W kościele jubileuszowym pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu, w ramach obchodów Roku Świętego 2025, sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Waldemar Musioł. W homilii biskup pomocniczy diecezji opolskiej podkreślił znaczenie pielgrzymowania jako wyrazu poszukiwania sensu życia i drogi prowadzącej do wieczności.
Wśród koncelebransów byli bp Józef Roszyński SVD, biskup diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei, ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Opolskiej oraz ks. Janusz Rempalski SAC, dziekan dekanatu Kietrz.
„Przybywamy jako ludzie poszukujący sensu życia i tego, co w nim istotne, by spojrzeć na nasze życie jako na drogę, która wiedzie wprawdzie ziemskimi ścieżkami, ale której celem jest obiecana nam wieczność” – mówił w homilii bp Musioł. Zwrócił uwagę na przypadające w tym dniu Święto Ofiarowania Pańskiego i jego przesłanie dotyczące przyszłości. „Sprawił je obecny w świątyni Symeon, który wyśpiewując swój kantyk, nazywa Jezusa, 40-dniowe zaledwie dziecko, Zbawicielem wszystkich narodów, chwałą Izraela, światłem na oświecenie pogan, znakiem, któremu będą się sprzeciwiać” – podkreślił, wskazując na zaskoczenie, jakie przeżyli Maryja i Józef, słysząc te słowa.
Bp Musioł przypomniał również o znaczeniu posłuszeństwa Bogu, odwołując się do postawy Maryi i Józefa. „Niech Maryja i Józef, świadomi przecież swojego wybrania i wyjątkowości ich Syna, pokornie wypełniający Prawo Boże nadane przez Mojżesza, będą nam wołaniem o posłuszeństwo woli Bożej i pokładanie w Bogu naszej nadziei” – zaznaczył, wskazując, że wierność Ewangelii i Bożemu prawu może przywrócić właściwy porządek w życiu człowieka i świata.
W homilii biskup pomocniczy diecezji opolskiej odniósł się również do postaci bł. Ryszarda Henkesa, którego ślady życia i posługi są obecne w Kietrzu. „Każde z tych miejsc naznaczone było ofiarą, zgodą na powolne składanie siebie w darze, oskubywanie się z życia” – mówił, przywołując jego działalność w szkole, pracy duszpasterskiej oraz heroiczne poświęcenie dla współwięźniów w obozie koncentracyjnym w Dachau. „Gotowość składania siebie w darze dla innych, poniesienie ofiary za nich, nawet w rzeczach najzwyklejszych, jak czas, uwaga, pomoc, empatia, a czasem tylko próba zrozumienia, to wcale nie trudne do podjęcia przez każdą i każdego z nas antidotum na to, co nazywamy dziś polaryzacją w naszym społeczeństwie” – dodał.
Na zakończenie bp Musioł wezwał do pielgrzymowania w duchu nadziei, wzorując się na świadectwie biblijnych postaci oraz bł. Ryszarda Henkesa. „Przyjmijmy z pokorą, ale i z entuzjazmem te podpowiedzi Maryi i Józefa, Symeona i Anny z dzisiejszej Ewangelii oraz wzruszające świadectwo bł. Ryszarda Henkesa na nasze pielgrzymowanie do wieczności” – mówił. „Niech naśladowanie ich w cnotach posłuszeństwa, cierpliwości, otwartości na natchnienia Ducha Świętego i gotowości do ofiary pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość ziemską i wieczną” – wskazał bp Musioł.
tekst i zdjęcia: Monika Chrzanowska