W sobotę 18 maja br. - w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów, alumnów Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, przyjęło święcenia kapłańskie. Święceń w tym roku udzielił szczególny gość - biskup Célestin-Marie Gaoua z diecezji Sokodé w Togo. (Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje partnerstwo pomiędzy Diecezją Opolską a Diecezją Sokodé, w której posługują nasi misjonarze. Po raz pierwszy kleryk pochodzący z tej diecezji ukończył studia w Opolu i odbył formację w naszym seminarium. Wcześniej biskupi z diecezji Sokodé udzielali już dwukrotnie święceń prezbiteratu w Opolu: w 1980 i w 1995 roku). Eucharystię koncelebrowali: bp Andrzej Czaja, bp Rudolf Pierskała i bp Waldemar Musioł wraz z prezbiterami. Prosimy o modlitwę w intencji nowo wyświęconych kapłanów.
Poniżej przedstawiamy sylwetki trzech neoprezbiterów:
KS. TOMASZ ŁABYS
Pochodzi z parafii św. Andrzeja Apostoła w Kamienniku. Urodził się 28.10.1983 r. w Nysie jako syn Bogusławy i Władysława. Ukończył szkołę średnią w Paczkowie. Pracę magisterską pt. „Aniołowie, jako pośrednicy między człowiekiem a Bogiem na podstawie podręcznika ks. Stanisława Bartnika Dogmatyka Katolicka” napisał z teologii dogmatycznej pod kierunkiem o. prof. dr. hab. Bonawentury Smolki OFM. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!»”.
Został mianowany wikariuszem parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
KS. ROMUALD MAWAKINA T. MOZOU
Pochodzi z parafii św. Franciszka Ksawerego w Sotouboua w diecezji Sokodé w Togo (Afryce). Formację seminaryjną odbywał jako kleryk z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Radoszowach. Urodził się 19 czerwca 1996 r. jako czwarte dziecko Jean Paul Mozou i Suzanne Padabadi. Ukończył liceum w Sotouboua (Togo). Po maturze, roku propedeutyczny i 2 latach studiów filozoficznym w seminarium duchownym w Togo przyleciał w listopadzie 2018 do Polski, żeby kontynuować formację do kapłaństwa. Jego obecność w diecezji opolskiej wynika z przeszło czterdziestoledniej współpracy z diecezją Sokodé w Togo. Pracę magisterską pt. „Koncepcja człowieka w rytuałach afrykańskich. Studium z perspektywy antropologii teologicznej na przykładzie plemienia Kabye Togo” napisał z teologii dogmatycznej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Stanisława Rabieja. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa kanonu z Taizé: „Bóg jest miłością, miejcie odwagę żyć dla miłości, Bóg jest miłością, nie lękajcie się”.
Został mianowany wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.
KS. RAFAŁ WOSZEK
Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi. Urodził się 5 marca 1998 r. jako trzeci syn Ingrydy i Joachima. Ukończył Technikum Elektryczne w Opolu. Pracę magisterską pt. ,,Nawiedzenie Elżbiety przez Maryję w Ain-Karem jako przykład realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Studium historyczno-krytyczne perykopy Łk 1,39-56’’ napisał z teologii biblijnej pod kierunkiem ks. dr. Łukasza Florczyka. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „Miłość Chrystusa przynagla nas (...) aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał’’ (2Kor 5,14-15).
Został mianowany wikariuszem parafii NSPJ w Raciborzu.