W sobotę, 1 lutego, w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu odbyły się międzydiecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Mszy św. przewodniczył biskup gliwicki Sławomir Oder, a homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała, w której podkreślał znaczenie zaufania Jezusowi oraz rolę radości w życiu osób konsekrowanych.
Bp Pierskała, odwołując się do słów z Ewangelii o burzy na jeziorze (Mk 4, 35-41), porównał życie do łodzi, w której obecny jest Chrystus. „Unosząca się na falach codzienności łódź naszego życia narażona jest na niebezpieczne burze. To różne bolesne doświadczenia: straty, cierpienia, choroby, odrzucenia przez innych, a nawet nienawiści, które bywają źródłem lęku, wątpliwości w wierze i beznadziei. (…) Jezus zawsze jest obecny w łodzi Kościoła i oczekuje także naszej wiary” – mówił.
Zwracając się do osób konsekrowanych, bp Pierskała podkreślił, że życie zakonne powinno być przeżywane w duchu radości i zaufania Bogu. Cytując papieża Franciszka, przypomniał, że „radości nie przeżywa się w ten sam sposób na wszystkich etapach życia, a smutna siostra, która nie żyje nadzieją, nie będzie zatem pielgrzymem nadziei”. Zachęcał, aby odnawiać w sobie pierwszą gorliwość powołania i wracać do początków swojej drogi zakonnej. „Uwierzcie tej wielkiej miłości Jezusa na nowo, jak na początku życia zakonnego” – dodał.
Bp Pierskała nawiązał także do postaci świętych, którzy w swoim życiu odznaczali się szczególną radością i ufnością w Bożą opatrzność. „Święty Filip Nereusz potrafił zawsze się radować. Jego humor urósł do rangi powtarzanych anegdot: Diabeł ucieka przed prawdziwą radością – mówił. Dlatego radość umacnia serca i pomaga wytrwać w dobru” – przypomniał.
Na zakończenie homilii bp Pierskała zachęcił do ufności w Boże prowadzenie i pielęgnowania nadziei, szczególnie w trudnych momentach życia. „Lepiej zapalić jedną świeczkę nadziei w duszy człowieka, niż narzekać, że jest źle i nic się nie da zrobić. Nadzieja to dobra rzecz, bądźmy pielgrzymami nadziei” – apelował.
Bp Sławomir Oder na zakończenie Mszy św. zwrócił się do osób konsekrowanych, podkreślając ich rolę jako świadków nadziei w świecie. „Niech światło Chrystusa, które otrzymujemy nieustannie mocą sakramentów, Jego słowa i przynależności do Kościoła, niech to światło zawsze płonie w waszych sercach” – mówił. Biskup Gliwicki zaznaczył, że przez swoją obecność, habit, wierność charyzmatowi i życie wspólnotowe osoby konsekrowane mają być „znakiem nadziei spełnionej, którą jest wspólnota z Bogiem w Chrystusie”.
tekst i zdjęcia: Monika Chrzanowska