Z okazji 10. rocznicy powstania Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w Intencji Kapłanów „Oremus”, w sobotę 17 maja br. na Górze Świętej Anny odbędzie się pielgrzymka, na którą zaproszeni są wszyscy zrzeszeni w Apostolacie „Margaretka”, a także osoby podejmujące modlitwę za kapłanów w jakiejkolwiek formie.
Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 15.30 od zawiązania wspólnoty oraz przedstawienia aktualności z życia dzieła. O godz. 16.00 zaplanowano konferencję ks. Krzysztofa Trembeckiego pt. „Bł. ks. Michał Sopoćko – kapłan według Serca Bożego – wspomnienie w 50. rocznicę śmierci”. Po krótkiej przerwie, o godz. 17.00, uczestnicy wezmą udział w nabożeństwie ku czci Matki Bożej, podczas którego zabrzmi utwór „Hymn na Dzień Zwiastowania NMP” w wykonaniu chóru „Ave Verum” z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie Eucharystia o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Aleksandra Jazłowieckiego, biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Pielgrzymka Miłośników Koni i Zaprzęgów Konnych na Górze Świętej Anny odbędzie się w niedzielę, 18 maja. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. sprawowana o godz. 11.30 przy „Trzech Krzyżach” na Kalwarii.
Na pielgrzymkę serdecznie zaprasza ks. Piotr Mandala, diecezjalny duszpasterz hodowców koni.

Siostry Franciszkanki Szpitalne zapraszają dziewczęta do udziału w majówkowym dniu skupienia, który odbędzie w sobotę 24 maja br. (w godzinach 9-16) w klasztorze w Opolu (ul. Prószkowska 72).
Zapisy oraz szczegółowe informacje u s. Iwony Lis OSF (tel. 573 338 458 lub przez profil Facebook).

Ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Opolskiej, zachęca wszystkich Katechetów naszej diecezji do aktywnego włączenia się w zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą: „Tak dla religii i etyki w szkole!”.
Zbiórka zostanie przeprowadzona przed kościołami w niedziele 18 i 25 maja. Do pomocy można zaprosić katechetów, a także członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej.
Zebrane karty z podpisami należy przekazać do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Opolskiej najpóźniej do 30 maja br. Ze względu na czas doręczeń pocztowych sugerujemy dostarczenie ich osobiście.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wartoscidlaprzyszlosci.pl
W razie pytań można kontaktować się z:
– ks. Jerzym Kostorzem – tel. 664 477 422,
– panem Andrzejem Szladowskim ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich – tel. 507 174 845.
Na stronie Wydziału Katechetycznego dostępne są do pobrania: projekt ustawy, karta do zbierania podpisów, regulamin zbiórki, instrukcja dla osób zbierających podpisy, klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych oraz uzasadnienie inicjatywy.
Wydział Katechetyczny

We wtorek, 13 maja br., o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbędzie się spotkanie z Ryszardem Druchem, który opowie o Polonii amerykańskiej XIX i XX wieku oraz niezwykłej historii Amerykanina, który po odnalezieniu modlitewnika swojej babci rozpoczął podróż w poszukiwaniu własnych korzeni.
Ryszard Druch – urodzony w Chełmnie, emocjonalnie związany z Opolem, gdzie przez trzydzieści jeden lat mieszkał, kształcił się i pracował. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu, zostając, na podstawie rozprawy o stosunkach polsko-niemieckich, nauczycielem historii. W środowisku opolskim spełnił się jako pedagog, działacz harcerski, społecznik. Jako karykaturzysta debiutował w 1978 r. w miesięczniku „Opole”. Publikował w pismach regionalnych i ogólnopolskich, miał wystawy indywidualne, uczestniczył w wystawach zbiorowych, zdobywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach satyrycznych. W 1986 r. został przyjęty – przy udziale Eryka Lipińskiego – do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Pod koniec 1991 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Osiadł w Trenton (stan New Jersey), gdzie stał się znanym karykaturzystą, grafikiem, artystą kabaretowym, pedagogiem, a przede wszystkim promotorem polskiej kultury i sztuki na obczyźnie. W 1993 r. założył firmę graficzno-reklamową „Druch Studio”. W 1997 r. stworzył autorski kabaret „Odlot”. Od 2000 r. organizuje i prowadzi w Trenton „Salony Artystyczne”, czyli comiesięczne uczty polskiej kultury i sztuki, z których trzy ziściły się w Polsce, trzy w Filadelfii i jeden w Waszyngtonie. Pan Ryszard gościł wielu znakomitych aktorów, filmowców, naukowców, pisarzy i podróżników, aranżował koncerty muzyczne, wieczory teatralne, występy kabaretowe i happeningi artystyczne. Od 2003 r. jest właścicielem „Druch Studio Gallery”, a także „Akademii Sztuk Pięknych” dla dzieci i dorosłych, czyli szkoły artystycznej zarejestrowanej w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA. Zainicjował i sponsoruje doroczną nagrodę-stypendium „Friend of Art.” przyznawaną Polakom zasłużonym na polu kultury i sztuki.
W roku 2010 uhonorowano go doroczną nagrodą The Polish Club of Trenton, NJ, za zasługi na polu polskiej kultury wśród miejscowej Polonii.
Muzeum Diecezjalne w Opolu
