W dniach od 10 do 11 stycznia br. w siedzibie Caritas Polska, przy ul. Okopowej 55 w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP poświęcone powstającemu aktualnie programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce na lata 2023/24. Przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP jest biskup opolski Andrzej Czaja, zaś jej sekretarzem biskup Waldemar Musioł.
Rozpoczęcie posiedzenia zostało wyznaczone na godz. 10.00 we wtorek 10 stycznia 2023 r. Członkowie Komisji odmówili modlitwę brewiarzową w ciągu dnia, a po tym zostali powitani przez biskupa Andrzeja Czaję, który wprowadził zebranych w tematykę posiedzenia, a następnie przedstawił referat pt. „Czynić Kościół synodalnym”, w którym przybliżył rozumienie synodalności.
Drugi wykład pt. „Participatio w synodalnym życiu i funkcjonowaniu Kościoła” zaprezentowała dr hab. Wioletta Szymczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po obu wykładach członkowie komisji podjęli dyskusję nad celami i założeniami programu duszpasterskiego. Sporą część dyskusji wypełniła również wymiana myśli związanych z trudnościami na drodze synodalnego przeobrażenia wspólnot parafialnych, z ciągle zbyt małym zainteresowaniem „Synodem o synodalności” oraz z potrzebą szerszego uwzględnienia omawianych uwarunkowań w przygotowywanym PD.
Pierwsza część posiedzenia została zakończona modlitwą „Anioł Pański” i obiadem. W godzinach popołudniowych Komisja udała się do Lasek k. Warszawy, miejsca kultu bł. Elżbiety Róży Czackiej. W miejscowej kaplicy Matki Bożej Anielskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.
Drugi dzień posiedzenia (środa, 11 stycznia 2023 r.) rozpoczęła Eucharystia z Jutrznią, której przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. W części wykładowej mogliśmy wysłuchać przedłożenia dr. hab. Aleksandra Bańki z Uniwersytetu Śląskiego, który podjął temat „Synodalność Kościoła w Polsce – wnioski z syntezy krajowej i perspektywy” oraz ks. mgr-lic. Wiesława Kamińskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej, który przybliżył zagadnienie „Synodalne życie i funkcjonowanie parafii”.
Czas po obu wystąpieniach wypełniła ożywiona dyskusja skoncentrowana wokół możliwości wprowadzenia wspólnot parafialnych na ścieżkę synodalnego funkcjonowania oraz na rozmaitych konsekwencjach wspomnianego przeobrażenia, takich jak: nowy styl kierowania parafią, tworzenie „siedlisk” wiary, współuczestnictwo i współodpowiedzialność wiernych na wszystkich etapach omawianego procesu.
Na koniec spotkania bp Andrzej Czaja, przewodniczący KD KEP, dokonał podsumowania obrad komisji i zakończył je modlitwą oraz udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa.
Ks. Krystian Piechaczek
Sekretariat Komisji Duszpasterskiej KEP