W Nysie obok działającego już Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego rozpocznie działalność diecezjalna szkoła podstawowa. Kuria odkupiła właśnie od powiatu nieruchomość, w której mieścić będzie się nowa placówka. W sfinansowaniu wartej blisko 1,7 mln złotych inwestycji pomogą diecezjanie.

- To powrót do macierzy budynku ściśle związanego z nieruchomościami diecezjalnymi – mówi dyrektor finansowy opolskiej kurii ks. Ginter Żmuda. Zaznacza, że dzięki tej inwestycji będzie można rozszerzyć zakres kształcenia szkoły diecezjalnej w Nysie o poziom podstawowy i poszerzyć jej bazę lokalową. Ks. Żmuda przypomina, że w nyskich placówkach kształci się młodzież z całej diecezji opolskiej. – Jest internat i spora cześć młodzieży uczącej się w naszych szkołach pochodzi spoza Nysy. Spodziewamy się, że do szkoły podstawowej także będą przyjmowane dzieci spoza terenu nyskiego, dlatego ta inicjatywa ma charakter ogólnodiecezjalny – mówi ekonom.
Ks. Żmuda przekonuje, że warto inwestować w edukację prowadzoną przez Kościół. - Wiemy dobrze, że chrześcijański profil edukacji jest bardzo uniwersalny. Zakłada przede wszystkim kształtowanie człowieka, jego postawy moralnej i etycznej według wzorców chrześcijańskich. To zawsze będzie procentować w przyszłości niezależnie od tego co „wyrośnie” z tego młodego człowieka – mówi ks. Żmuda. Potwierdzeniem tej tezy jest popularność, jaką od zawsze cieszyły się prowadzone przez Kościół placówki szkolne. – Były wybierane nie dlatego, że były tanie, nie dlatego, że były formowane na zasadach prywatnych, ale dlatego, że miały fundament oparty na chrześcijańskich zasadach miłości, dobra, prawdziwej tolerancji i otwarcia – zaznacza ks. Żmuda.
Z apelem do diecezjan o finansowe wsparcie inwestycji zwrócił się biskup opolski Andrzej Czaja. Jak czytamy w specjalnym komunikacie jest to podyktowane palącą potrzebą rozszerzenia działalności Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego. Specjalna kolekta na ten cel zostanie zebrana w pierwszą niedzielę grudnia.
Informacja o sprzedaży części budynku dawnego seminarium w Nysie przez powiat była niespodziewana i wiązała się z koniecznością podjęcia szybkiej decyzji, nie uwzględnionej w bieżącym budżecie diecezji opolskiej. – Chcieliśmy uniknąć przejęcia, czy zakupu nieruchomości w kompleksie diecezjalnym przez podmioty niekościelne. Trzeba więc wesprzeć tę inicjatywę, a liczyć możemy jedynie na wiernych diecezji opolskiej – wyjaśnia ks. Żmuda.
Formalności związane z przejęciem obiektu powinny zakończyć się w grudniu. Od przyszłego roku ruszyć mają prace modernizacyjne. Działalność edukacyjna w nowym budynku rozpocznie się najwcześniej w 2014 roku.
Budynek przyszłej szkoły podstawowej należy do kompleksu w którym już znajdują się diecezjalne gimnazjum i liceum, a także dom formacyjny. Przed laty wszystkie te obiekty zajmowane były przez Wyższe Seminarium Duchowne w Nysie. Z końcem lat 90., postanowiono przenieść seminarium do stolicy województwa. Część jego dotychczasowej siedziby została przekazana samorządowi, który w zamian dał diecezji nieruchomość w Opolu, w której obecnie kształcą się klerycy. Wówczas część byłego seminarium zajął szpital, który zorganizował tam przychodnię. Po kilku latach przeniósł ją jednak do nowego budynku, a dotychczasowy pozostał niezagospodarowany. Po dwóch przetargach, które nie zostały rozstrzygnięte ze względu na brak ofert, obiekt na drodze negocjacji odkupiła diecezja opolska.