Biskup Andrzej Czaja składa serdeczne podziękowania wszystkim duszpasterzom i diecezjanom za ogromną pomoc okazywaną przybyszom z Ukrainy. Zebrane ofiary pieniężne, przekazane dary, otwarte drzwi mieszkań i domów, pomoc wolontariuszy i inne formy wsparcia w łączności z wytrwałą modlitwą o pokój są pięknym świadectwem chrześcijańskiego miłosierdzia. Wobec wyzwań związanych z napływającą wciąż falą uchodźców, Biskup Opolski apeluje o dalszą gotowość do otwarcia domów i przyjęcia tych, którzy uciekają przed okrucieństwem wojny. Bardzo prosimy, by duszpasterze przekazali tę prośbę wiernym i przyjęli od parafian deklaracje przyjęcia gości, a następnie przekazali je diecezjalnemu koordynatorowi działań związanych z przyjęciem uchodźców, o czym niżej.

Przyjmowanie uchodźców w rodzinach i parafiach

Koordynatorem działań związanych z przyjęciem uchodźców w naszej diecezji jest ks. Ginter Żmuda, ekonom diecezjalny. Posługuje się on w tej sprawie numerem telefonu: 600 478 377 oraz adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Koordynator, w nawiązaniu do opisanej wyżej prośby Biskupa Opolskiego, przyjmuje zgłoszenia rodzin z parafii, które mogą przyjąć uchodźców do swoich domów lub mieszkań. Ponadto zwraca się z prośbą o przekazywanie informacji o miejscach, które wcześniej zadeklarowane zostały już zajęte według innego, niż diecezjalny, klucza. Prosimy ponadto Księży Proboszczów o koordynowanie w parafii pomocy osobom, które znajdą zakwaterowanie w rodzinach lub w obiektach parafialnych.

W załączniku zamieszczamy wzór oświadczenia, które powinny wypełnić i podpisać osoby z Ukrainy. Oświadczenie, opieczętowane przez parafię, należy w Urzędzie Gminy lub Miasta (w województwie opolskim) albo w Ośrodkach Pomocy Społecznej (w województwie śląskim). Na mocy specustawy planowany jest przekaz środków dla rodzin przyjmujących uchodźców z Ukrainy za pośrednictwem Urzędów Gminy lub Miasta (w województwie opolskim) albo Ośrodków Pomocy Społecznej (w województwie śląskim).