Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Bp Andrzej Czaja podczas liturgii stacyjnej w Środę Popielcową wzywał: „Mamy kształtować serce wrażliwe, aby widzieć potrzebę i biedę drugiego człowieka. Jałmużna jest środkiem, który uwrażliwia, sprawia, że człowiek nie myśli tylko o sobie”.
Wielki Post w diecezji opolskiej rozpoczął się liturgią wzorowaną na nabożeństwach stacyjnych celebrowanych od wieków w Rzymie. Najpierw w kościele oo. Franciszkanów w Opolu bp Andrzej Czaja przywitał zgromadzonych wiernych, a następnie wszyscy przemaszerowali do katedry w procesji ze świecami, śpiewając litanię do Wszystkich Świętych. W kościele katedralnym biskupi i prezbiterzy opolscy celebrowali Eucharystię z obrzędem posypania głów popiołem.
„Nawróćcie się! Zmieńcie myślenie – woła Kościół” – rozpoczął homilię ordynariusz. „Zdobądźcie się na odwagę i przemyślcie swoje życie, nie lekceważcie Jego przykazań. Nawrócić się do Boga, tzn. odstąpić od tych spraw, które przysłoniły nam Boga i stały się bożkami. Ten nasz Bóg, to jeden jedyny Pan” – podkreślił.
Biskup opolski w swoich rozważaniach szukał odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego mamy się nawrócić?” Nawiązując do liturgii słowa mówił: „Bo Bóg jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i lituje się nad naszą niedolą. On jest dobry i nie zlekceważy naszego wysiłku. Pragnie naszego szczęścia. Oto motyw nawrócenia” – stwierdził. „A św. Paweł na pytanie: „W jakim celu mamy się nawrócić?” odpowiada, by się pojednać z Bogiem i nie zmarnować tego, co jest już nam dane. On tak wiele dla nas uczynił” – dodał. „Abyśmy nie przyjmowali na próżno łaski Bożej – łaski dziecięctwa Bożego, łaski dziedzictwa królestwa niebieskiego… Gdy będziemy w jedności z Bogiem, to nie zmarnujemy żadnej łaski” – zaznaczył kaznodzieja.
„Jak się nawrócić? Joel odpowiada – całym sercem” – kontynuował bp Czaja. „Nie tylko umysłem, wolą, ale sercem całym, aby to, co od Boga dostaliśmy, owocowało w naszym życiu. Co to znaczy dać serce Bogu? Jak to uczynić? Rozdzierajcie wasze serca, a nie szaty! – wzywa prorok Joel. Mamy wysypać z serca wszystko, co tam się nagromadziło, a do Boga wołać: „Panie stwórz serce czyste i przepuść ludowi swojemu”. Domaga się to solidnego rachunku sumienia, abyśmy rzetelniej i głębiej rozeznali to, co w sercu mamy i wyrzucili to, co zbędne. Dlatego tak ważna jest spowiedź już teraz na początku Wielkiego Postu i potem przed Wielkim Tygodniem, aby z czystym sercem przeżywać Wielkanoc” – apelował.
Biskup opolski przypomniał też środki do pracy wielkopostnej. Prócz jałmużny są nimi modlitwa i post. „Wzywa nas Jezus do modlitwy, ale nie na pokaz” – podkreślił bp Czaja. „To podpowiedź, jak kształtować serce opanowane, oddane Bogu, które dba o jedność z Bogiem, ma potrzebę bycia i życia dla Boga. Wielki Post to czas, aby obdarować serce nową tęsknotą za Bogiem. I post, ale też nie na pokaz. Wołanie o post, to podpowiedź jak kształtować serce oddane, wolne i wrażliwe. Nawet jak nie do końca zrealizuję ten plan na Wielki Post, to Ojciec, który widzi w ukryciu, odda. Bóg będzie się radował, gdy zbliżysz się do Niego sercem czystym, wrażliwym, opanowanym, wypełnionym tęsknotą, całym dla Niego” – zakończył.