Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Z okazji 19. rocznicy sakry biskupiej ks. bp. Jana Kopca przypadającej w uroczystość Objawienia Pańskiego wierni Kościoła opolskiego gromadzili się na dziękczynnej modlitwie za dar jego posługi biskupiej w diecezji opolskiej. Główne uroczystości dziękczynne odbyły się w opolskiej katedrze. – Czuję się w tej chwili jak biblijny Melchizedek – powiedział podczas homilii bp Kopiec, który z końcem grudnia został mianowany ordynariuszem diecezji gliwickiej.

 
W homilii bp Kopiec nawiązując do uroczystości Objawienia Pańskiego zauważył, że – Pan, który przychodzi jest tym, który nas wzbogaca. To nie on potrzebuje przyjścia do nas, ale my potrzebujemy jego objawienia się wśród nas, abyśmy mogli dostrzec walory naszej natury, którą sami lekkomyślnie podważamy i osłabiamy. Potrzebny był Ktoś, kto wzmocni i poprowadzi – powiedział nowy biskup gliwicki i podkreślił, że dzisiejsze święto jest dniem naszej nadziei i satysfakcji. Hierarcha przypomniał także o biblijnych mędrcach, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Jezusowi. – Byli oni ludźmi niezwykle otwartymi. Nazywanie ich mędrcami, magami, władcami czy królami jest próbą wyrażenia naszego szacunku dla nich, gdyż z pewnością reprezentowali oni elitarne warstwy społeczne i odznaczając się większą świadomością potrafili dostrzec to, czego zwykły człowiek może nie zauważyć – mówił bp Kopiec
Nowomianowany biskup gliwicki wspomniał także dzień swojej sakry biskupiej, którą przed 19. laty przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie. Przypomniał także najważniejsze jego zdaniem słowa, które do nowych biskupów skierował papież. – Wiecie, że jako pasterze macie iść, by gromadzić wszystkich ludzi wokół jednego Króla, jednego Pana, jednego Zbawiciela. Gromadzić ich wokół odniesienia, że dla wszystkich Pan przyszedł. Wszyscy ludzie bowiem są Jemu winni epifanię Królestwa Bożego. Wszyscy ludzie są winni, aby dostrzec, że Pan objawia się i ciągle ponawia swoją chęć, by być blisko każdego z nas – cytował bp Kopiec i przyznał, że niełatwo było mu przyjąć tę misję, gdyż wiedział, że wiąże się ona także z dużym trudem. – Mogę dzisiaj powiedzieć, że 19 lat temu nad radością przeważała obawa, czy będzie można temu sprostać – powiedział hierarcha i dodał, że patrząc na mędrców, którzy to samo przeżywali, widzi ich niezwykłą konsekwencję i determinację w dążeniu do celu. - I kto wie czy za taką determinację nie będzie się błogosławionym – dodał biskup nominat.
Bp Kopiec podsumował również czas swojej posługi biskupiej w diecezji opolskiej. – Przez minionych 19 lat jak potrafiłem tak Kościołowi opolskiemu służyłem. Odwiedziłem wszystkie niemal parafie diecezji, udzieliłem bierzmowania blisko 100 tys. zazwyczaj młodych chrześcijan, dzieliłem się tym, czym sam się karmię, czyli Słowem Bożym. To spowodowało, że z Kościołem opolskim się zrosłem. Ten Kościół mnie ukształtował i jemu wiele zawdzięczam. Wdzięczność swoją składam na ręce bp. Andrzeja, obecnego pasterza diecezji – powiedział hierarcha i podkreślił także dużą rolę poprzednich ordynariuszy opolskich w swoim życiu.
- Czuję się w tej chwili jak biblijny Melchizedek. Bez ojca, bez matki, nie wiemy nawet jakie jest jego pochodzenie, bo to jest nieważne, kiedy się otrzymuje dar wiary w swoje ręce, by z nim iść i ten dar wszystkim powierzać i prosić, by był on pomnażany. To jest wyznanie dzisiejszego dnia, w którym jeszcze goręcej z Kościołem opolskim się związuję – powiedział nowy biskup gliwicki, a kończąc zwrócił się do wiernych diecezji opolskiej z prośbą o modlitwę w jego intencji.
W piątkowej Mszy św. dziękczynnej za 19 lat posługi bp. Jana Kopca wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz opolskich uczelni wyższych. Razem z bp Kopcem sprawowali ją: biskup opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej Jan Bagiński, a także licznie zgromadzeni księża z całej diecezji. Tego też dnia we wszystkich kościołach diecezji opolskiej podczas Mszy św. zabrzmiało dziękczynne Te Deum laudamus, a intencja bp. Jana Kopca dołączona została do modlitwy wiernych.