W nawiązaniu do Apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, biskup opolski Andrzej Czaja zwraca się do Czcigodnych Księży oraz wszystkich wiernych Kościoła opolskiego z serdeczną prośbą o modlitwę w intencji Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu, która odbędzie się w październiku w Rzymie. Ksiądz Biskup serdecznie prosi, aby we wszystkich parafiach październikową modlitwę różańcową ofiarować w intencji Ojca Świętego Franciszka, wszystkich uczestników obrad synodalnych, a zwłaszcza w intencji polskiej delegacji. Ponadto prosi, aby we wszystkich sanktuariach naszej diecezji w czasie Apelu Jasnogórskiego modlić się za przyczyną świętych o błogosławione owoce zgromadzenia synodalnego.