Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Uprzejmie informuję, że od dnia 7 marca 2022 r. obowiązki koordynatora działań związanych z przyjęciem uchodźców w diecezji opolskiej przejął ekonom – ks. Ginter Żmuda. Numer telefonu kontaktowego w tej sprawie oraz email pozostaje bez zmian: tel.: +48 600 478 377, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na dzień dzisiejszy diecezja dysponuje bazą miejsc dla ponad 1 200 osób. Pierwsi uchodźcy zostali już przyjęci w naszych  parafiach. Wobec rosnących potrzeb, w nawiązaniu do Apelu Biskupa Opolskiego z dn. 2 marca br., bardzo proszę o kontynuację organizowania miejsc dla uchodźców wojennych w parafiach. Osobami z Ukrainy poszukującymi miejsca zakwaterowania w Polsce są głównie matki z dziećmi.

Podstawową sprawą w organizacji przyjmowania uchodźców jest zaangażowanie proboszcza jako miejscowego koordynatora.

Główne zadania proboszcza-koordynatora:

  1. Informowanie diecezjalnego koordynatora o aktualnym stanie wolnych miejsc w parafiach tzn. ile osób parafia jest w stanie przyjąć, ale także o tym, ile miejsc zostało już zajętych.
  2. Pomoc przybyłym do parafii uchodźcom w wypełnieniu oświadczenia (w załączniku), opieczętowanie go pieczęcią parafialną i przekazanie do najbliższej jednostki administracyjnej (Urząd Miasta/Urząd Gminy). Kopię oświadczenia należy zachować w parafii.

Na podstawie złożonego oświadczenia parafii zostaną przekazane środki dla rodziny, która przyjęła uchodźców, w wysokości 40 zł/dzień dla każdej z osób. Dotacja jest przewidziana na okres do dwóch miesięcy. Wyżej wymienione środki Wojewoda przekaże Urzędowi Miasta/Urzędowi Gminy, a Urząd Miasta/Urząd Gminy przekaże je parafii. Proboszcz będzie pośredniczył w przekazaniu środków rodzinie, która przyjęła uchodźców.

Uchodźcy mają zapewnioną opiekę medyczną na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisku stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzającego legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. W nagłych sytuacjach wymagających interwencji medycznej można zadzwonić na nr 112, gdzie zostanie udzielona pomoc również w języku ukraińskim.

Łączę serdeczne pozdrowienia

Ks. Ginter Żmuda
Koordynator działań związanych z przyjęciem uchodźców w diecezji opolskiej


PUNKT POMOCY OSOBOM W STRESIE ORAZ STANACH POSTRESOWYCH 

Punkt został otwarty z myślą o uchodźcach oraz osobach, które przeżywają lęk związany z wojną w Ukrainie. Spotkanie odbywają się w każdy piątek w godz. 16.00 - 19.00 w Duszpaststerstwie Akademickim Resurrexit (piwnica kościoła akademicko-semianryjnego), ul. Drzymały 1C. Grupę wsparcia oraz wykłady na temat stresu i jego skutków prowadzą dr Mirosław i dr Żanna Staniszewscy, małżeństwo psychologów z Ukrainy. W trakcie otwartego punktu studenci - wolontariusze opiekują się dziećmi. Jest to forma pomocy długofalowej, która ma być zapewniona do końca czerwca. Państwo Staniszewscy na potrzeby punktu posługują się nr tel. +48 889 200 653, zachęcamy do skorzystania z ich pomocy. Prowadzący są również w stanie dojechać do miejsc gdzie uchodźcy przebywają.


Дорогі друзі!

Вітаємо вас в Польщі! Тяжкі обставини, які змусили вас покинути свій дім викликають сильне занепокоєння і стрес. Це може перешкоджати вам добре діяти, адаптуватися створює умови для погіршення здоров'я. Щоб запобігти цим негативним психологічним станам ми запрошуємо вас відвідувати пункт психологічної допомоги.
Пункт працює в п'ятниці з 16:00 до 19:00 за адресою: вул. Войцеха Джимали 1A(ul. Wojciecha Drzymały 1A). Тел. +48 889 200 653.
Не сидіть самі в чотирьох стінах! Приходьте за психологічною допомогою. Це допоможе зменшити напруження запобігти психологічному виснаженню.
Зустрічі проводять психологи, котрі розмовляють українською мовою.