„Spotkanie Jezusa z Samarytanką zachęca nas do picia razem i wzajemnego gaszenia pragnienia słowa Bożego z tej samej studni” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas ekumenicznego Nabożeństwa Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim w Opolu. „Ta biblijna studnia jakubowa w Sychar, pełna żywej wody, może być dla nas symbolem Pisma Świętego, Ewangelii, która dla nas wszystkich, ewangelików i katolików, jest tym samym i niewyczerpanym źródłem wiary i poznania Jezusa” – dodał.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”. Jezus dowartościował Samarytankę, gdy „zaczął z nią poważnie i życzliwie rozmawiać, a uczniowie dziwili się, że rozmawia z kobietą samarytańską” – mówił podczas homilii bp Pierskała. „Przezwyciężając uprzedzenia, kobieta spełnia prośbę Jezusa o wodę. Później role się odwracają i to Samarytanka prosi Jezusa o żywą wodę. To prowadzi nas do uznania, że ludzie, wspólnoty, kultury, religie, wyznania i różne grupy etniczne potrzebują się nawzajem. To prowadzi nas także do poszukiwania jedności pośród różnorodności przez otwartość na wielość form modlitwy i chrześcijańskiej duchowości” – zachęcał.
Opolski biskup pomocniczy mówił też, że wiara chrześcijańska „zrodziła się ze słuchania, a tym, co słyszeliśmy, było słowo Chrystusa. Kto nam głosił słowo Boże? Rodzice, chrzestni, księża, biskupi, katecheci, krewni, przyjaciele. Tym ludziom należy się nasza wdzięczność” – podkreślił.
„Mamy nieraz różne naczynia do czerpania tej świętej wody słowa Bożego, np. różne tłumaczenia tekstów” – mówił kaznodzieja. „Mamy różne sposoby wydobywania tej wody ze studni, np. różna interpretacja i egzegeza tekstu biblijnego, ale przecież źródło jest to samo, studnia jest ta sama. Jeden jest bowiem Pan i jedna jest Jego święta Ewangelia” – stwierdził.
Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczył mu ks. Wojciech Pracki (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu). Udział w nabożeństwie wzięli duchowni Kościoła rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, a także wierni z obu wyznań.