„Jezus jest wielkim nauczycielem życia, który okazuje miłość. To On jest wzorem dla wszystkich nauczycieli” – mówił biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Medalika w Paryżu, w ramach pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli.
W homilii bp Czaja ukazał Chrystusa jako Mistrza, którego nauczanie wypływa z miłości i ma moc przemiany ludzkiego życia. Szczególną uwagę zwrócił także na postać Marii Magdaleny, jako osoby głęboko przemienionej przez spotkanie z Jezusem.
„To spotkanie z Jezusem stało się dla niej początkiem nowego życia . Ona wtedy po raz pierwszy w życiu doświadczyła prawdziwej miłości – nie tej instrumentalnej, która wykorzystuje człowieka dla cielesnych pragnień i tylko bierze – ale miłości, która obdarza”– tłumaczył biskup. „Miłość Jezusa całkowicie ją odmieniła. Odtąd żyła Jego miłością” – dodał.
Biskup zwrócił uwagę na siłę miłości Marii Magdaleny, która mimo cierpienia i śmierci Mistrza pozostała przy grobie. „Nie mogła przewidzieć zmartwychwstania, ale znała potęgę miłości – takiej, jaką opisuje autor Pieśni nad Pieśniami – miłości potężnej jak śmierć” – mówił.
Podkreślił, że to właśnie jej wierność i tęsknota sprawiły, iż jako pierwsza doświadczyła spotkania ze Zmartwychwstałym. „Gdy Jezus zawołał ją po imieniu, ponownie poczuła tę samą miłość, której wcześniej doświadczyła. Dlatego to ona staje się pierwszym świadkiem zmartwychwstania” – zaznaczył bp Czaja.
Hierarcha zwrócił uwagę, że Maria Magdalena stała się także pierwszą zwiastunką wielkanocnej radości. „To ona z największą radością mogła głosić Alleluja – On żyje! –mówił. Jak dodał, od tego momentu jej życie „na nowo nabrało kolorytu”.
Biskup Opolski nawiązał w homilii także do postawy Jezusa jako nauczyciela, podkreślając, że Jego nauczanie zawsze wypływało z miłości. „Najskuteczniejsza jest ta nauka, której źródłem jest miłość” – mówił. „Rodzice, kapłani, nauczyciele i wszyscy, którzy przekazują słowa Jezusa, powinni pamiętać, że prawdziwe wychowanie i nauczanie ma źródło właśnie w miłości” – podkreślił.
Dziś pielgrzymi kontynuują zwiedzanie Paryża. W programie znajduje się spacer Polami Elizejskimi prowadzącymi do Łuku Triumfalnego, upamiętniającego zwycięstwa napoleońskiej Wielkiej Armii. W czwartek grupa uda się do Schönstatt koło Koblencji, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w Kościele Trójcy Świętej na Górze Szensztat oraz modlitwa w kaplicy Prasanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Po zakończeniu zwiedzania pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną do Opola.
Monika Chrzanowska
fot. Piotr Dobrowolski