ducha promowane przez świętych i papieży. „Papież Jan XXIII, nazywany papieżem uśmiechu, powiedział, że do nieba nie wpuszczają ponuraków tylko ludzi, którzy umieją się cieszyć. (…) Apostolstwo uśmiechu, może być dla nas konkretną propozycją przeżywania Adwentu” – dodał.
Na zakończenie bp Rudolf Pierskała wezwał wiernych do radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa oraz czynienia dobra na wzór Ewangelii. „Marana tha! Głośmy z weselem – Bóg jest między nami i uśmiechajmy się do siebie” – zachęcał.
Msza Święta była transmitowana na antenie TVP Polonia.
Monika Chrzanowska
fot. Zrzut ekranu z TVP Polonia