Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

„Duchowość podobna jest do wahadła w starym stojącym zegarze. Nasze serce to właśnie to wahadło – powinno wychylać się z jednej strony w kierunku Boga i z drugiej strony w kierunku drugiego człowieka” – powiedział ks. Mateusz Buczma, moderator Akademii Duchowości, która dziś wystartowała w Winowie koło Opola.
„Oryginalność duchowości chrześcijańskiej polega na tym, że to Bóg ma inicjatywę i wchodzi do naszej rzeczywistości, życia, miejsca pracy, domu” – mówił ks. Buczma, koordynator wspólnot i ruchów katolickich w diecezji opolskiej. „Świat jest przestrzenią spotkania z Bogiem. Duchowość chrześcijańska zaczęła się od Wcielenia – podkreślił.
Podczas konferencji duchowny przytoczył też słowa adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”, w której papież Franciszek przestrzega przed fałszywą duchowością zamykającą się w świecie wewnętrznych przeżyć, zaniedbującą potrzeby bliźnich. „Grożą nam w życiu duchowym dwie skrajności” – parafrazował ks. Buczma. „Z jednej strony – nadmierny aktywizm i takie podejście do życia, że brakuje nam na wszystko czasu, zwłaszcza na modlitwę. A z drugiej strony – gdy Pana Boga „złapiemy za nogi” i zaczyna nam modlitwa jakkolwiek „smakować”, to my byśmy się najchętniej tylko modlili” – zauważył.
Ks. Buczma wskazał także, że „inspiracje do życia duchowego są o wiele bliżej niż nam się wydaje – niekoniecznie tylko w pismach mistyków. Fakty, wydarzenia codziennego życia, każda rozmowa, spotkanie, nawet spojrzenie – może być zaproszeniem, by skłonić się w stronę Boga. Gdy wydarzyło się coś dobrego, to czemu nie powiedzieć Bogu, że Mu za to dziękujemy? Gdy nas coś zdenerwuje, to także śmiało możemy z tym iść do Boga” – zachęcał. Prelegent zauważył też, że wielu katolików, nauczonych pacierza, ma problem ze spontanicznym i szczerym wyrażaniem uczuć przed Bogiem.
Inspiracją do życia duchowego może też być dobry film czy książka. „Nie można oddzielać sfery modlitwy od stery naszego zwykłego czasu, rozrywki, odpoczynku” – mówił moderator Akademii Duchowości. „Z Bogiem można spotkać się w każdym czasie. Nie zapominajmy też o naszych modlitewnikach i przede wszystkim o Słowie Bożym, które zaprasza nas, aby wypłynąć na głębię” – zaakcentował.
„Jeśli nie mamy czasu na przedłużoną modlitwę lub jesteśmy bardzo zmęczeni, to także możemy się modlić” – zachęcał ks. Buczma. „Wystarczy powiedzieć: „Boże, masz siedem minut” i przez te parę chwil trwać przed Panem Bogiem” – dodał.
Akademia Duchowości organizowana jest przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w sobotę, w godzinach od 10 do 13. Akademia adresowana jest do bardzo szerokiego grona – do wszystkich, którzy chcą się rozwijać w modlitwie osobistej i wspólnotowej, bez względu na wiek, zawód i powołanie.
W programie Akademii Duchowości uczestnicy zapoznają się z takimi tematami, jak: początki życia duchowego, uwielbienie, słuchanie Słowa Bożego, pokuta, różaniec – kontemplacja z Maryją, brewiarz – modlitwa nie tylko dla księży, rozeznawanie duchowe, Eucharystia.
W ramach każdego spotkania prowadzący wygłosi konferencję i zaproponuje warsztat/spotkanie w małych grupach. Zwieńczeniem będzie wspólna modlitwa. Do domu uczestnicy zabiorą konkretne zadanie do podjęcia w codzienności w związku z tematem spotkania (przeważnie jakaś forma modlitwy).