Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

„Gwarancją skuteczności i owocności, ale też pewnego komfortu w pracy katechetycznej jest świadomość, że nie jesteście sami. Jest z wami Chrystus” – powiedział bp Damian Muskus podczas Dnia Katechety w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.

„Jeśli On kogoś powołuje do misji szerzenia Królestwa Bożego, nie zostawia go samego” – mówił kaznodzieja. „Mało tego, On nie życzy sobie, by człowiek sam brał na swoje barki ciężar odpowiedzialności za to dzieło, a Jego zostawiał na marginesie swojej działalności. Jeśli ktoś tak by czynił, niósł Dobrą Nowinę bez Chrystusa, naraziłby się na utratę prawa do pełnienia tej misji. Bo katecheta nie może nauczać w swoim imieniu. Katecheta jest szczególnym sługą Słowa. Przyjęcie misji katechetycznej oznacza przyjęcie gotowości do głoszenia Słowa Bożego” – podkreślił.

O. bp Damian Muskus zaznaczył, że „nie można katechezą nazywać samych intelektualnych dociekań. Nie można też prorokom na katechezie powołać się na doświadczenie ludzkie. Nie można też koncentrować się na utrwalaniu katechizmowych formuł. To nie jest pełna katecheza” – apelował.

Podczas swojej homilii bp Muskus podał też wskazówki, gdzie szukać pomocy: „Każdy katecheta świadom odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa, powinien bardzo często w duchu pokory stawać przed Panem, by Go błagać o przymioty, talenty i dary, które wsparłyby jego wysiłek. Winien prosić o większą cierpliwość w trudnościach, o większe serce dla swoich podopiecznych. Prosić także o przymnożenie wiary, która w przypadku obdarzonych misją głoszenia Chrystusa nie jest wiarą tylko dla siebie, wiarą osobistą, własną, ale wiarą do podziału, znaczy taką, którą należy się dzielić” – zachęcał.

„Jeśli będziemy mieli większe serca dla podopiecznych” – mówił bp Muskus, „jeśli będziemy prosić Boga o wsparcie w trudnościach, jeśli będziemy pogłębiać swoją wiarę na modlitwie, adoracji, wówczas milknąć będą prasowe sensacje mówiące o rzekomych brakach w przygotowaniu małych wykładów katechetycznych, o niewystarczających kompetencjach uczących religii, medialne, o małym wpływie katechetów i katechetek na postawy dzieci i młodzieży” – dodał.

Po Mszy św. biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej wygłosił konferencję na temat: „Zaangażowania katechetów w organizację ŚDM”. O. bp Damian Muskus OFM jest koordynatorem generalnym komitetu organizacyjnego ŚDM. Bp Muskus podkreślił, że ŚDM są szansą na ożywienie Kościoła w Polsce. Powiedział też podczas prelekcji, że: „Każdy katecheta powinien czuć się zaproszony do pomagania innym, by mogli doświadczyć mocy zmartwychwstałego Chrystusa. Niech uważają nas za pokorne sługi Chrystusa, niech każdy z nas będzie wierny do końca”. Bp Muskus ubolewał, że peregrynacja krzyża i ikony ŚDM w mediach niekatolickich przechodzi bez większego echa. „Życzę wam, aby ta peregrynacja przynosiła owoce i w waszej diecezji” – powiedział do zebranych katechetów.

Diecezja opolska ma przyjąć w 2016 roku od 6 do 8 tys. gości z zagranicy podczas Tygodnia Misyjnego poprzedzającego ŚDM.