W Opolu, 6 stycznia, odbędzie się Orszak Trzech Króli, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Kłaniajcie się królowie”. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kurii Diecezji Opolskiej, organizatorzy zaprosili wszystkich mieszkańców Opolszczyzny do wspólnego świętowania i kolędowania.
Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego. „Uczestnicząc w orszaku będziemy pielgrzymami nadziei” – podkreślił bp Waldemar Musioł. „Będziemy wspólnie zbliżać się do źródła nadziei, którym jest Nowonarodzony Jezus. Wierzę, że to spotkanie umocni naszą wiarę i więzi społeczne oraz sprawi, że staniemy się pochodniami nadziei dla tych, którzy dziś jej najbardziej potrzebują” – mówił.
Biskup Musioł zaznaczył również, że Orszak to nie tylko wydarzenie religijne, ale także przestrzeń do budowania jedności i odpowiedzialności społecznej. „Orszak nie dzieli, ale łączy. Wspólne pielgrzymowanie jest symbolem naszej solidarności i troski o innych. W kontekście Roku Jubileuszowego to także okazja, aby modlić się za naszą Ojczyznę i czerpać z wartości, które jednoczą nas jako naród” – dodał. Biskup pomocniczy diecezji opolskiej wyraził nadzieję, że to wydarzenie przyczyni się do wzmocnienia braterskich więzi i przypomnienia o chrześcijańskich korzeniach naszej tożsamości.
„Uroczystość Trzech Króli to taki dzień, w którym każdy może poczuć się królem, szczególnie, że hasło tegorocznego orszaku brzmi Kłaniajcie się Królowie. Powinniśmy jednak pamiętać, że prawdziwym Królem jest Nowonarodzony Chrystus, któremu my sami, niezależnie od naszych ról i statusów, powinniśmy się pokłonić” – wyjaśnił ks. Jerzy Kostorz.
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślił, że Orszak Trzech Króli w tym roku zyskuje dodatkowy wymiar, ponieważ zbiega się z obchodami tysiąclecia Korony Polskiej. „Myślę, że rocznica Koronacji Polski jest ważną rocznicą, o której warto pamiętać również w tym dniu. Natomiast serdecznie zapraszam do udziału i bardzo się cieszę, że możemy od lat współorganizować Orszak Trzech Króli” – powiedział Prezydent, wskazując na znaczenie Orszaku jako wydarzenia łączącego tradycję religijną i historyczną.
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, które przedstawiła Maria Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury. „Przedstawienia artystyczne będą miały miejsce na dwóch scenach. Pierwsza będzie znajdować się pod Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, gdzie rozpocznie się Orszak, a druga na placu Jana Pawła II. Towarzyszyć nam będą m.in. Orkiestra Dęta z Górażdży oraz schola posługująca na co dzień w kościele Ojców Jezuitów” – zapowiedziała.
tekst i zdjęcia: Monika Chrzanowska
Więcej informacji pod linkiem.