"Bł. Karolina była świadoma dziecięctwa Bożego i postępowała na miarę tej godności” – powiedział bp Andrzej Czaja podczas Mszy św. na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny w diecezji opolskiej. Biskup podkreślił, że miała ona „światłe oczy serca, czyli wiarę, której nic nie było w stanie przyćmić. Była zatroskana o stan łaski uświęcającej, zawsze gotowa do obrony czystości obyczajów”. Podczas Mszy św. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu ordynariusz erygował Wspólnotę bł. Karoliny, do której przystąpiło 17 osób.
Biskup opolski zwrócił uwagę, że bł. Karolina „sercem pełnym miłości darzyła innych. W jej sercu rodziła się dobroć, życzliwość i szczodrobliwość wobec innych”. Miała przenikliwe spojrzenie na świat, a nade wszystko Boga widziała w całym powabie Jego miłości.
„Nie zaślepiła jej ułuda świat. Dobrze widząc oczyma wiary, szła drogą Bożą za Jezusem pośród mroków ziemi. Nie nałożyła różowych okularów, bardzo realnie oceniała to, co ziemskie, miała Boga w sercu, wieczność w umyśle, a ziemię pod nogami” – mówił biskup opolski.
„Bardzo cieszą mnie zapisane karty z prośbami i modlitwami do bł. Karoliny, rozmodlenie wasze oraz że podczas peregrynacji dokonywaliście aktu zawierzenia się Jezusowi” – wyznał bp Czaja zwracając się do zgromadzonych. Jako owoc peregrynacji relikwii błogosławionej, biskup opolski erygował Wspólnotę bł. Karoliny, która ma pomagać troszczyć się o wierność chrześcijańskim obyczajom.
Nawiązując do dzisiejszego czytania z Ewangelii bp Czaja przestrzegał przed zaślepieniem niewiarą, które dotknęło faryzeuszów. „Chrystus przyszedł na świat, aby okazało się, kto jest ślepy, a kto naprawdę widzi. Niewidomi mogą widzieć dobrze, a widzący mogą być całkowicie ślepi na drugiego człowieka. W oczach Bożych okazuje się, czy ma się wiarę, czy grzeszy się niewiarą” – dodał.
„Nie możemy być ślepi na Jezusa. Ciągle trzeba chcieć żyć dla Jezusa, czerpać ze źródła Bożej miłości i podpatrywać bł. Karolinę, bo ona Jezusa widziała, żyła Nim i się Nim dzieliła” – zakończył bp Andrzej Czaja.
Peregrynacja relikwii w diecezji opolskiej rozpoczęła się 18 września 2012 roku. Przez półtora roku gościły one w ponad 200 opolskich parafiach. Peregrynacja była skierowana nie tylko do młodych, dla których bł. Karolina może być wzorem walki o czystość, ale do wszystkich. Dorośli, dziadkowie i babcie w czasie nawiedzenia ich parafii przez relikwie Karoliny modlili się o ducha czystości dla swoich dzieci i wnuków.
Bł. Karolina Kózkówna urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli. Od najwcześniejszych lat cechowała ją uczciwość, pobożność i posłuszeństwo. Była zdolnym dzieckiem, które z chęcią służyło pomocą innym.
18 listopada 1914 r. szesnastoletnia Karolina została niewinnie zamordowana w lesie waleńskim przez rosyjskiego żołnierza. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Karoliny Kózkówny.
Bł. Karolina jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne obchodzimy 18 listopada.