Chrześcijańska nadzieja nie ustępuje w obliczu trudności. Ma moc Zmartwychwstałego i karmi się Bożą miłością opartą na wierze – mówił bp Andrzej Czaja podczas Mszy św. rozpoczynającej Rok Jubileuszowy 2025 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa oraz reprezentacje wybranych stanów, grup i wspólnot budujących Kościół Opolski.
Bp Czaja zwrócił uwagę, że Rok Jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski i odnowy. „Papież Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy 2025 bullą Spes non confundit. Obchód jubileuszu według Papieża ma nam wszystkim pomóc w obudzeniu wielkiej i błogosławionej nadziei, której źródłem jest Bóg” – powiedział, podkreślając, że hasło „Pielgrzymi nadziei” wyraża istotę chrześcijańskiej tożsamości i misji.
Biskup opolski nawiązał do słów papieża Franciszka, który w liście zapowiadającym obchody Jubileuszu wskazał na potrzebę odrodzenia nadziei w sercach chrześcijan. „Musimy podtrzymywać płomień nadziei, która została nam dana, i czynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność w patrzeniu w przyszłość – przyszłość z otwartą duszą, ufny sercem oraz dalekosiężnym myśleniem” – zacytował bp Czaja.
W homilii bp Czaja przypomniał, że źródłem chrześcijańskiej nadziei jest miłosierna miłość Boga, objawiona w Chrystusie. „W naszym życiu światło nadziei rozbłysnęło wraz z momentem przyjęcia łaski chrztu świętego. Boża miłość to źródło naszego światła i moc nadziei na ścieżkach naszego życia” – mówił. Dodał, że chrześcijańska nadzieja ma moc miłości zmartwychwstałego Chrystusa, dzięki czemu nigdy nie zawodzi.
Bp Czaja odniósł się także do problemów współczesnych chrześcijan, zauważając, że kryzys nadziei wynika z kryzysu wiary. Podkreślił, że Papież Benedykt XVI w encyklice Spe Salvi mówił wprost, iż źródłem kryzysu chrześcijańskiej nadziei jest aktualny kryzys wiary w sercach chrześcijan. „Ten kryzys odsłania grzechy przeciw cnocie nadziei, takie jak złe pragnienia, lęki, przygnębienia, gnuśność, a nawet agresja” – powiedział.
Na zakończenie biskup zaapelował o zaangażowanie w duchowy wymiar Roku Jubileuszowego. „To jest czas łaski, nadziei, przebaczenia i odbudowy przymierza z Bogiem. Nie możemy tego świętego czasu zmarnować” – podkreślił. Zachęcił wiernych, by postawili sobie za cel podjęcie trudów pielgrzymowania i duchowego odrodzenia. „Polecajmy się Bożej Opatrzności i wołajmy o moc światła Ducha Świętego, byśmy z pośpiechem podjęli trud pielgrzymowania ku wielkiej i błogosławionej nadziei, którą jest Bóg” – zakończył.
tekst i zdjęcia: Monika Chrzanowska
__________________
Procesja na rozpoczęcie Mszy św. miała wymiar symboliczny i w swoim układzie nawiązywała do logo Roku Świętego 2025. Na jej początku niesiony był krzyż, który Biskup Opolski ofiarował młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Za krzyżem podążali biskupi oraz przedstawiciele duchowieństwa, a następnie reprezentacje wybranych stanów, grup i wspólnot budujących Kościół Opolski, w tym m.in. rodzina z dziećmi, siostry zakonne, dziewice i wdowy pobłogosławione, diakoni stali i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, członkowie Bractwa Świętego Józefa oraz Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego, a także Dzieci Maryi, wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, podopieczni Domów Nadziei w Opolu i Dylakach, myśliwi, leśnicy, pszczelarze oraz strażacy.
Na zakończenie Mszy św. Biskup Opolski wręczył dekrety o ustanowieniu w naszej diecezji 12 kościołów jubileuszowych i 4 sanktuariów – oaz duchowości na szlakach wiary.
Kościoły jubileuszowe:
- Sanktuarium św. Anny w Górze Świętej Anny
- Kościół pw. bł. Bronisławy w Miedzianej
- Kościół pw. bł. Czesława w Górażdżach
- Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim
- Kościół seminaryjno-akademicki pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu
- Bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni
- Kościół pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie
- Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu
- Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach
- Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Fałkowicach
- Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie
Sanktuaria – diecezjalne oazy duchowości na szlakach wiary:
- Sanktuarium św. Rity w Głębinowie
- Sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy
- Sanktuarium św. Anny w Oleśnie
- Sanktuarium Matki Bożej w Raciborzu
Galeria zdjęć z rozpoczęcia Roku Świętego 2025 w diecezji opolskiej: