Diecezja opolska ma nowych kapłanów. Neoprezbiterzy po Eucharystii otrzymali dekrety kierujące ich do pracy w konkretnych parafiach.
Ks. Łukasz Labusga pochodzi z Mechnic, z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej. Jest synem Lidii i Huberta. Ukończył Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu. Ukończył licencjat na Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalność tuba. Napisał pracę magisterską pt. „Rozeznawanie duchowe w teologii Marko Ivana Rupnika” pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusz Klejnowskiego-Różyckiego prof. UO. Interesuje się dogmatyką, Pismem Świętym i duchowością. Lubi modelarstwo oraz muzykę.
Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu
Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza (Ps 63, 2)
Został mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku.
Ks. Paweł Leżuch pochodzi z parafii Trójcy Świętej w Kujawach. Jest synem Lucyny i Zygfryda. Ma brata Marka i siostrę Justynę. Ukończył Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu na profilu mechatronika. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Konrada Glombika, prof. UO pt. „Chrystologiczny charakter duchowości kapłańskiej w nauczaniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”. Interesuje się eschatologią i nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Pasjonuje się sportem, w sposób szczególny piłką nożną.
Szafarz święceń: bp Rudolf Pierskała
Miejsce święceń: kościół pw. św Trójcy Świętej w Kujawach
Błogosławił, łamał i rozdawał (III Modlitwa Eucharystyczna)
Został mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
Ks. Kamil Wocka pochodzi z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu – Wrzoskach. Jest synem Anny i Krzysztofa. Ma dwóch starszych braci: Marcina i Daniela oraz młodszą siostrę Sandrę. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. Przed wstąpieniem do seminarium studiował na Politechnice Opolskiej. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Huberta Łysy, prof. UO pt. „Treść i forma tekstów egzort i homilii niedzielnych bł. Alojzego Ligudy. Praktyka i teoria kaznodziejska”. Interesuje się patrologią oraz homiletyką. Pasjonuje się sportem, muzyką i filmem.
Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół katedralny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu
Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie (J 17,21)
Został mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.
Ks. Damian Sklorz pochodzi z parafii św. Joachima i Anny w Dziewkowicach. Jest synem Grażyny i Krystiana. Ma brata Szymona. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Strzelcach Opolskich. Przed seminarium studiował dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Opolskim, gdzie obronił licencjat. Pracę magisterską pt. „Święty Józef w ewangeliach kanonicznych i apokryficznych. Analiza porównawcza” napisał pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, prof. UO. Interesuje się liturgiką, Pismem Świętym oraz postacią świętego Józefa. Lubi górskie wędrówki.
Szafarz święceń: bp Paweł Stobrawa
Miejsce święceń: kościół pw. św. Joachima i Anny w Dziewkowicach
Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał (Ps 37, 5)
Został mianowany wikariuszem parafii Bożego Ciała w Oleśnie.
Ks. Marcin Jaśkowski pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu na Ostrogu. Jest synem Edyty i Janusza. Ma czworo rodzeństwa: siostrę Izabelę oraz braci Ireneusza, Krzysztofa i Janusza. Ukończył Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Napisał pracę magisterską pt. „Tomasa Halika teologia wiary i ateizmu” pod kierunkiem ks. dra hab. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, prof. UO. Interesuje się teologią moralną, dogmatyczną i homiletyką. Ceni sobie spotkania z drugim człowiekiem, inspirujące rozmowy oraz podróże.
Szafarz święceń: bp Andrzej Czaja
Miejsce święceń: kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu - na Ostrogu
Jezus spojrzał na niego z miłością (Mk 10, 21)
Został mianowany wikariuszem parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.
Ks. Krzysztof Kurzeja pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Kępnicy. Jest synem Ireny i Marka. Ma brata Łukasza. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Nysie. Pracę magisterską pt. „Wyjście z Egiptu jako przejaw Bożego miłosierdzia na podstawie Wj 15 – w reinterpretacji Ps 136” napisał pod kierunkiem ks. dra Andrzeja Demitrowa. Interesuje się Pismem Świętym oraz pasjonuje sportem.
Szafarz święceń: bp Rudolf Pierskała
Miejsce święceń: kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kępnicy
„Totus Tuus, Maria – Cały Twój, Maryjo”
Został mianowany wikariuszem Św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu.
Ks. Szymon Supel pochodzi z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Jest synem Marii i Zdzisława. Ma czterech starszych braci i starszą siostrę. Ukończył Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Opolu na profilu technik ekonomista. Napisał pracę magisterską pt. „Tożsamość kapłana w świetle «Listów do moich kapłanów» Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego” pod kierunkiem ks. dra hab. Andrzeja Anderwalda. Interesuje się teologią pastoralną i Katolicką Nauką Społeczną. Pasjonuje się historią, życiem społecznym, fotografią oraz muzyką.
Szafarz święceń: bp Paweł Stobrawa
Miejsce święceń: kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu
„Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych” (1 Kor 9,22)
Został mianowany wikariuszem Św. Mikołaja w Krapkowicach.
*Dekrety wchodzą w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r.