„Bóg jest wielki, ale jednocześnie potrafi być mały i z czułością zbliża się do nas” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. Pasterskiej sprawowanej w Domu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka” w Kaczorowni k. Strzelec Opolskich. W szczególnym miejscu, przypominającym betlejemską stajenkę, biskup pomocniczy diecezji opolskiej podkreślił duchowe znaczenie Bożego Narodzenia jako tajemnicy miłości Boga do człowieka.
„Betlejem to nasza Barka” – mówił biskup, wskazując, że przy żłóbku gromadzą się Maryja i Józef, pasterze, a także my wszyscy jako pielgrzymi nadziei. Podkreślił, że znaki takie jak niemowlę, pieluszki i żłóbek przemawiają do każdego człowieka, niosąc przesłanie miłości i jedności.
Bp Pierskała wskazał w homilii na znaczenie wiary i nadziei w życiu chrześcijanina. „Nadzieja może wlać do duszy załamanej nowe życie, że nastaną lepsze czasy, że nie wszystko stracone, że Bóg czuwa” – mówił, zachęcając do patrzenia na życie z perspektywy bliskości Boga. Dodał, że Rok Jubileuszowy pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”, rozpoczęty w wigilię Narodzenia Pańskiego, jest okazją do odnawiania wiary w Bożą obecność.
„Po to są święta, abyśmy rozpoznali swego Zbawiciela” – podkreślił bp Pierskała, odnosząc się do symboliki żłóbka i pasterzy. Zachęcił, by tak jak oni, wyruszyć w pielgrzymkę wiary i nadziei, by spotkać Jezusa obecnego w Eucharystii i w codziennym życiu.
Na zakończenie bp Pierskała zaprosił wiernych do stania się pielgrzymami nadziei. „Niech ta nadzieja obudzi wzajemną miłość i dobroć, bo gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego” – zachęcał. Bp Pierskała podkreślał, aby święta były czasem rozpoznania Bożej miłości i zawierzenia się jej na nowo.
Monika Chrzanowska
fot. Zrzut ekranu z TVP1