Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

 

Ponad 2,5 tys. pątników wyruszyło w poniedziałek w 36. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę. Pątnicy wędrują pod pod hasłem „Z Maryją żyć w Kościele jak w domu”. W tym roku po raz pierwszy na trasie pielgrzymki cały czas obecne będą relikwie bł. Karoliny Kózkówny, których peregrynacja w diecezji opolskiej rozpocznie się już we wrześniu. Szczególnym przystankiem w drodze do Częstochowy będzie Jemielnica, gdzie po latach odradza się Bractwo św. Józefa.
 
Oprócz Jemielnicy pielgrzymi nawiedzą także m.in. Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim oraz Sanktuarium na Górze św. Anny. Na jasnogórskie błonia dotrą w sobotę, gdzie o godz. 10.30 Mszę św. dla nich odprawi biskup opolski Andrzej Czaja. On też w poniedziałek żegnał pielgrzymów wyruszających do Częstochowy.
Hierarcha zaznaczył, że istotą każdej pielgrzymki jest przede wszystkim odnowa duchowa i odnowienie przymierza z Bogiem. Bp Czaja wskazał także na dziękczynny charakter pielgrzymowania, co ma szczególne znaczenie w roku wdzięczności za 40 lat istnienia diecezji opolskiej. – Pielgrzymka to także wielka ufna modlitwa w różnych intencjach, w tym i o nowe powołania, o dobrą pogodę i siły na czas żniw dla rolników. To także wołanie za rodziny i młode pokolenie – powiedział opolski ordynariusz.
Opolską pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy 25 grup pątniczych zebranych w 5 "strumieniach", które połączą się w odpowiednich miejscach na trasie do Częstochowy. Najwcześniej, bo już w niedzielę 29 lipca wyruszyli pielgrzymi z Nysy. W poniedziałek, wraz ze strumieniem opolskim, pielgrzymowanie rozpoczęli pątnicy z Raciborza i Głubczyc. Najkrócej, bo dopiero od wtorku, ku Jasnej Górze iść będzie strumień Kluczborski.
Podobnie jak w zeszłym roku możliwość łączenia się z pielgrzymami będą mieli wszyscy ci, którzy nie mogli osobiście wziąć udziału w pielgrzymce. Transmisje na żywo wieczornych nabożeństw (o godz. 20), studio pielgrzymkowe (o godz.19) i relacje z trasy zapewni diecezjalne Radio Plus Opole.