W Sanktuarium św. Anny w Górze Świętej Anny, 6 kwietnia, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, w ramach diecezjalnych obchodów Roku Jubileuszowego, bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy senior, przewodniczył Eucharystii. Jak podkreślił w homilii, zasłonięte w świątyniach krzyże mają pomóc wiernym skupić uwagę „nie na samym cierpieniu Jezusa, lecz na wielkości łaski, którą okazał nam przez swą mękę oraz na jej owocowaniu w naszym życiu”.
Przywołując słowa św. Jana Pawła II, który odwiedził Górę św. Anny w czerwcu 1983 roku, bp Stobrawa wskazał na znaczenie tego miejsca jako przestrzeni duchowego wzrastania. Papież nazywał Górę św. Anny „Górą Modlitwy” i zachęcał: „Wpatrujcie się w tę figurę św. Anny, która trzymając na swym ręku Chrystusa i Jego Matkę, jest symbolem i łączniczką pokoleń, jest patronką wychowania i życia rodzinnego”. Biskup dodał, że pielgrzymi przybywający na Górę św. Anny pragną „jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem”.
W homilii biskup zwrócił uwagę, że ludzkie życie pełne jest pytań i wątpliwości, które człowiek powinien kierować do Boga. Nawiązując do słów Psalmu 25: „Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek”, zaznaczył, że „nasze trwanie na modlitwie, wsłuchiwanie się w Objawione Słowo Boże, jest w pewnym sensie ucieleśnieniem tych słów”.
Bp Stobrawa przypomniał także scenę z Ewangelii o kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie, której Jezus nie potępił, lecz upomniał. „Grzech na kartach Ewangelii jest zawsze jednoznacznie napiętnowany, ale nigdy człowiek, który się dopuścił grzechu” – zaznaczył. Zachęcił również, by wobec trudności codziennego życia z wiarą i zaufaniem kierować się ku Chrystusowi.
Na zakończenie homilii bp Stobrawa, odwołując się do słów św. Jana Pawła II, wezwał wiernych, by „nie przestawali trwać w synostwie Bożym, które mamy od Jezusa Chrystusa – ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – za sprawą Ducha Świętego”. Cytując słowa z Ewangelii według św. Jana: „Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego, myśmy Tobie uwierzyli” (por. J 6,68–69), zachęcał do wytrwałości w pielęgnowaniu wiary w codziennym życiu. „Wchodząc dziś w czas rozpamiętywania Męki Pańskiej, trzeba się zachwycić Miłością Boga do nas i na tę miłość otworzyć na oścież nasze serca” – podkreślił.
Monika Chrzanowska